Лента новостей
События
Українські біженці в Європі: що нового на них чекає наступного року
Українські біженці в Європі: що нового на них чекає наступного року
У червні цього року в ЄС ухвалили рішення про продовження тимчасового захисту для українських біженців до 4 березня 2026 року. При цьому в кожній країні - свої умови для їхнього перебування.
Що знає статистика
Як повідомив Євростат, станом на 31 серпня 2024 року статус тимчасового захисту в ЄС мали майже 4,2 млн громадян тих країн, що не входять до Євросоюзу. З них понад 98,3% осіб - українці. Серед них дорослі жінки становлять майже половину - 45,1%, діти - майже третину або 32,3%, чоловіки - понад п’яту частину або 22,6%.
Найбільше українських біженців прийняла Німеччина - 1 122 330 осіб або 27,0% від загальної кількості, далі йде Польща - 975 190 осіб або 23,4% та Чехія - 376 885 осіб або 9,1%.
Порівняно з кінцем липня 2024 року найбільше абсолютне зростання кількості біженців зафіксовано в Німеччині (+11 730; +1,1%), Чехії (+7 275; +2,0%) та Румунії (+3 050; +1,8%). А зменшилася кількість їх у Польщі (-1 015; -0,1%), Франції (- 680; -1,1%) та в Люксембурзі (-10; - 0,3%).
Що змінять в Німеччині, Польщі та Чехії
Українським біженцям у Німеччині надають виплату, яка називається Bürgergeld. Розмір цієї допомоги залежить від категорії особи: самотнім дорослим людям передбачена виплата 563 євро на місяць, підліткам - 471 євро, дітям - 357 євро.
А з січня 2025 року працездатним, але непрацюючим біженцям знижуватимуть на 30% протягом трьох місяців у випадку, якщо особа не погоджуватиметься на вигідну пропозицію працевлаштування. Німецький уряд припускає, що високі соціальні виплати не стимулюють іноземців до пошуків роботи, а зменшення допомоги, навпаки, підштовхне їх до працевлаштування. Звичайно, це також зменшить навантаження на бюджет.
Нині серед понад 1,1 млн українців, які отримали тимчасовий прихисток у Німеччині, майже 700 тис. - працездатного віку. За даними німецького міністерства праці, влітку рівень зайнятості їх становив 38%.
З 2025 року українці в Польщі, які мають Pesel UKR (офіційне підтвердження права на перебування на території Республіки Польща), зможуть отримати карти побуту CUKR. Вона дає можливість легально перебувати у країні та працювати протягом трьох років.
Отримати CUKR мають право наші громадяни, які мали статус Pesel UKR станом на 4 березня 2024 року і мають його на момент подачі заяви на отримання карти побуту. Заявки прийматимуть через спеціально розроблений онлайн-сервіс. Отримавши CUKR, можна буде виїжджати з Польщі в інші країни не більше ніж на шість місяців.
Поки що українські біженці можуть легально перебувати у Польщі до 30 вересня 2025 року.
У Чехії ухвалено новий законопроект, що передбачає з 2025 року можливість подачі заявки на новий тип дозволу на довгострокове перебування (dlouhodobý pobyt), але його не слід плутати з дозволом на постійне перебування (trvalý pobyt).
Новий тип дозволу надаватиме іноземцям можливість перебувати у країні протягом п’яти років, отримавши при цьому вільний доступ до ринку праці. Отримати такий дозвіл замість візи тимчасового захисту наші громадяни, котрі працювали у країні останні два роки й відповідають низці фінансових умов.
Для того, щоб отримати dlouhodobý pobyt, українці зобов’язані будуть надати свої біометричні дані. У випадку, коли документи подаватиме родина, то перевірятимуть її фінансове становище і чи може вона покривати витрати, особливо якщо є діти. Чоловік та дружина мають подавати заявки одночасно.
Важливо, що цей новий тип дозволу дасть можливість біженцям не продовжувати щорічно свої тимчасові візи у Чехії. За попередніми припущеннями, документи на отримання dlouhodobý pobyt можна буде подавати з середини 2025 року.
Що буде в Словаччині, Британії, Литві та Латвії
У Словаччині тимчасово проживають близько 400 тис. українських біженців. Відповідно до нещодавно ухвалених законодавчих змін, з 1 березня 2025 року новоприбулі українці зможуть перебувати в центрах притулку не 120 днів, як нині, а лише 60. І житлова допомога їм буде обмежена першими 60 днями, а не 120-ма, як зараз.
Але скорочення цієї допомоги не стосується таких вразливих категорій, як пенсіонери у віці від 65 років, діти до 5 років та одинокі опікуни дітей.
Уряд Великої Британії планує продовжити термін дії віз для українських біженців, які прибули до країни від початку повномасштабного вторгнення, на 18 місяців. Їх там перебуває близько 200 тис. осіб.
Відповідні заявки почнуть приймати з 4 лютого 2025 року. Їх необхідно подавати за 28 днів до завершення терміну дії візи. Варто врахувати, що розгляд такої заявки може тривати до восьми тижнів. Протягом цього часу біженці не мають права виїжджати за кордон, але в них залишається легальний статус та всі права.
Слід також врахувати, що час, проведений у Британії зі статусом біженця, не зараховується у той 10-річний період, який необхідний для подання документів на постійне проживання.
У великих містах Литви продовжили на рік безплатний проїзд українських біженців у громадському транспорті. Таку пільгу литовська влада надала нашим громадянам ще з березня 2022 року.
Від початку повномасштабного вторгнення до цієї країни прибуло близько 89 тис. українців. Нині вже 62% тих із них, хто належить до працездатного віку, легально працюють. Це майже 34 тис. осіб.
Нещодавно, в листопаді, Латвія, де перебуває близько 40 тис. українських біженців, ухвалила поправки до закону про підтримку їх. Передбачається продовження державної допомоги ще на рік. Для цього із бюджету виділять 65 млн євро.
Зміни до закону також передбачають, що українці отримуватимуть дозвіл на тимчасове проживання в Латвії на три роки (раніше було два роки), а разова кризова допомога збільшиться на 34 євро і зросте до 377 євро (16 437 грн) для дорослого та на 24 євро для дитини й становитиме 264 євро (11 510 грн).
У цій країні для тих українських біженців, котрі належать до вразливих категорій населення, таких як пенсіонери у віці від 65 років, діти до 5 років та одинокі опікуни дітей, продовжать виплату компенсацій на проживання і харчування, а також повертатимуть їм витрати на медичні препарати.
Галина Гірак
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
Врачи запретили пить кофе выздоровевшим от "Омикрона"
Украинцам сообщили о мобилизации в ВСУ мужчин старше 60 лет
Польша будет отправлять украинцев домой: названы сроки, сколько еще можно там побыть
Украинских пенсионеров обяжут проходить ежегодную идентификацию, иначе лишат пенсии
СМИ узнали имена нардепов, которые покинули Украину
Курс доллара вздрогнул после последних заявлений НБУ
Читают
/
Обсуждают
Такси Николаев – Кишинев: Легкий и комфортный трансфер
Поездка из Николаева в Кишинев — это удобный способ пересечь границу и добраться до пункта назначения без задержек. Услуга такси идеально подходит для тех, кто ценит комфорт и предпочитает индив...
Херсонці не самі: волонтерська турбота в дії!
«Ми не просто роздаємо продуктові набори, ми показуємо, що люди не самі у своїй біді, і хочемо, щоб вони відчули підтримку та турботу», – діляться волонтери ГО «Спілка журналіс...
У 2025 році в Україні змінять світлофори: з'явиться новий колір
В Україні 1 травня 2025 року почне діяти нова редакція Державного стандарту ДСТУ 4092 "Світлофори дорожні", згідно з якою у світлофорів замість зеленого кольору буде смарагдовий колір. Про це повідоми...
Ретранслятор російської пропаганди: де опинився колаборант Мороз після смерти Стремоусова
Російська пропаганда на окупованих територіях використовує людей для створення своєї інформаційної картини. Наприклад, колаборантка Краснянська стала улюбленицею окупаційних ЗМІ та пабліків зі своїми...
Майже 78 тисяч громадянам України отримали карту поляка
Майже 22% від загальної кількості (понад 17 тисяч) було видано громадянам України після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.За понад 15 років функціонування закону про карту поляка Пол...
На Херсонщині знищили всі ДРГ окупантів, які намагалися переправитися через Дніпро - Прокудін
Українські військові знищили всі ворожі диверсійно-розвідувальні групи, які намагалися закріпитися на правобережжі Дніпра. Ситуація залишається під контролем.Про це повідомив голова Херсонської ОВА Ол...
Переселенці з Херсонщини у Києві можуть отримати гуманітарну допомогу: як подати заявку
Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) у співпраці з фондом Howard G. BUFFETT Foundation (HGBF) надали допомогу переселенцям з Херсонщини, – про це повідомляє Гуманітарний хаб Херсонської області...
На Херсонщині внаслідок російської агресії поранені семеро мирних жителів, поліція фіксує наслідки військових злочинів
Поліція фіксує чергові злочини окупантів проти мирного населення Херсонщини. Під обстрілами з артилерії та різних видів БпЛА вчора перебували обласний центр, населені пункти Херсонського та Бериславсь...