Україна третій місяць поспіль "проїдає" валютні резерви: на що пішли гроші
Міжнародні (золотовалютні) резерви (ЗВР) України за червень-2024 знизилися на 2,9%, з 39 до 37,9 млрд дол. Падіння триває третій місяць поспіль після досягнення історичного рекорду 43,76 млрд за підсумками березня, пише OBOZ.UA.
При цьому темпи зменшення резервів сповільнилися: для порівняння, у травні ЗВР "схудли" на 7,9%. Про це свідчать дані Національного банку України (НБУ).
Як пояснили в регуляторі, падіння сталося з двох основних причин. Так, валюту витратили на:
валютні інтервенції НБУ для покриття структурного дефіциту валюти (через дисбаланс імпорту та експорту) та згладжування курсових коливань;
боргові виплати України в іноземній валюті
Нинішній обсяг резервів, як підрахував регулятор, покриває фінансування 4,9 місяця майбутнього експорту. "Нормою", за міжнародними стандартами, вважаються 2-3 місяці.
Втім, колишній голова Ради НБУ Богдан Данилишин вважає, що політика Нацбанку призводить до розтрати валютних резервів. За його словами, валютна лібералізація та гнучкий валютний курс були "не зовсім обґрунтовано введені НБУ". Також він висловив думку, що лібералізація та гнучкий курс "розхитують валютний ринок". Підкресливши:
у червні НБУ щодня продає по 160 млн доларів;
у травні було 135 млн доларів;
у квітні – 100 млн доларів.
"Колись у нас транші МВФ вимірювалися обсягом 200 млн доларів. А зараз НБУ 160 млн доларів щодня витрачає, і за це "нам аплодує світ", як кажуть у НБУ", – пояснив причину своєї критики колишній голова Ради Нацбанку.
Валютний резерв України у червні-2024: що вплинуло на обсяг
Валютні надходження на рахунки уряду в НБУ за місяць склали 2,43 млрд дол. При цьому на обслуговування боргів Україна витратила 444,5 млн дол., крім того, ще 247,6 млн дол. було виплачено Міжнародному валютному фонду (МВФ).
Операції НБУ на міжбанку. Нацбанк продав 2,99 млрд, а викупив лише 0,9 млн дол. Чистий продаж валюти склав понад 2,9 млрд дол. Показник високий, але на 2,7% нижчий, ніж був у травні.
Курс валют. Оцінка вартості фінансових інструментів збільшилася на 111,9 млн. дол.
Навіщо потрібні ЗВР і в чому їх накопичує Україна
Золотовалютні резерви країни використовуються для міжнародних розрахунків та платежів (у тому числі за держборгом) та покриття дефіциту платіжного балансу. Крім того, вони потрібні для стабілізації курсу національної валюти – щоб у разі потреби Нацбанк міг продати іноземну валюту на міжбанківському ринку та таким чином компенсувати її дефіцит. При цьому, у разі надлишку інвалюти на ринку, регулятор може викуповувати її для поповнення резервів.
В Україні ЗВР складається з цінних паперів, депозитів, готівки та коштів на кореспондентських рахунках, а також монетарного золота. Золото займає найменшу частку в резервах – на 1 липня це 5,3%. Цінні папери займають 77,8% всього обсягу ЗВР, а 16,9%, що залишилися, припадають на "живі" гроші.