Лента новостей
Политика
"Росіяни ґвалтували чоловіків та жінок. Людей карали за наявність українського громадянства" – Олександр Прокудін
"Росіяни ґвалтували чоловіків та жінок. Людей карали за наявність українського громадянства" – Олександр Прокудін
Росія кожного дня обстрілює Херсон та область. Страждають цивільні люди. Через збройну агресію Росії врожаї на Херсонщині впали в рази. Теракт на Каховській ГЕС практично знищив зрошувальну систему регіону. Близько 70% агропідприємств області пошкоджені або знищені. Тільки вартість спаленої та вкраденої росіянами техніки і обладнання – понад $25 млн. Ті, кого вдалося вирвати з полону росіян, розповідають про нелюдські умови утримання, постійні жорстокі катування. На людей тиснуть фізично та психологічно. Про це в інтерв'ю Gazeta.ua розповів голова Херсонської обласної військової адміністрації Олександр Прокудін.Місто, область постійно під обстрілами. Наскільки великих руйнувань зазнає регіон? Що найбільше страждає?
Російські терористи прицільним вогнем криють мирні населені пункти, аби скалічити або вбити більше людей та зруйнувати цивільну інфраструктуру. Тому під обстріли постійно потрапляють житлові будинки, лікарні, школи, дитсадки та інші невійськові обʼєкти.
Ворог нещадно бив по селу Одрадокам'янка, де ще залишаються жителі. Крім артилерійських обстрілів, населений пункт зазнає й авіаударів, які останніми тижнями почастішали. Сильних обстрілів із РСЗВ та артилерії зазнав Херсон. У центрі міста, мікрорайоні "Корабел" та Дніпровському районі зафіксовано пошкодження дипломатичної та пенітенціарної установ, телекомунікаційної компанії, адміністративних будівель, багатоповерхових та приватних будинків, стадіону, території заводу, відділення банку, офісів, магазинів та кафе.
Страждають та помирають цивільні. У Херсоні Росія атакувала бригаду комунальників, котрі займалися благоустроєм центральної частини міста. Від отриманих травм 60-річний чоловік загинув на місці. Ще четверо його колег – поранені. У них мінно-вибухові травми та контузії. Армія РФ вдарила по херсонському мікрорайону Корабел. Під ворожий обстріл у власній автівці потрапив 65-річний чоловік. Знайомий намагався доставити товариша до лікарні. Однак поранення виявилися надто тяжкими, медикам залишилося лише констатувати смерть. Також поранення отримав 38-річний херсонець. З травмами ноги та руки його забрали до лікарні.
У мережі викладали фотографію, де у багатоповерхівці у Херсоні світяться лише три вікна ввечері. Тобто лише стільки людей повернулося. Скільки людей повернулося до Херсону?
Якщо говорити про звільнену частину області, то з понад 400 тисяч місцевих жителів зараз в регіоні проживають близько 170 тисяч. Щодо Херсона, то в обласному центрі залишається одна четверта довоєнного населення. Це близько 74 тисяч людей.
4% від всього зерна вирощували саме на Херсонщині
Херсонська область завжди була у топі агропромислового комплексу. Яка зараз ситуація із вирощуванням зернових, інших культур? Наскільки впало виробництво? Наскільки зменшилися землі, де можна вирощувати? Який відсоток доходів вже втратили? Скільки продукції окупанти вкрали?
Дійсно, до повномасштабного вторгнення Росії Херсонщина – це один з лідерів агропромислового комплексу України. 4% від всього зерна вирощував саме наш регіон, а це близько 1,5 мільйона тонн. У 2021 році зібрали рекордний врожай зернових та зернобобових – це понад 3,5 мільйонів тонн продукції.
Через збройну агресію Росії врожаї впали в рази. Головні причини – це постійні російські обстріли, розграбування фермерського майна під час окупації та замінованість територій. При цьому теракт на Каховській ГЕС практично знищив зрошувальну систему регіону. Нині на деокупованій частині області є 520 тисяч гектарів сільськогосподарських угідь. З них розміновано лише близько 56 тисяч гектарів, таку ж площу від вибухівки очистили самі фермери.
Загальна сума збитків 2,83 мільярдів гривень
Цьогоріч в області засіяли понад 62 тисяч гектарів полів. Зараз аграрії збирають врожай. Уже зібрано зернових, зернобобових культур та ріпаку з площі 19 тис. га – це понад 62 тисяч тонн урожаю. За орієнтовними підрахунками, втрати аграріїв від недобору урожаю складуть не менше 100 тисяч тонн зернових та технічних культур. Загальна сума збитків 2,83 мільярдів гривень.
Близько 70 відсотків агропідприємств області пошкоджені або знищені. Тільки вартість спаленої та вкраденої росіянами техніки і обладнання – понад 25 мільйонів доларів. Разом з викраденням техніки, окупанти вивозили врожай, що не могли вивести – знищували. За попередніми даними, вкрадено та знищено було понад мільйон тонн врожаю.
Чи вистачає людям ліків, їжі та предметів першої необхідності? Наскільки багато інфраструктурних об'єктів зруйновано? Що найбільше страждає – приватні будинки, багатоповерхівки чи підприємства?
Першочергові потреби, такі як їжа, ліки, питна вода та інше, – закрито. Проблем з цим немає. І в цьому ми завдячуємо волонтерам та міжнародним організаціям, які підтримують наш незламний регіон та його жителів.
Найбільше від обстрілів страждає цивільна інфраструктура. Орієнтовно через ворожі удари пошкоджено понад 14 тисяч об'єктів, з них 12200 – житлові будинки та 1800 – інфраструктурні обʼєкти.
Вдалося повернути додому 460 з 1390 громадян, котрі вважалися зниклими безвісти
На Херсонщині є координаційний штаб, який веде облік жителів області, яких викрали російські окупанти. І працюють над тим, аби вирвати наших людей з лап росіян. Скількох вже вдалося повернути?
Дійсно, такий штаб працює при Херсонській ОВА. З січня цього року спільними зусиллями вдалося повернути додому 460 з 1390 громадян, котрі вважалися зниклими безвісти. Також виявили 1469 фактів незаконного переміщення громадян, які перебували в інтернатах для осіб з інвалідністю або місцях відбування покарань. Зараз встановлюємо місце їх знаходження на тимчасово окупованих територіях або в РФ.
Що розповідають люди про полон?
Люди, яких вдалося вирвати з полону росіян, розповідають про нелюдські умови утримання, постійні жорстокі катування. На людей тиснуть фізично та психологічно. Такі жахіття наші люди були вимушені пережити лише через те, що вони – українці, які хочуть жити в Україні.
Окупанти чинили сексуальне насильство щодо чоловіків та жінок. Це було не лише покарання за реальний "злочин" - що таким вважали окупанти. Затриманих карали, зокрема, і за наявність громадянства України.
Скільки в нас залишається населених пунктів без світла на деокупованій території?
Нині у 187 населених пунктах на правобережжі відновлено електропостачання. Зі світлом – майже 190 тисяч абонентів – більше 85%.
Без світла залишається 41 населений пункт, з них десять – це ті, де взагалі ніхто не проживає, там було по 10-20 хат. У тих, які розташовані на березі Дніпра, поки що неможливо відновити електропостачання через постійні російські обстріли. Там зруйновані трансформаторні підстанції та електроопори.
Як підрив Каховської ГЕС вплинув на ситуацію області? Скільки людей загинуло, скільки поранених? Скільки житлових будинків зруйновано?
Підрив окупантами Каховської ГЕС – жахливий злочин росіян. Перш за все, постраждали люди. Загинули 32 особи. Постраждали – 28. Не встановлено місце перебування – 39 людей. У воді було більш як 3800 будинків. Йдеться про 32 населених пункти правобережжя.
Всього з підтоплених населених пунктів евакуйовали 2 783 особи, з них: 309 дітей та 80 маломобільних осіб. Усім постраждалим виплачують матеріальну компенсацію. Евакуйовані забезпечуються триразовим харчуванням. Передбачені виплати з державного, обласного та місцевих бюджетів. Це матеріальна допомога для відновлення пошкодженого майна.
Відновити екосистеми у тому первинному вигляді, як їх створила природа, буде майже неможливо
Які наслідки для екології приніс цей теракт? Скільки часу піде, щоб їх подолати?
Підрив Каховської ГЕС вже назвали найбільшою техногенною катастрофою. І вплив на довкілля ми відчуватимемо впродовж десятиліть. Проблеми з водопостачанням та знищення біологічних видів – це лише перші, очевидні проблеми. Руйнування ГЕС та затоплення її машинного цеху призвело до потрапляння до річки Дніпро щонайменше 150 тонн турбінного мастила.
Під водою опинилися території природно-заповідного фонду. Знищено унікальну екосистему – Білобережжя Святослава, Нижньодніпровський, Олешківські піски, Кінбурнську косу. Орієнтовні збитки лише Олешківським піскам та Нижньодніпровському склали близько 50 мільярдів гривень. На відновлення цих заповідників підуть десятки років. Знадобиться підтримка світової спільноти та значні інвестиції. Але відновити ці екосистеми у тому первинному вигляді, як їх створила природа, буде майже неможливо.
Які ще сфери постраждали?
Постраждали й заповідні території, які знаходилися вище за течією від Каховського водосховища. На їхнє функціонування вплинуло осушення територій. Це Національні природні парки "Кам'янська Січ" і "Великий Луг". Ландшафтний парк "Панай". Ландшафтні заказники "Каїрська балка", урочище "Май Гора", Кам'янський лісовий масив Іванівський бір, Водянські кучугури. Розмір збитків неможливо оцінити. Адже не дозволяє безпекова ситуація. До того ж території заміновані.
Через підрив греблі були затоплені рибогосподарські комплекси. Через це робочі потужності були втрачені. А разом з ними – унікального маточне поголів'я осетрових та рослиноїдних видів риб і коропа. Через цю катастрофу загинути може 95 тисяч тонн риби, що завдасть близько 4 мільярди гривень збитків рибному господарству України. Всього, за попередніми розрахунками, збитки від загибелі усіх біоресурсів можуть становити до 10,5 мільярди гривень. Але ці цифри не остаточні.
Знищення Каховського водосховища призведе до зміни кліматичних умов та погіршення якості атмосферного повітря.
Зараз Каховське водосховище вкрите водою лише на 24% від його загальної площі, яка станом на 5 червня складала понад 2 тисячі квадратних кілометрів. Зменшення поверхні води призведе до опустелювання. А через це – виникатимуть суховії, різкі зміни тиску, пилові бурі та інші руйнівні перевороти в природі. Маємо також підвищення солоності водойм Дніпровсько-Бузької системи.
Усі масштаби катастрофи зможемо оцінити, коли отримуємо доступ до лівобережжя Херсонщини. Але вже зрозуміло, що це – мільярди гривень. І знадобляться роки, щоб ліквідувати ці жахливі наслідки.
Після підриву Каховської греблі не давали людям евакуюватися, забирали човни
Вдається встановлювати контакт з окупованими територіями? Що розповідають люди про ситуацію там? Як окупанти поводяться? Як там вдається документи злочини росіян?
Ми всі бачимо цю жахливу інформацію про терор росіян на тимчасово окупованих територіях. Вони виселяють людей з їхнього житла. Крадуть транспорт. Після підриву Каховської греблі не давали людям евакуюватися, забирали човни.
Усі злочини окупантів стануть відомі лише після звільнення всіх наших земель. Але те, що відомо сьогодні, це жахливий терор, знущання над людьми.
Окупанти викрадають дітей? Яка їх подальша доля?
На тимчасово окупованих територіях Херсонської області зараз перебуває 1009 дітей. Маємо інформацію, що окупанти вивозили вихованців Олешківського дитячого будинку-інтернату. Вдалося повернути 92 дитини. Серед них 1 - сирота і 25 – дітей з уразливих категорій.
Декому вдається самостійно виїхати з тимчасово окупованих територій. Але їхній шлях – непростий. І усі розповідають про нескінченну пропаганду, постійний моральний тиск і свавілля російських армійців.
З будь-якої причини росіяни можуть "кинути на підвал"
Ви казали у березні: "Щодо виїзду з тимчасово окупованих територій, то зараз це практично неможливо зробити". Ситуація змінилася? Чи досі окупанти перешкоджають?
На жаль, ситуація не змінилася. Зараз виїхати з тимчасово окупованих населених пунктів на підконтрольну Україні території – неможливо. Армія РФ й надалі прикривається нашими людьми. Окупантам потрібен "живий щит", тому вони й тримають жителів тимчасово окупованих територій в заручниках.
Єдиний спосіб виїхати – через тимчасово окупований Крим. Такий маршрут займає багато часу і потрібно чимало грошей. При цьому, росіяни влаштовують жорстокі фільтраційні заходи – допити та перевірки. З будь-якої причини вони можуть "кинути на підвал", де будуть катувати й утримувати в нелюдських умовах.
Люди чекають деокупації, вірять в Сили оборони
Які настрої у місцевих в області? Багато людей налаштованих на співпрацю з Росією? Змінилася ця цифра порівняно з тим, що було до війни? Що сталося з тими, хто пішов на співпрацю з окупантами?
Херсонщина – це український регіон, тому настрої тут проукраїнські. Люди довго чекали на звільнення від московського ярма і всі ви бачили, як херсонці зустрічали своїх героїв. Такі самі настрої і на тимчасово окупованому лівобережжі – люди чекають деокупації, вірять в Сили оборони і підтримують їх.
Щодо колаборантів, то жодному з них не вдасться уникнути відповідальності, де і скільки б вони не переховувалися. Правоохоронці знайдуть кожного, хто зрадив Україну і допомагав росіянам катувати й вбивати наших людей. Вони обовʼязково постануть перед судом.
Як плануєте відновлювати Херсонщину після деокупації? Які кошти держава залучатиме? Якою буде Херсонщина після війни?
Відновлення деокупованих територій – пріоритетна задача. Адже люди повертаються до своїх домівок. Вони хочуть жити на рідній землі. Але те, що зробили окупанти з нашими містами і селами, людям буде важко самотужки відновити. Тому на звільненому правобережжі вже почалися роботи з відбудови. Завдяки державній програмі "єПідтримка" люди отримують кошти на відбудову.
Також президент ініціював проєкт "Пліч-о-пліч". В його межах 15 областей взяли під патронаж 26 населених пунктів. І допомагають мешканцям відбудовувати житло. Це вкрай цінна підтримка. Адже одночасно роботи проводяться в низці громад. Наші регіони-партнери надають спеціалістів, матеріали. Тож до холодів відновимо домівки.
Деякі населені пункти зруйновані на 85-90%. Тож там доцільно реалізувати комплексну відбудову. І пілотним проєктом такого відновлення стала відбудова Посад-Покровського. У селі знищено майже всі домівки, освітні, медичні заклади та іншу цивільну інфраструктуру. Тож комплексна забудова – оптимальне рішення для населеного пункту. План відновлення дозволить не просто відремонтувати окремі будівлі, а створити сучасне, комфортне для проживання місто. Таких проєктів буде ще більше.
Анастасія ПРОКАЄВА
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
Ігор Колихаєв: Не забувайте про Херсон. Нам зараз дуже складно
Польща, Чехія і Словенія висунули план порятунку України з 10 пунктів
В Херсоне с вертолетов обстреливают Антоновский мост, - СМИ
«Можу повернутися і надати пояснення»: Власник 4 каналу пояснив, чому перебуває на захопленій частині Херсонщини
Военная угроза: на Херсонщине начинается стихийная эвакуация
Стан укриттів у Херсоні визнано ганебним
Читайте также:
Читают
/
Обсуждают
Кримського політв’язня Аппаза Куртамета етапували до виправної колонії у Псковській області
Наймолодшого кримського політв’язня Аппаза Куртамета, засудженого незаконним російським судом до семи років за ґратами за нібито “фінансування ЗСУ”, етапували до Псковської області в РФ. Про це повідо...
Яке сьогодні, 22 грудня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
Сьогодні, 22 грудня, День працівників дипломатичної служби України. Віряни вшановують пам'ять святої великомучениці Анастасії. До Нового року залишилося 9 днів.22 грудня 2024 року — неділя. 1033-й ден...
Як зараз виглядає онкодиспансер у Херсоні, який обстріляли окупанти: фото наслідків
20 грудня російські війська завдали повітряного удару по Херсону. Два ворожі КАБи прилетіли по міському онкодиспансеру.Медзаклад зазнав значних руйнувань, люди ж дивом не постраждали. Фото понівеченої...
Суд виніс вирок уродженці Херсона, яка працює в окупаційній поліції в Запорізькій області
Хортицький районний суд міста Запоріжжя заочно визнав винною в колабораціонізмі уродженку Херсона Вероніку Мосійчук. Їй призначили тринадцять років позбавлення волі з конфіскацією всього майна.Про це ...