Все новости Херсона

Лента новостей
Аналитика
Правила поведінки під час відбійних течій у воді має знати кожний
28 июня 13:07
72
Правила поведінки під час відбійних течій у воді має знати кожний

Правила поведінки під час відбійних течій у воді має знати кожний

Багато людей, які добре плавають або непогано тримаються на воді, не розуміють, як можна потонути біля самого берега. Почувши зведення новин в сезон відпусток про туристів, «загиблих біля берега», вони думають, що жертви або не уміли плавати, або знаходилися в стані алкогольного сп'яніння. Але причина зовсім в іншому. Йдеться про дуже небезпечне, але маловідоме явище – відбійні течії, які часто ще називають «тягунамі» і «ріпамі» (англ. – rip current). Вони є у всіх куточках планети – і в Мексиканській затоці, і на острові Балі,  і у нас на Чорному морі. Варто згадати випадки потоплення людей у селищі Лазурне Скадовського району, що відбуваються майже кожного року. Цей природний феномен забирає сотні життів в рік, але про нього знають небагато.

З ріпами можуть не впоратися не лише звичайні люди, але і першокласні плавці, тому що просто не знають, як поводитися. Все відбувається несподівано: ось ви пливли від берега, потім обернули назад, але нічого не виходить. Ви пливете щодуху, але залишаєтеся на одному місці або навіть віддаляєтеся ще далі. Всі спроби безуспішні, сили закінчуються і ви близькі до паніки.  Спершу важливо розуміти принцип дії ріпа. Це тип морських і океанічних течій, направлених під прямим кутом до берега і що утворюються в процесі отхожденія потоку води, що підлила, у бік моря. Найнебезпечнішими вважаються відбійні течії в мілководих морях з пологим берегом, який обрамували піщані мілини, коси і острівці. У цих місцях під час відливу поверненню маси води в морі перешкоджають піщані коси. Тиск води на вузьку протоку, що сполучає море з лиманом, багато разів зростає. У результаті утворюється швидкий потік, по якому вода рухається із швидкістю 2,5–3,0 м/с.  Схематично це виглядає так: зворотна течія у бік моря йде перпендикулярно берегу:

Ці «коридори» з'являються в різних місцях біля самого берега під час приливів. Хвилі накочуються і приносять водну масу, а потім з різною швидкістю вирушають в море або океан, утворюючи при цьому зворотну течію.

Зазвичай коридор ріпа вузький: 2-3 метри із швидкістю течії 4-5 км/ч. Це ненебезпечно. Проте можуть виникати відбійні течії шириною до 50 метрів і завдовжки до 200-400 метрів, з швидкістю до 15 км/ч! Ріпи такої довжини нечасті, але все-таки бувають.

Як же визначити цю течію, щоб в нього не попасти? Звертайте увагу на наступні пізнавальні знаки:

- Видимий канал вируючої води, перпендикулярний берегу.

- У прибережній зоні є ділянки з іншим відтінком води: наприклад, довкола все ясно-блакитне або зеленувате, а якась зона біла.

- Ділянка піни, якоїсь морської рослинності, міхурів, який стійко рухається від берега у відкрите море.

- У суцільній смузі приливних хвиль є 5–10-метровий розрив.

 Якщо ви бачите щось з описаного, вважайте, що вам повезло, і просто не ходите плавати в це місце. Але не варто забувати, що 80% небезпечних спонтанно виникаючих ріпов ніяк візуально себе не проявляють.  Відбійні течії виникають біля берега. Тобто, навіть якщо ви стоїте у воді до пояса, а тим більше по груди, вас може підхопити ріп і понести в морі. Адже якраз ті, хто не уміють плавати, так і роблять — просто стоять у воді і насолоджуються. 

Тому не купайтеся поодинці і не ігноруйте червоні прапори і знаки на пляжі.

Найважливіший момент: Як поводитися тим, хто попав в таку течію?  Правила поведінки у відбійній течії:

 

1. Здолайте паніку! Візьміть себе в руки, адже люди, що знають правила поведінки в ріпі, рятуються в 99% випадків.  

2. Бережіть сили! Не потрібно щодуху гребти проти течії, втрачаючи запаси енергії. Плисти потрібно не до берега, а убік, паралельно пляжу. Якщо ріп вузький (до 5 метрів), ви дуже швидко з нього виберетеся.

3. Аналізуйте! Якщо ви гребете по правилах – убік, а вибратися не удається, означає ріп широкий (від 20 метрів і більше). Тоді відразу припиняємо витрачати сили і панікувати! Зворотна течія зазвичай недовге і вже через 3–4 хвилини воно припиниться. Після цього відпливіть на 50–100 метрів убік, а вже потім повертайтеся з передихом на берег.

Важливо врахувати і пам'ятати наступне:  

1. Ріп не потягне вас на дно. Це не вир і не воронка. Найчастіше відбійні течії короткі і з великою швидкістю рухається лише верхній шар води, який тягне від берега уздовж поверхні, але не на глибину!  

2. Ріп не особливо широкий. Його ширина не перевищує 50 метрів. А в більшості випадків складає всього 10–20 метрів. В результаті, пропливши уздовж берега буквальні 20–30 метрів, ви відмітите, що виплили з ріпа.  

3. Довжина ріпа обмежена. Течія задоволена швидко слабшає, «тягун» втрачає свою силу там, де хвилі досягають піку і починають розбиватися. На серферськом сленгу це місце називається «Лайн ап» (line up). Якраз в нім збираються всі серфери, підготовлювані впокорювати хвилі, що приходять. Зазвичай він розташований не далі, чим в 100 метрах від берега.  

0 комментариев
17 января 2021, 17:47
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Краснокнижный улов браконьеров: на Херсонщине водная полиция предотвратила вылов водных ресурсов на сумму более миллиона гривен
Краснокнижный улов браконьеров: на Херсонщине водная полиция предотвратила вылов водных ресурсов на сумму более миллиона гривен
В Черном море, вблизи острова Джарылгач, инспекторы отделения полиции в порту “Херсон” обнаружили незаконные орудия лова. На браконьерские сети поймали виды водных биоресурсов, которые из-...
18 декабря 18:26
4167
В Херсонской области 13-летняя девочка из многодетной семьи стала жертвой травли из-за отсутствия "хорошей одежды и нового смартфона"
В Херсонской области 13-летняя девочка из многодетной семьи стала жертвой травли из-за отсутствия "хорошей одежды и нового смартфона"
13-летняя жительница Херсонщины из многодетной семьи стала жертвой травли со стороны своих одноклассниц. Четверо девушек, с которыми потерпевшая учится в 8 классе, систематически унижали девушку, сове...
22 декабря 12:23
3307
Новый поставщик газа для жителей Херсонщины: 12 основных вопросов и ответов
Новый поставщик газа для жителей Херсонщины: 12 основных вопросов и ответов
Хотя прошло больше половины декабря, но далеко не все жители Херсона знают, что с 1 декабря газ в их дома авансом предоставляет “Нафтогаз”, а не региональное предприятие “Херсонрегіо...
21 декабря 19:04
3278
35-летний херсонец ограбил офис по выдаче микрозаймов и “спустил” деньги на развлечения: полиция раскрыла разбойное нападение
35-летний херсонец ограбил офис по выдаче микрозаймов и “спустил” деньги на развлечения: полиция раскрыла разбойное нападение
Полиция раскрыла разбойное нападение на офис по выдаче микрозаймов на улице Лавренева в Херсоне (Шуменский), совершенное еще в начале марта. Тогда в помещение ворвался неизвестный в надвинутом на лицо...
18 декабря 19:48
2823