Польща готується до нової хвилі українських біженців: на яку допомогу можна розраховувати
У польському уряді готуються до нової хвилі українських біженців. Очікується, що наші співвітчизники масово будуть виїжджати до сусідньої країни восени та взимку. Це пов'язано з обстрілами з боку російських окупантів – наслідки атак на енергетичну та транспортну інфраструктуру стануть відчутнішими.
За останніми даними Євростату, у Польщі зараз проживають понад 953 тисячі українських біженців, які отримали статус тимчасового захисту. Це становить 22,4% від їх загальної кількості.
У Польщі готуються прийняти значну кількість громадян України, які шукатимуть прихистку. Про це у Сеймі заявив директор Департаменту цивільного захисту та управління в кризових ситуаціях МВС і адміністрації Даріуш Марчинський.
Зазначено про наявність чітких сигналів про великий приплив українського населення після закінчення літа. Чиновник наголосив, що слід бути готовими до такого варіанту розвитку подій. Рівень ризиків зросте найближчими місяцями – загарбники продовжують завдавати ударів та руйнувати об'єкти критичної інфраструктури.
Допомога українським біженцям у Польщі
З початку липня набули чинності зміни до спецзакону про допомогу українцям. Запроваджено нові правила безкоштовного розміщення та отримання виплат. Тепер біженці можуть розраховувати на наступну підтримку:
Безкоштовне проживання протягом 120 днів у колективних центрах, куди направляють воєводські управління. По закінченню цього терміну проживання і харчування потрібно буде оплачувати - 50% сум, що витрачаються на перебування - до 40 злотих (400 грн) на добу. Через 180 днів оплата буде на рівні 75% від повної суми, але до 60 злотих (600 грн) на добу з особи. Для неповнолітніх діють знижки - до 15 злотих (150 грн) на добу. Вразливі категорії біженців звільнено від оплати. Йдеться про людей похилого віку, осіб з інвалідністю, багатодітних людей, а також вагітних.
Грошова допомога на дітей становить 800 злотих (8000 грн) на місяць, а також "Добрий старт" (300 злотих) для підготовки до школи. З'явилася умова для отримання фінансової допомоги - це відвідування місцевої школи. Норми діятимуть з 1 червня 2025 року.
Відсутність спеціальних дозволів для влаштування на роботу.
Безкоштовна медична допомога у закладах NFZ (Національний фонд здоров'я).
Доступ до дошкільної та шкільної освіти.
Одноразова виплата при народженні дитини та грошова допомога по догляду, родинний опікунчий капітал.