Лента новостей
События
Переселенці можуть звернутися до Гааги - що їм можуть відшкодувати
Переселенці можуть звернутися до Гааги - що їм можуть відшкодувати
Внутрішньо переміщені особи (ВПО) незабаром зможуть звертатися до Міжнародного реєстру збитків для того, щоб згодом отримати компенсацію за те, що їм довелося стати переселенцями.
Скільки заяв надійшло від українців
Невдовзі у Міжнародному реєстрі збитків відкриють ще одну категорію заяв від фізичних осіб - заяви про відшкодування збитків через вимушене внутрішнє переміщення людини. Це категорія нематеріальних збитків, подаватися на неї можна буде через веб-портал Дія.
Поки що цей реєстр приймає заяви за двома категоріями - що стосуються пошкодженого або знищеного нерухомого майна, а також - збитків від втрати близької людини. Першою вирішити запускати саме категорію про пошкоджене і знищене житло, оскільки в Україні вже існував успішно відпілотований проєкт - Реєстр пошкодженого і знищеного майна, дані з якого використовує і Міжнародний реєстр збитків.
"Друга категорія заяв, у якій українці отримали змогу подаватися з січня цього року, категорія нематеріальних збитків. Такою ж буде і категорія збитків від вимушеного внутрішнього переміщення людини. Кожен український переселень, кожен ВПО, зможе подати туди заяву. Цю можливість відкриють найближчим часом. Крім цього, у подальшому передбачена і можливість подавати заяви за вимушене переміщення і за межі України",- зауважила народний депутат, голова парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку і містобудування Олена Шуляк.
Нині до Міжнародного реєстру збитків українці вже подали понад 15 тис. заяв. Їх кількість почала стрімко зростати з осені 2024-го, коли відкрили категорію збитків від втрати близької людини.
Всі заяви спочатку вивчає Секретаріат Реєстру. Якщо вони відповідають вимогам прийнятності, Рада Реєстру вносить їх у Реєстр.
Тобто процес від подання заяви до внесення її в Реєстр займає певний час. Зараз уже більше ніж 800 заяв визнані прийнятними. При чому понад 400 таких заяв, що стосуються знищеного житла, внесені у Міжнародний реєстр збитків від громадян, чиє зруйноване житло знаходилося в Бахмуті.
Як функціонуватиме реєстр
Загалом, як зазначила Шуляк, заяви до цього реєстру можна буде подавати за 45 категоріями. Вони поділяються на три групи: заяви від фізичних осіб, для яких передбачено 21 категорію заяв як матеріальних, так і нематеріальних збитків; заяви від держави Україна, де передбачено 12 категорій; а також заяви від юридичних осіб, де так само передбачено 12 категорій.
Усі категорії заяв, які можуть подати фізичні особи, можна поділити на три групи. Перша з них - це вимушене переміщення в межах або поза межами України. Друга - порушення особистої недоторканності, де вже відкрита для подання заяв категорія про загибель близької людини. Ці дві групи - заяви про нематеріальні збитки. А ось третя категорія - втрата майна, житла, доходу, роботи, - про матеріальні збитки. Четверта категорія стосується втрати доступу до державних послуг - медицини, освіти тощо.
Можливість подавати заяви за всіма 45 категоріями планують відкрити до кінця 2025 року. А наступним кроком стане створення компенсаційної комісії, яка буде ухвалювати рішення про виплату компенсації і безпосередньо встановлювати їх розмір. Третій етап – створення компенсаційного фонду, з якого ці виплати будуть здійснюватися.
Завдання Міжнародного реєстру збитків - не виплата компенсацій, а лише фіксація збитків. Всі виплати і їх розміри стосуються наступних двох етапів цього надскладного міжнародного механізму - створення Компенсаційної комісії і відповідного фонду для виплат.
"Логічне запитання - навіщо подавати заяви, якщо про виплати ще нічого не відомо? Відповідь проста - шкоду, яку отримали наші громадяни, надважливо зафіксувати. Оскільки людина може померти, або видужати, будинок може бути знесено, або відбудовано. Тобто, на момент, коли збитки почнуть відшкодовувати, доказів може не лишитися. Завдання Міжнародного реєстру збитків всі ці докази зафіксувати", - зазначила Шуляк.
Через це, додала вона, люди, у яких було зруйноване житло, можуть одночасно подаватися і до Міжнародного реєстру збитків, і на компенсацію єВідновлення. Адже навіть отриманий і використаний сертифікат єВідновлення не позбавляє громадянина права подавати заяву до Міжнародного реєстру, оскільки це дає можливість зафіксувати завдану агресором шкоду.
Нагадаємо, що Міжнародний реєстр збитків, завданих агресією Російської Федерації проти України, створений для збору заяв про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, завданих агресією РФ проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року на території нашої країни в межах її міжнародно-визнаних кордонів, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, і є першим кроком міжнародного компенсаційного механізму. Реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами та знаходиться в місті Гаага.
Де переселенці купують житло
Тим часом стало відомо, що українським переселенцям вже видали понад 5 тис. житлових сертифікатів єВідновлення, які вже почали обмінювати на нове житло. Загальна сума угод купівлі-продажу, укладених з грудня 2024 року в обмін на житлові сертифікати єВідновлення, вже перевищила 6,5 млрд грн.
Нині єВідновлення - єдина масштабна програма державної підтримки, яка ефективно вирішує житлові проблеми переселенців, що втратили житло.
Переселенці активно використовують отримані сертифікати: загальна сума укладених угод купівлі-продажу житла вже перевищила 1 млрд грн. Житло купують переважно на вторинному ринку. Переважно квартири, хоча є можливість купувати й приватні будинки. Найпопулярніші області, де переселенці купують житло за програмою єВідновлення, - Київська, Харківська та Чернігівська.
Але, на жаль, надзвичайно високий відсоток українських переселенців становлять люди, чиї зруйновані домівки розташовані на тимчасово окупованих територіях. Тому скористатися програмою вони поки що не можуть, оскільки уряд і досі не розширив єВідновлення на цю категорію громадян.
Тому переселенці зі сходу України, з Херсонщини, Миколаївщини і Запорізької областей, тобто з територій, які наразі перебувають у тимчасовій окупації, програмою єВідновлення скористатися не можуть. Виправити це може уряд, оскільки окреме законодавство для цього не потрібне - така можливість передбачена ухваленим ще у 2023 році відповідним законом.
Галина Гірак
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
Врачи запретили пить кофе выздоровевшим от "Омикрона"
Украинцам сообщили о мобилизации в ВСУ мужчин старше 60 лет
Польша будет отправлять украинцев домой: названы сроки, сколько еще можно там побыть
Украинских пенсионеров обяжут проходить ежегодную идентификацию, иначе лишат пенсии
СМИ узнали имена нардепов, которые покинули Украину
Курс доллара вздрогнул после последних заявлений НБУ
Читайте также:
Читают
/
Обсуждают
“Пошкоджені або зруйновані 90% будівель". Як виживають жителі селища Антонівка
Антонівка – селище на березі Дніпра, де був розташований міст між правим та лівим берегами Херсонщини. У перші дні повномасштабного вторгнення тут точилися запеклі бої. Після деокупації правобережжя Х...
Колаборантка зі Скадовська Тетяна Калиновська створила благодійний фонд, щоб видурювати у росіян гроші
Колишня тамада, яку росіяни спочатку призначили, а потім вигнали з посади “заступниці голови” окупованої Скадовської громади, створила власний благодійний фонд “Диворос”. Жінка отримує величезні грант...
Через російські плацдарми українське місто може повторити долю розділеного Берліна
Якщо лінія фронту буде заморожена, це може призвести до поділу Херсонщини і встановлення озброєного кордону, подібного до Берлінського муру.Однак зрештою, Берлінський мур впав і ми через деякий час по...
Що буде із Запорізькою, Херсонською та Харківською областями після війни? – експерт
Проводиться робота над підготовкою до переговорів між Україною та росією для завершення війни. Однак поки незрозуміло, яка доля чекає на області, які рф змогла окупувати частково. Це Запорізька, Херсо...
“Одна консерва на трьох бійців”, – росіяни спростовують слова своїх журналістів про доставку провізії дронами на острови в дельті Дніпра
Російські військові, що намагаються закріпитись на дніпровських островах в районі Херсона, відверто голодують. Звісно, якщо встигають до цього дожити. Попри заяви місцевих пропагандистів про те, що пр...
Українцям платитимуть за повернення з-за кордону – як заохочуватимуть
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення виділити 150 мільйонів гривень на нову програму, яка має сприяти поверненню українців з-за кордону.За офіційними даними, понад 6 мільйонів українців нині пере...
США веде таємні переговори з Тимошенко та членами партії Порошенка, - ЗМІ
За даними Politico, обговорення стосувалось проведення швидких президентських виборів в Україні. Задум полягає у тому, щоб провести вибори після припинення вогню, але до початку мирних переговорів. То...
Яке сьогодні, 22 лютого, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
Сьогодні, 22 лютого, Міжнародний день бойскаутів. Віряни вшановують пам'ять віднайдення мощів святих мучеників, що в Євгенії. До Нового року залишилося 312 днів.22 лютого 2025 року — субота. 1095-й де...