Все новости Херсона

Лента новостей
Криминал
“Пошкоджені або зруйновані 90% будівель". Як виживають жителі селища Антонівка
16 февраля 13:10
1234
“Пошкоджені або зруйновані 90% будівель". Як виживають жителі селища Антонівка

“Пошкоджені або зруйновані 90% будівель". Як виживають жителі селища Антонівка

Антонівка – селище на березі Дніпра, де був розташований міст між правим та лівим берегами Херсонщини. У перші дні повномасштабного вторгнення тут точилися запеклі бої. Після деокупації правобережжя Херсонщини російські війська почали безперервно обстрілювати Антонівку з усіх видів зброї, а російські безпілотники з вибухівкою – полювати на мирних жителів, знищуючи їхні автомобілі та будинки. Про життя в Антонівці розповіли староста Сергій Іващенко та місцеві жительки Тетяна Ахтеменко й Віта Медведєва.


“Коли почалися масовані обстріли, ніхто вже нічого не ремонтував”

В Антонівці вже понад два роки немає електропостачання. Під час відступу в листопаді 2022 року російські війська знищили всі трансформатори. Пізніше через обстріли пошкодилися електромережі та попадали розподільні стовпи. Про це журналістам “Вгору” розповіла місцева жителька Віта.

Заради дітей жінка переїхала до Херсона, але щодня навідувалася до селища – обробляла город, годувала собак, розгрібала завали та допомагала місцевій волонтерці Тетяні Ахтеменко.  

Маршрутки, за словами Віти, ходили до Антонівки майже до середини жовтня 2024 року. Сьогодні ж громадський транспорт, комунальні служби та швидка допомога не можуть дістатися до селища через посилені дронові атаки. 

У багатьох мешканців  до жовтня 2024 року ще був газ. Менше пощастило тим, хто, як Віта, живе біля мосту. Майже відразу після звільнення під час мінометного обстрілу пошкодило газопровід біля її будинку.

"Відтоді газу в мене немає. Чоловік ще бігав, закручував, замотував труби там, де шипіло. А потім, коли почалися масові обстріли з танків, ніхто нічого вже не ремонтував", – розповідає жінка.
Годування тварин, залишених господарями, Фото  Тетяни Ахтеменко

У тому ж 2022 році, у листопаді чи грудні, окупанти атакували з міномета газельку газовиків. За словами Віти, уламок вцілив у балон, машина спалахнула. Ремонтники встигли вистрибнути й врятувалися, а машина згоріла. Відтоді комунальні служби до Антонівки їздили неохоче, але влітку 2023 року ще збирали сміття.

Після припинення електропостачання воду в селищі качали за допомогою генераторів, і у 2023 році вона була хоч і погодинно, але майже щодня. У 2024-му ситуація погіршилася через обстріли. Віта каже, якийсь час воду подавали тричі на тиждень, через день, а згодом, коли водоканал відмовився доставляти пальне для генераторів через небезпеку, воду стали подавати лише двічі на місяць. Відтоді місцеві жителі, хто має машини, потроху доставляють солярку для генераторів самотужки.

Віта зізнається, якби її чоловік працював у комунальній службі, вона б нізащо не пустила його возити до Антонівки солярку.

"У кожного є сім'я, є дружини, є матері, які переживають. Розумні люди все розуміли і якось намагалися розв'язувати свої проблеми самі", – каже жінка.
За відсутності світла свічки – необхідна частина гуманітарної допомоги. Фото Тетяна Ахтеменко

Люди гуртуються та допомагають одне одному

За словами місцевої волонтерки Тетяни Ахтеменко, її односельці, у кого є автомобілі, періодично їздять до міста, закуповуючи продукти собі та сусідам, заправляють газові балони та привозять солярку. Складають списки, що кому потрібно, і хтось їде в місто на закупи. Звертаються з проханням привезти щось і до неї.

Родина Тетяни заради безпеки дітей переїхала до Миколаєва, але в Антонівці залишився її свекор, тому регулярно їздить туди, допомагаючи землякам та привозячи необхідне. Активно співпрацює з благодійниками та волонтерами. За словами Тетяни, всі запити закриваються за лічені дні. Є чимало охочих допомогти Антонівці, гуманітарну допомогу передають постійно, проте доставляти її в селище небезпечно.

Тетяна їздить до Антонівки, коли дозволяє погода – дощ, сніг або туман зменшують ризик потрапити під приціл ворожих безпілотників. У такі дні вона робить кілька ходок, привозить односельцям необхідне: хліб, крупи та корм для покинутих господарями тварин, про яких дбає квартальна Ірина.
Ірина годує кицьок. Фото Тетяни Ахтеменко

Тетяна розповідає, що її односельці змушені ночувати у підвалах, адже обстріли не припиняються ні на день. Іноді доводиться витягувати сусідів з-під завалів. На сільських дорогах та й на власних подвір'ях на людей чатують дрони. Щодня в селищі є поранені, а медпункт згорів, тому медсестра обходить всіх, кому потрібно обробити рани чи зробити перев'язку. З її колег – одна жінка загинула від дрона, коли розносила ліки, а інша нещодавно виїхала з Антонівки, щоб оговтатися після поранення. Через загибель лікаря швидкої допомоги від дронової атаки постраждалих тепер возить поліція.

Тетяна каже, що зверталася на урядову гарячу лінію з проханням посилити захист Херсонщини. Згодом отримала письмову відповідь, що ЗСУ нині роблять все можливе.

Як заявляв голова обласної військової адміністрації Олександр Прокудін:  “Поки лінію фронту не відсунуть від Херсона хоча б на 20 кілометрів, російський дроновий терор буде продовжуватися».
Руїни на місці чиєїсь затишної  оселі. Наслідки обстрілу 29-30 січня 2025 року. Фото Тетяни Ахтеменко

Майже щодня є загиблі, а поранені – щодня, якщо не щогодини

За словами антонівського старости Сергія Іващенка, якщо рахувати тих, хто отримував гуманітарну допомогу, сьогодні в окрузі проживає близько 1000-1500 людей, тоді як у мирний час мешкало близько 13 тисяч. Після оголошення примусової евакуації дітей майже всі родини з дітьми виїхали, але в Антонівці досі залишається десятеро неповнолітніх. Та переважна більшість населення – люди старшого віку й пенсіонери.

Сергій Іващенко стверджує: більшість самотніх літніх людей мають родичів, які могли б наполягти на їхній евакуації. Він закликає зробити все можливе для їхнього порятунку, адже в Антонівці надто небезпечно.

"Думаю, не помилюся, сказавши, що 90% будівель в Антонівці сьогодні мають різні пошкодження, а частина – повністю зруйнована", – розповідає староста.

Він також згадує, що перед Новим роком селяни отримали грошову допомогу на дрова. І коли люди скаржаться, мовляв, їм немає за що виїхати, він запевняє: в опалювальний сезон 90% мешканців, якщо не більше, отримали по 21 тисячі гривень на домоволодіння.

"Вони могли цим скористатися і мінімум на пів року виїхати звідти, хоча б до потепління. Майже кожного дня в нас є загиблі, саме в моєму окрузі, а поранені щодня, якщо не щогодини. Ті, хто там залишається, у мене до них багато питань. Для чого вони це роблять?" – каже Сергій Іващенко.

Він стверджує: є волонтери, готові евакуювати охочих, та й сам не раз вивозив односельців у безпечні місця. І його обурює, що, залишаючись, люди вимагають привозити їм туди солярку й хліб тощо.

Сергій Іващенко каже, хоча російські війська й почали частіше використовувати важку артилерію, найбільше людей в Антонівці гине саме від дронів. Староста вже двічі був поранений вибухівкою, скинутою з безпілотників, і зараз перебуває в лікарні. Та, за його словами, російські військові не тільки полюють з неба на людей і транспорт, але й підпалюють будинки. Спочатку один дрон пробиває дах гранатою, потім інший закидає запалювальну суміш, а третій, з вибухівкою, стежить, щоб ніхто гасив пожежу.
Один з вигорілих будинків, Фото Сергія Іващенко
"Вони знищують все, що більш-менш уціліло", – констатує Сергій Іващенко.

Проте він сподівається на посилення України завдяки сучасній зброї. А родичам літніх людей, що залишилися під обстрілами, наполегливо радить зробити все можливе для їхньої безпеки.


Ганна Щидловська, Вгору
0 комментариев
17 марта 2025, 00:39
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Через різні шахрайські схеми троє жителів Херсонщини втратили понад 39000 гривень
Через різні шахрайські схеми троє жителів Херсонщини втратили понад 39000 гривень
Жителька обласного центру втратила 10000 гривень під час оформлення нібито державної допомоги. Жінка хотіла отримати виплату та перейшла у месенджері за сумнівним посиланням. Після «реєстрації» із...
20 февраля 14:20
1704
Укриття в Херсоні знову ремонтуватимуть ФОПи, що пов’язані з місцевою владою
Укриття в Херсоні знову ремонтуватимуть ФОПи, що пов’язані з місцевою владою
У середині лютого 2025 року  відділ з питань цивільного захисту Херсонської міської військової адміністрації провів чергову хвилю закупівель на послуги з ремонту найпростіших укриттів у обласному цент...
15 февраля 16:58
1413
Є нюанс: у міграційній службі пояснили, чи всім чоловікам потрібно надавати військово-обліковий документ для отримання паспорта за кордоном
Є нюанс: у міграційній службі пояснили, чи всім чоловікам потрібно надавати військово-обліковий документ для отримання паспорта за кордоном
Державна міграційна служба опублікувала роз'яснення: чоловікам віком 18-60 років, які подали документи на виготовлення паспортів до 25 квітня 2024 року у ДП "Документ", видаватимуть виготовлені паспор...
15 февраля 17:04
1061
14-річного хлопця вдалось повернути з окупованої частини Херсонщини на підконтрольну Україні територію
14-річного хлопця вдалось повернути з окупованої частини Херсонщини на підконтрольну Україні територію
На Батьківщину вдалося повернути ще одного українця – 14-річний хлопчина нарешті вирвався з окупації.Про це повідомляє Олександр Прокудін, голова Херсонської ОВА.Робота з повернення дітей з тимчасової...
15 февраля 11:08
920
Картопля, морква та часник здивували цінами у різних регіонах України
Картопля, морква та часник здивували цінами у різних регіонах України
Аналіз цін на ринках Києва, Львова та ОдесиНа продовольчих ринках України зберігається значний розрив у цінах на базові овочі.Як повідомляє "Хвиля", моніторинг цін на кінець лютого 2025 року показує,...
01 марта 08:34
288
2
Діти з Херсонщини, які вимушено переїхали до Одеси, відвідали вистави театру юного глядача
Діти з Херсонщини, які вимушено переїхали до Одеси, відвідали вистави театру юного глядача
За ініціативи благодійної організації «Фонд Відродження та Єдність» та за сприяння Департаменту соціального розвитку Херсонської ОВА юні переселенці побували в Одеському театрі юного глядача імені Юрі...
10 марта 12:02
430
1
В зруйнованому Посад-Покровському на Херсонщині побудують понад 100 будинків за майже 400 мільйонів
В зруйнованому Посад-Покровському на Херсонщині побудують понад 100 будинків за майже 400 мільйонів
В селі Посад-Покровське Чорнобаївської сільської ради Херсонського району Херсонської області побудують зруйновані росіянами житлові будинки. Очікують, що вартість робіть складе 398,4 мільйона гривень...
15 марта 13:35
1183
1
Херсонський волонтер Григорій Янченко в Одесі отримав нагороду від журналістів
Херсонський волонтер Григорій Янченко в Одесі отримав нагороду від журналістів
8 березня до Одещини завітав відомий волонтер з Херсону – дядя Гриша. Його тепло зустрічали місцеві волонтери, серед яких депутат Херсонської міської ради Андрій Медведєв, представник фонду «Добрий Ле...
15 марта 16:27
479
1