Все новости Херсона

Лента новостей
Политика
«Олешки, а не Альошки»: як росіяни спотворювали назву міста на Херсонщині
13 декабря 18:56
91
«Олешки, а не Альошки»: як росіяни спотворювали назву міста на Херсонщині

«Олешки, а не Альошки»: як росіяни спотворювали назву міста на Херсонщині


«Альошки» на окупованому лівобережжі Херсонщини! Вони всюди! У звітах окупантів, у повідомленнях колаборантів, у проросійських пабліках.

Що ж це за міфічні «Альошки?» Поїхали розбиратися!  
 

Українські козаки називали «Олешки» і крапка!

Ні, це не конкретні імена росіян з матрьошками або ім’я якихось «бравих» військових РФ з балалайками, які заїхали на окуповане лівобережжя.

Це знущання окупантів над назвою багатостраждального міста Олешки. І це вони роблять не вперше. Таке відбувалося ще наприкінці 18 століття, коли царська армія захопила південь України. Але все по черзі.

Місто Олешки отримало свою назву від назви місцевості, що була відомою ще понад 300 років тому. Тобто тоді, коли росіянами у цій місцевості й “не пахло”.  

Херсонський краєзнавець Андрій Лопушинський розповів журналістам «Вгору», що назва походить від річки Олешки та лугу Олешки. У своїх літописах козаки згадували їх ще наприкінці 17 століття. Ймовірно, ця річка – одна з приток річки Конки. Також, на його думку, ця назва походить ще з періоду Середньовіччя, а можливо й з античних часів.

Ця місцевість була на перехресті торгових переправ Херсон – Олешки та Херсон – Перевізка (Садове). Тоді ще не було ні Херсона, ні Садового.  

Тому тут і розташовувалася Олешківська Січ (1711-1728 рр.). До речі, за наявності козаків-християн ця територія входила до однієї з митрополій Константинопольського патріархату. Про неї у свій час написав дослідник Дмитро Яворницький.

Тож ця назва передавалася між людьми як актуальна в господарській діяльності. Тепер дослідники ще не знають, коли саме з’явилося поселення після того, як у 18 столітті козаки покинули Олешківську Січ. Можливо, частина козаків залишилась і займалась рибними промислами та торгівлею кримською сіллю. Але  впевнені, що іншої назви, як Олешки, воно не могло мати. 

Прийшли росіяни, і захотілося їм «Алёшок», й не тільки…

Минали роки. Поселення жило зі своєю історичною назвою. Аж ні! Влізли росіяни. Наприкінці 18 століття вони захопили територію Херсонщини. І почали перейменовувати все на свій лад. Цього не уникнуло зміни в назві Олешки, які у 1802 році стали «Алёшками». 

“Наприкінці XVIII ст. окремо в районі сучасних Олешок існували старі Олешки поблизу Січі  та поруч - новозаснований Дніпровськ. Перше поступово занепадало, а друге розвивалося, й тому назва Олешки остаточно закріпилася за Дніпровськом. З іншого боку навіть Дніпровськ від початку мав паралельну назву Олешки – як назву урочища в широкому сенсі – лівий материковий берег Конки від річки Олешки до витоків річки Кардашин (тепер Чайка). Від 1802 року офіційним рішенням назву Дніпровськ остаточно замінили на Олешки, втім, назва повіту, центром якого були Олешки, продовжувала залишатися “Дніпровським”. Заміна першої літери «О» в назві Олешки в російській вимові на «А» – в межах правил, а от поява “ё” –  то інша історія”, – розповів журналістам “Вгору” херсонський краєзнавець Сергій Дяченко.

На початку 20 століття сталася революція. На Херсонщині владу захопили  більшовики. Й знову перейменування. Спочатку – на Цюрупинське, а потім – на Цюрупинськ. І це на честь радянського діяча Олександра Цюрупи, який був одним із засновників продзагонів більшовиків. Вони грабували українських селян, забирали у них останнє зерно та інше продовольство. І з такою назвою місто й жило понад 80 років. Поки в рамках декомунізації у 2016 році її нарешті не змінили на історичну назву – Олешки.

Гадаєте, повернули історичну назву та дали йому спокій. Ні! Тут знову влізли росіяни. У лютому 2022 році вони окупували місто Олешки. І у звітах, повідомленнях та в пропагандистських пабліках понеслося про невідомі нікому «Альошки» на лівобережжі Херсонщини. 
Як бачимо, у 18 столітті, так й зараз, росіяни спотворили назву, бо вони тут чужі і їм легше так вимовляти. І тут взагалі немає ніякої “великої” та “концептуальної” ідеї. 

“Серед місцевих жителів використання форми Альошки – неможливе. Тепер це гарний спосіб виявлення «чужинців», тобто тих, хто використовує «ё». Але звідки воно взялося? Це форма суто російської вимови «чужої» назви, адаптованої до сучасної вимови, на що вплинула наявність чоловічого ім’я «Альоша». І це суто «книжна» форма, яка, можливо, може затвердитися й в реальності. На цьому прикладі філологи у майбутньому зможуть простежити вплив російської пропаганди в інформаційному просторі України”, – додав херсонський краєзнавець Сергій Дяченко. 

Віримо, що ЗСУ Олешки звільнять від російських окупантів та вже тут ніколи не буде тих, хто спотворює назви українських міст.
Це не єдиний спосіб знущання  росіян над містом та його жителями. У 2023 році через підрив ними Каховської ГЕС Олешки затопило. Така доля спіткала ще майже півсотні населених пунктів Херсонщини.

Вгору
0 комментариев
14 декабря 2024, 01:58
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
У ТЦК пояснили, чому їхніх працівників не можна відправляти на війну
У ТЦК пояснили, чому їхніх працівників не можна відправляти на війну
З працівників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки "жодної бригади створити неможливо". Про це заявив речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін на брифінгу, переда...
14 ноября 02:18
1092
Херсонці не самі: волонтерська турбота в дії!
Херсонці не самі: волонтерська турбота в дії!
«Ми не просто роздаємо продуктові набори, ми показуємо, що люди не самі у своїй біді, і хочемо, щоб вони відчули підтримку та турботу», – діляться волонтери ГО «Спілка журналіс...
25 ноября 22:29
959
Яке сьогодні, 14 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
Яке сьогодні, 14 листопада, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
Сьогодні, 14 листопада, День операційної медичної сестри. Віряни вшановують пам'ять святого апостола Филипа. До Нового року залишилося 47 днів.14 листопада 2024 року — четвер. 995-й день війни в Украї...
14 ноября 08:09
731
Переселенка, яка живе в Кропивницькому — про початок війни, окупацію й звільнення Херсону
Переселенка, яка живе в Кропивницькому — про початок війни, окупацію й звільнення Херсону
19 листопада 2024 року минає 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. У Кіровоградській області живуть понад 82 тисячі переселенців, понад вісім тисяч — з Херсонщини. Одна з них...
19 ноября 13:28
691
У Миколаєві та Херсоні найдешевша оренда квартир в Україні
У Миколаєві та Херсоні найдешевша оренда квартир в Україні
За даними Державної служби статистики, оренда однокімнатних квартир в Україні за рік зросла на 8,2%. Проте ціни на житло різняться в залежності від регіону. 589 грн), які випередили навіть столицю.У т...
14 ноября 18:24
585
1
Переселенці з Херсонщини у Києві можуть отримати гуманітарну допомогу: як подати заявку
Переселенці з Херсонщини у Києві можуть отримати гуманітарну допомогу: як подати заявку
Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) у співпраці з фондом Howard G. BUFFETT Foundation (HGBF) надали допомогу  переселенцям з Херсонщини, – про це повідомляє Гуманітарний  хаб Херсонської області...
26 ноября 11:52
624
1
На Херсонщині внаслідок російської агресії поранені семеро мирних жителів, поліція фіксує наслідки військових злочинів
На Херсонщині внаслідок російської агресії поранені семеро мирних жителів, поліція фіксує наслідки військових злочинів
Поліція фіксує чергові злочини окупантів проти мирного населення Херсонщини. Під обстрілами з артилерії та різних видів БпЛА вчора перебували обласний центр, населені пункти Херсонського та Бериславсь...
08 декабря 10:45
441
1
Майже 78 тисяч громадянам України отримали карту поляка
Майже 78 тисяч громадянам України отримали карту поляка
Майже 22% від загальної кількості (понад 17 тисяч) було видано громадянам України після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.За понад 15 років функціонування закону про карту поляка Пол...
12 декабря 12:49
149
1