Лента новостей
Люди
Переселенка, яка живе в Кропивницькому — про початок війни, окупацію й звільнення Херсону
Переселенка, яка живе в Кропивницькому — про початок війни, окупацію й звільнення Херсону
19 листопада 2024 року минає 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну. У Кіровоградській області живуть понад 82 тисячі переселенців, понад вісім тисяч — з Херсонщини. Одна з них — Ольга Середенко, дружина українського військового, керівниця аматорського танцювального колективу й спортсменка. Має двох дітей і нині чекає на третю.Українському радіо Кропивницького Ольга розповіла про перші дні повномасштабної війни, окупацію Херсона, виїзд звідти через 29 блокпостів й звістку про звільнення міста.
Про 24 лютого 2022 року й наступні дні (тут і далі пряма мова — ред.)
Почну з того, що ми до цього планували своє гарне й щасливе майбутнє. Ми давно чекали на звістку про другу дитину, і ось вона прийшла. Ми думали, як будемо розвивати наших дітей й успішно, цілеспрямовано йти по життю. Але, на жаль, я тоді мала дуже тяжку вагітність, й мене повинні були покласти до лікарні на збереження.
Лікар сказав мені, що чекає на мене 24 лютого о сьомій ранку. Але о четвертій ранку задзвонив телефон, чоловіка викликали до частини, і все почалось. Я зрозуміла, що це війна.
Коли я почула вибухи, то схопила доньку Алісу, їй тоді було шість років, і сказала, що нам потрібно збиратися. Коли моя дитина зібралася, у неї з рюкзака почали вивалюватися книги й зошити. Вона їх збирала, щоб навчатися. Але я сказала висипати все й брати натомість печиво, консерви, воду й теплі речі.
Ми ледве викликали таксі й побігли з тим рюкзаком. Він був дуже важкий, а я його несла, хоч і була вагітна. Там були продукти: я розуміла, може трапитися що завгодно, як це розповідали наші бабусі й дідусі. Водій довіз нас до військової частини, де я мала забрати машину.
Коли я сіла за кермо, то побачила, як виїжджають ці всі великі машини, танки, БТР, як бігають військові. І я відчула себе такою маленькою на тлі всього цього. А тут ще й мамин телефон був не на зв'язку. І в цей момент почалися вибухи поряд, у військовій частині, аж земля піднімалася догори. Я боялася, що бензину не вистачить, але таки ризикнула й поїхала додому й забрала там собаку й котів.
Бачила дорогою величезні черги в магазинах, на заправках. Слава Богу, нам пощастило заправитися газом — на газовій заправці нікого не було. Додзвонилися до мами, а вона каже: "Яка війна, ти чого?". Виявляється, вона не чула вибухи й до останнього не вірила в початок війни.
Далі почали шукати укриття, бо до початку війни серйозно до цього не ставилися. Знайшли його біля нашого найбільшого торговельного центру. Ми приїхали до мами й бігом всі купатися й збирати речі.
Люди в місті розділилися на три табори: одні одразу поїхали світ за очі, інші не вірили, що почалася війна, ще дехто кинувся по магазинах усе скуповувати.
Потім був етап затишшя, а далі почався обстріл. Страх був до до кісток, я це не можу передати. Але я мала задачу — зберегти життя своїх дитини, мами й тварин.
Про російську техніку на вулицях Херсона
Російські війська зайшли дуже швидко на Херсонщину. Це було дуже несподівано. У мене була танцювальна студія, і більшість дітей жили біля того мосту, де все це відбувалося. І коли я дзвонила й писала батькам, то вони казали, що всі з дітьми сидять у приватному секторі в погребах, серед закруток. І нам почали перекидати відео всі, хто жив там ближче.
А потім вони пішли розстрілювати цивільних. І ми почули, що в машині загинула шестирічна дівчинка зі своїм молодшим братиком, мамою та бабусею. Вона також тренувалася в танцювальному клубі, але в іншому, не в моєму.
Далі вони вже зайшли на нашу вулицю. Там живе подруга моєї бабусі. Вона — ветеран, і от їй вже 100 років буде. Ця бабуся теж не вірила, що війна. А вони просто розвернули ці свої пушки й розстріляли дім і дуже багато цивільних машин. Ми бачили ці тіла й розстріляні машини на відео, які нам скидали.
Жили ми в мами вдома, бо в нашому будинку не можна було перебувати через деяких сусідів-зрадників. Вони повідомляли росіянам про сім'ї військових. Потім настало затишшя, але на вулицю виходити було дуже страшно.
У нас були консерви, але хотілося хліба й м'яса. Я мала дуже сильний токсикоз, і організм не сприймав багато чого з їжі. І коли я побачила з вікна, що відкрився магазин й заносять хліб, то вирішила побігти й купити його. Мама, звісно, дуже боялася, що мене розстріляють. Але я зайшла в магазин і хапала все, що бачила, навіть те, що я не їм. Потім ще хтось щось почав виносити й продавати. Так ми й виживали.
Я часто виходила подихати повітрям на балкон і якось побачила, як російські військові у дворі біжать з автоматами. Я тоді попередила сусідів, щоб не виходили. Військові ті були самі перелякані. Це було дуже видно. І вони через цей переляк розстрілювали всіх на своєму шляху.
Про опір херсонців
Росіяни думали, що легко зайдуть і все, а херсонці чинили опір. Коли війська РФ зайшли, люди не хотіли з цим миритися.
Я дуже хотіла піти на площу в Херсоні й включитися в супротив зі всіма людьми, які зупиняли ці танки голими руками. Але я розуміла, що в мене під серцем дитина, поруч дитина, мама, тварина, і я за них відповідаю. Та при цьому в мене так рвало голову, що я хотіла взяти автомат і сама піти воювати.
Як вдалося виїхатиВиїхати ми намагалися ще у квітні 2022 року. Ми вже зібрали речі, але тоді мені стало дуже погано, й ми залишилися. Потім я дізналася, що ту колону розстріляли. Далі вони повалили нашу передавальну вежу, відрізали зв'язок й по телебаченню крутили свої російські канали. Це мене взагалі вбило.
Ми хочемо жити в Україні, бути вільними, вільно пересуватися, дивитися й слухати те, що ми хочемо.
В липні я зрозуміла, що все одно треба виїжджати. Я була на сьомому місяці вагітності, а дівчинка написала в чаті, що їй видали російське свідоцтво про народження дитини. І це мене також убило.
Зі шляху залишався тільки один вихід — через Антонівський міст. І всі вже казали, що його сто відсотків підірвуть. Ми виїхали через Василівку. Їхали на власному авто, але за кермом була не я. Нам дуже сильно пощастило, бо ми стояли в черзі не дуже довго.
Ми пройшли 29 блокпостів. Я рахувала їх. Дорогою в нас хотіли забрати собаку. Ще в нас відмовили гальма, то їхали на ручнику й намагалися знайти якийсь магазин, щоб купити деталі. Ремонтували, поки ми стояли в черзі.
Потім ми вже в чаті дізналися, що люди, які виїхали на наступний день, ночували в полях тиждень. Й далі було все складніше. Когось розстрілювали.
Мама залишилася в Херсоні. Спочатку вона погодилась виїжджати, а потім відмовилася. Поки я була там, то вона витягнула мене з мого важкого стану замість лікаря. Вона й побачила звільнення Херсона.
Як дізналась про деокупацію
Увечері 10 листопада в наших чатах з'явилося відео, начебто наш військовий пересувається містом. Я впізнала, який це район і вулиця, але сказала, що не треба радіти. Ми не знаємо, що це може бути. А зв'язок з мамою був дуже складний. Спілкувалися зі знайомими повідомленнями. Хто проїжджав, передавали, що з нею все добре.
І ось 11 листопада я з маленькою дитиною на руках, йому ще й двох місяців не було, приймаю телефонний дзвінок: "Вітаємо! Перемога! Нас звільнили!" Я знову закликала не радіти, бо хтозна, що це може бути. Але потім про це повідомили багато людей, і мама мені вже подзвонила: "Доню, ми на мітингу звільнення! Ми радіємо!"
А я все ще не могла повірити в це після усього, що ми пережили. Потім мені почали дзвонити батьки учнів і вітати, кидати фото дітей з військовими шевронами, які наші військові дарували дітям. І це така була радісна звістка. Жодна перемога в змаганнях не відчувалася, як та перемога. Ми відвоювали місто.
Херсонці вірили, що буде звільнення. Але в Херсоні я зустріла також я і не дуже добрих людей, які співпрацювали із росіянами. У мене це викликало шок, бо це були знайомі. Я не могла повірити, коли з їхніх вуст звучало: "От вони прийдуть, і в нас буде краще. Що вам дала Україна?"
Я кажу: "Ми — українці, мені неважливо розбиратися, чого дала, а чого не дала. Ми — Україна, і крапка. Якщо ви хочете "русский мир", чешіть туди до них". Одну бабцю мені хотілося тріснути, коли вона казала, що ми — Росія й заживемо краще при Росії. Я говорила, що ми хочемо жити тут, в Україні.
Як зустріла Кіровоградщина
Кропивницький виявився мені дуже близьким по духу. Коли я сюди приїхала, то насамперед шукала, де буде тренуватись моя донька, бо це для мене на першому місці. На другому — в лікарню оформити дітей. І третє — зробити всі документи.
І коли я почала все це шукати й спілкувалася з людьми, у мене було таке відчуття, що ніби я трішки в Херсоні. Таке саме спілкування, повага. Мене підтримують, допомагають. Звісно ж, удома завжди краще, але тут мені подобається.
Найскладніше — це орендоване житло. Важко знайти недороге житло з дітьми. Їх у мене двоє, вже майже троє (Ольга вагітна — ред.). Є тварини. Також з нами мама.
Зв'язок з домом у нас усе менший, бо люди виїжджають. Там постійно прильоти. Сусідів майже немає. Іноді ми вже навіть не розуміємо, чи ціле наше житло, чи ні.
Я дуже хочу повернутися у Херсон, хочу те життя, яке в мене було. У мене тренувалися щасливі діти, моя донька була щаслива в цьому колі. Ми були великою дружною родиною.
Я розумію, що навіть після нашої перемоги — а вона буде, я в це дуже вірю — ми не одразу повернемося, бо знадобиться немало часу й ресурсів, щоб відбудувати Херсон. Та й не всі повернуться. Звісно, я хочу допомагати Херсонщині. Те, що я вмію робити — тренувати дітей, тренуватися й мотивувати людей. Я цього хочу, але я розумію, що в мене є діти, і я повинна їх розвивати.
Я дуже вдячна Збройним силам України, нашим хлопцям та дівчатам, які захищають нашу країну. Велика їм шана й повага. Ми віримо у них і в перемогу.
suspilne.media
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
В Херсоні провели в останній шлях воїна з Миколаївщини
На передовій загинув випускник Херсонського держуніверситету Віктор Патуляк
В Херсоне на главной площади города простились с общественным деятелем, который умер от коронавируса
Військовому, який прорвав оборону супротивника на мосту поблизу м. Олешки, присвоїли звання Герой України
Вас захищає офіцер-легенда: молодий Герой України боронить Херсонщину
На Херсонщине матрос Виталий Скакун взорвал мост вместе с собой и остановил вражеские танки
Читают
/
Обсуждают
У ТЦК пояснили, чому їхніх працівників не можна відправляти на війну
З працівників Територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки "жодної бригади створити неможливо". Про це заявив речник Полтавського обласного ТЦК та СП Роман Істомін на брифінгу, переда...
Помічниця херсонського депутата-колаборанта в окупації читає лекції про «традиційні духовні цінності»
У фейковому російському виші-двійнику херсонського Лариса Доманіна читає лекції про «традиційні духовні цінності» для росіян.Про це повідомляють окупаційні медіа.Так, Лариса Доманіна днями для студент...
В Україні підскочили ціни на ключовий продукт: скільки тепер коштує в супермаркетах
В Україні на тлі настання осені почали стрімко дорожчати яйця. Тільки за жовтень ціна продукту злетіла у півтора рази. Тепер за десяток навіть найдешевших фасованих яєць С0 потрібно віддати близько 75...
Каховський «голова» пожалівся на те, що не контролює ЗСУ
«Після тренування енергія життя піднімається і з’являється бажання зробити чогось корисного», - написав у своєму телеграм-каналі каховський аналог Дмітрія Медведева Павло Філіпчук. «Тренуванням» він,...
У Миколаєві та Херсоні найдешевша оренда квартир в Україні
За даними Державної служби статистики, оренда однокімнатних квартир в Україні за рік зросла на 8,2%. Проте ціни на житло різняться в залежності від регіону. 589 грн), які випередили навіть столицю.У т...
Переселенці з Херсонщини у Києві можуть отримати гуманітарну допомогу: як подати заявку
Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) у співпраці з фондом Howard G. BUFFETT Foundation (HGBF) надали допомогу переселенцям з Херсонщини, – про це повідомляє Гуманітарний хаб Херсонської області...
На Херсонщині внаслідок російської агресії поранені семеро мирних жителів, поліція фіксує наслідки військових злочинів
Поліція фіксує чергові злочини окупантів проти мирного населення Херсонщини. Під обстрілами з артилерії та різних видів БпЛА вчора перебували обласний центр, населені пункти Херсонського та Бериславсь...