Лента новостей
События
Мобілізація заброньованих: яку лазівку знайшли ТЦК
Мобілізація заброньованих: яку лазівку знайшли ТЦК
В Україні триває дія військового стану, а також відбуваються заходи щодо загальної мобілізації. У соцмережах активно обговорюють теми бронювання та відстрочок. Є інформація, що за певних умов представники ТЦК та СП можуть мобілізувати чоловіків, які заброньовані за критично важливими підприємствами.
Відомо навіть про випадки, коли суд відмовляв у позові таким громадянам, аргументуючи це тим, що саме на військовозобов'язаних, які мають право на відстрочку чи бронювання, покладено обов'язок своєчасно інформувати ТЦК та СП про наявність таких підстав.
Український юрист та адвокат Таміла Алексік заявила в ефірі одного з телеканалів, що така проблема справді існує.
Був заброньований, а став військовим
За словами адвоката, така проблема стала дуже актуальною, коли встановили двомісячний термін для оновлення облікових даних – з 16 травня по 16 липня.
"Мій клієнт був заброньований підприємством, але коли поїхав у відрядження у Львівську область, там його зупинили працівники ТЦК, і оскільки даних про бронювання чоловіка у спеціальному обліку не було, його доставили до військкомату. Там він дуже швидко пройшов ВВК та був оформлений у військову частину”, – розповідає адвокат.
Вона додає, що пізніше працівника-новобранця забрав керівник підприємства на підставі наявного у нього бронювання. Але у чоловіка тепер є проблема, тому що він уже отримав статус військовослужбовця – відповідно за СОЧ (самовільне залишення частини) проти нього відкрито кримінальне провадження.
Чому таке відбувається?
Адвокат пояснює, що всі заброньовані громадяни мають перебувати на спецобліку, а інформація про них має з'являтися у системі "Оберіг".
"Всі заброньовані громадяни повинні перебувати на спеціальному обліку, але з якихось невідомих причин туди потрапляють не всі. Таке часто траплялося на початку війни, а зараз таких випадків побільшало. Тобто коли є список заброньованих працівників за певним підприємством, але в ТЦК цей список, затверджений та узгоджений на рівні Міноборони, з якихось причин не передали і на спецобліку людей зі списку немає”, – розповідає Таміла Алексік.
Що робити тим, хто отримав бронювання?
Через такі "нестиковки" і трапляється, що заброньовані працівники потрапляють у неприємні ситуації, коли їх перевіряють представники ТЦК, а даних про бронювання в системі "Оберіг" про них немає.
"Тому громадянам потрібно керуватися правилами військового обліку, затвердженими Кабміном. А саме – положенням, яке передбачає, що у разі зміни військово-облікових даних, сам військовозобов'язаний повинен повідомити про це ТЦК та СП. Тобто, якщо особа заброньована і має відповідні підтверджуючі документи, воно має протягом 7 днів надати цю інформацію до ТЦК та написати відповідну заяву", – пояснює Таміла Алексік.
Коли заброньований "випав" із системи
Адвокат зазначає, що найкращий варіант – зробити це самостійно, відвідавши військкомат, бо, на жаль, система спецобліку не зовсім нормально працює.
"Тому і виходить, що військовозобов'язаний законно заброньований підприємством, а дані про нього в системі відсутні. Такий чоловік може йти вранці на роботу, а його зупиняють працівники ТЦК. Якщо громадянин не має документів, що підтверджують бронювання, то може дійти до того, що його завезуть у військкомат і швидко оформлять у військову частину. Такі ситуації, на жаль, трапляються часто”, – зазначає адвокат.
Що може загрожувати заброньованому?
Таміла Алексік додає, що якщо дійде до того, що заброньований чоловік уже потрапив до військової частини, тоді його адвокату треба буде доводити, що людину забрали до ТЦК незаконно, а також незаконно оформили до військової частини. Це дуже стомлюючий процес.
"У досудовому порядку нічого вирішити, на жаль, не можна, бо людина вже оформлена як військовослужбовець, це, до речі, добре знають у ТЦК. Навіть якщо чоловік принесе документи про те, що він був заброньований, він не зможе залишити військову частину. А якщо зробить це самовільно – отримає кримінальне провадження”, – зазначає Таміла Алексік.
Адвокат підтверджує, що суди відмовляють позивачам, які мали бронювання та були мобілізовані, оскільки керуються вже згаданим положенням про те, що військовозобов'язаний повинен самостійно повідомити ТЦК про своє бронювання до того, як набуде статусу військовослужбовця.
Чому варто в ТЦК йти самостійно
Саме тому адвокат радить самостійно повідомляти ТЦК та СП про зміну персональних даних.
"Якщо людина має документ про бронювання, то слід надати її особисто в ТЦК, де дані гарантовано вносять до системи спецобліку. Також за працівника це можуть зробити представники її підприємства, але варто перевірити, чи справді все виконано належним чином", - пояснює Таміла Олексик.
Вкластися в строк 7 днів
До речі, якщо не повідомити ТЦК про наявність бронювання за 7 днів, то є ризик отримати протокол за порушення мобілізаційного законодавства та відповідний штраф (від 17 000 до 25 500 грн.)
"Якщо людина не зможе прийти до ТЦК самостійно, тобто варіант надіслати документи про бронювання поштою або кур'єром – рекомендованим листом з описом. Головне, щоб була відмітка про те, що документи надані у семиденний термін, щоб уникнути адміністративної відповідальності. Все це гарантовано отримають у ТЦК, а людині потрібно буде туди прийти, щоб отримати від них відповідь", - робить висновок Таміла Алексік.
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
Врачи запретили пить кофе выздоровевшим от "Омикрона"
Украинцам сообщили о мобилизации в ВСУ мужчин старше 60 лет
Польша будет отправлять украинцев домой: названы сроки, сколько еще можно там побыть
Украинских пенсионеров обяжут проходить ежегодную идентификацию, иначе лишат пенсии
СМИ узнали имена нардепов, которые покинули Украину
Курс доллара вздрогнул после последних заявлений НБУ
Читайте также:
Читают
/
Обсуждают
Удар по системі охорони здоров’я Херсона: некомпетентні управлінці звільняють справжніх професіоналів
Сьогодні, 11 січня, стало відомо, що керівнику лікарні їм. Корабелеша в Херсоні Аллі Павлівні Малицькій не продовжили контракт.
Ця подія сколихнула не лише медичну сферу, а й більшість містян, так як...
Росіяни закріпилися на дачах у районі Антонівського мосту біля Херсона
Росіяни закріпилися на дачах у районі Антонівського мосту біля Херсона.Про це пише режисер Сергій Зейналов, який жив раніше в Херсоні.Він повідомив, що Херсон позаминулої ночі переживав «пекло», а обс...
Зросла кількість поранених унаслідок вчорашніх обстрілів Херсона
У Херсоні до медиків звернулися двоє постраждалих під час вчорашніх обстрілів обласного центру та передмістя.Про це у Телеграмі повідомив начальник Херсонської МВА Роман Мрочко, передає Укрінформ.«Сьо...
РФ відпрацьовує напад на Фінляндію та інші країни на східному фланзі НАТО, - ЗМІ
Росія відпрацьовує напад на Фінляндію та інші країни на східному фланзі НАТО.Про це з посиланням на джерела в Альянсі пише фінське видання Iltalehti Journal . За оцінками джерел, Росія намагатиметься...
Удар по системі охорони здоров’я Херсона: некомпетентні управлінці звільняють справжніх професіоналів
Сьогодні, 11 січня, стало відомо, що керівнику лікарні їм. Корабелеша в Херсоні Аллі Павлівні Малицькій не продовжили контракт.
Ця подія сколихнула не лише медичну сферу, а й більшість містян, так як...
Як у Криму переслідують журналістів та що робити для їх звільнення? Відповіді шукали учасники правозахисного форуму НСЖУ
Понад 70 учасників зібрав 11 грудня правозахисний онлайн-форум «Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи», організований Національною спілкою журналістів України у співпраці зі...
На Херсонщині знищили всі ДРГ окупантів, які намагалися переправитися через Дніпро - Прокудін
Українські військові знищили всі ворожі диверсійно-розвідувальні групи, які намагалися закріпитися на правобережжі Дніпра. Ситуація залишається під контролем.Про це повідомив голова Херсонської ОВА Ол...