Все новости Херсона

Лента новостей
Общество
“Ми діти війни, які виросли й прийшли відстоювати свою свободу та право на існування” – інтерв’ю з херсонською захисницею Яною Залевською (Мультик)
24 августа 19:25
25
“Ми діти війни, які виросли й прийшли відстоювати свою свободу та право на існування” – інтерв’ю з херсонською захисницею Яною Залевською (Мультик)

“Ми діти війни, які виросли й прийшли відстоювати свою свободу та право на існування” – інтерв’ю з херсонською захисницею Яною Залевською (Мультик)


Вона народилася та жила в Херсоні. На початку повномасштабного вторгнення відчула на собі окупацію і щойно вирвалась на підконтрольну територію, у квітні  2022 року – вступила до лав ЗСУ.  Журналістам “Вгору” вдалося взяти інтерв’ю у військової Яни Залевської на позивний Мультик, яка вже третій рік на фронті й попри важке поранення, не втратила бойового духу й бажання виборювати свободу України.

– Яно, розкажіть  про себе. Скажімо так, якусь передісторію свого бойового шляху.
– Півтора місяця жила в окупованому Херсоні. Коли ще була така можливість, виїхала до Миколаєва й у квітні 2022 року склала присягу в ЗСУ. Тоді  ще нічого не вміла, але точно знала, що буду боротись за нашу свободу. Так я потрапила у 59 бригаду. Починала свій шлях з військової журналістики. Але трошки згодом відчула, що хочу більшого, й поїхала на курси бойового медика. А тоді потрапила до штурмової групи, при якій і була бойовою медикинею впродовж 8 місяців.

– А якщо не обмежуватися тільки військовим досвідом, щоб ви робили, якби не війна? Якісь захоплення, можливо, мирні плани…
До повномасштабного вторгнення була заміжня, виховувала донечку та навчалася на масажиста. Якби не війна, найвірогідніше, поїхала б до чоловіка в Канаду та їздила б світом, відкривала для себе нові країни. Але 24 лютого 2022 року все пішло не так.

– Ваш тато служить з 2015 року. Чи його приклад мав вирішальне значення у вашому виборі піти до війська, а не займатися волонтерством чи робити щось інше, теж корисне?
– Звичайно,  тато  був і є для мене прикладом. Він підтримував і підтримує весь мій військовий шлях. Незадовго до служби я й займалася волонтерством і вже, ставши військовою, досі веду волонтерську діяльність. Допомагаю та підтримую як військових, так і цивільних. Допомагала херсонцям виїжджати з окупації, звʼязувала людей між собою, віддавала свої речі, давала гроші на автомобілі. Просто я це робила мовчки й зараз продовжую цим займатися. 

Бути військовим – бути психологом, волонтером, воїном, другом для будь-кого. Але я точно вирішила (піти воювати – ред.) саме в окупації. Мені було страшно, я хотіла цей страх прибрати. Хотіла, аби вони мене боялись, а не я їх.  До речі, ніде мене не брали, окрім 59 бригади. Всюди казали: я ще дитина або жінка й маю народжувати дітей.
Фото з навчального курсу бойових медиків

– Я можу запитати про вашу доню?
– Я не показую її, поки йде війна. Можу сказати лише, що хочу, аби вона не вчилася тому, що вмію я. Вона як і я – дитина війни. (У 2015 році, коли батько пішов на війну, Яні було 13 років – ред.) Зараз донька в безпеці, і я хочу, аби всі діти мали таку змогу рости в країні без війни й таких сусідів. Ми діти війни, які виросли й прийшли відстоювати свою свободу та право на існування. Зараз не просто війна, а саме знищення українського народу.

– А  мали якісь сумніви, що батьки підтримають ваше рішення піти воювати?
– Ні. Знала, що це буде шоком для них, але вони мене будуть підтримувати. Спочатку працювала журналісткою, їздила на позиції нашої бригади та робила фото й відео їхньої роботи. Познайомилася з крутими бійцями, побачила зважену командну роботу, змогла постріляти з артилерійського комплексу та поїздити в танку. Саме відтоді й зрозуміла, що хочу долучитися до війська в прямому сенсі.

– Можете розповісти, що передувало роботі бойовою медикинею?
– Я потрапила в штурмову групу й чітко розуміла, що маю навчитись надавати першу домедичну допомогу, ставити крапельниці, робити уколи, правильно накладати турнікет та інше. Навчалась у Києві. Тут я можу подякувати своєму командиру та самій собі, що багато і наполегливо тренувалась, бо на війні все знадобилось і досі потрібно. Хоча я вже 1,5 року не займаюсь медициною взагалі, та якщо є потреба, мої руки все памʼятають.
Опанування важливих навичок

– А на якому напрямку ви тоді працювали? Ви на евакуації були?
– Так,  була на евакуації на херсонському напрямку. Також, коли ми зайшли в Херсон, наша група була однією з перших розвідувально-ударних груп. Я одна з Херсона, знаю місцевість як свої 5 пальців, і це було нам на руку. 

До речі, поки  була в штурмовій групі, ніхто навіть не здогадувався що я несу службу в ЗСУ. Я видалила соцмережі та не вела ніякого блогу. Лише коли перевчилася на пілота, в мережі зʼявились мої перші фотографії з фронту. І то я довго не казала, хто я і чим займаюсь. 

А медицина... То були важкі часи для мене. Рвані рани, крики. Хлопці іноді благають добити, а ти пояснюєш: треба трішки потерпіти й все мине. А  іноді – констатувати смерть. Я не хочу те згадувати, іноді мені сняться жахи й наші бійці. Все, що можу точно сказати: бойові медики та й взагалі медики для мене надзвичайно сильні люди.
З побратимами зі штурмової бригади у звільненому Херсоні

– Скільки часу ви працювали бойовою медикинею і що було потім?
– Близько 8 місяців, до зими 2022 року. А потім командир побачив, що я стала  сторонитися людей, закрилась в собі, і порадив мені перевчитися на пілота. У лютому 2023 року  поїхала вчитись у Київ. Там було декілька тижнів навчання на симуляторі FPV дронів – це така компʼютерна гра, а потім вчилася літати та керувати дроном. Склала іспит однією з перших і повернулася на фронт. Тоді підбирали людей в екіпаж, бо робота FPV це не про одну людину, це ціла команда: інженер, штурман, може бути другий пілот для мавіка і пілот самого FPV. Наразі у мене є моя команда на фронті, з ними я  веду бої, і є ціла команда  в тилу – вони розробляють дрони та станції.
З пілотами 

– А як з'явився позивний Мультик?
– Позивний дав мені командир РУГ (розвідувально-ударна група – ред.). Довго мені не лягав ніякий позивний. То називали Вікторівною, а потім командир якось сказав: будеш Мультиком, бо тобі це підходить. Так цей позивний і залишився при мені. 

– Цікаво, по батькові до вас зверталися жартома, через юний вік, чи через якісь риси характеру?
– Я завжди була з характером.  Завжди з мужиками на позиціях, мене в штабі не зустрінеш. З дитинства була пацанкою.
Під час навчання на пілота FPV дрона

– Пам'ятаєте свої емоції, коли тільки починали бойові вильоти чи коли вперше поцілили ворога? 
– Немає емоцій. Є відчуття, що я добре попрацювала.

– А як вам вдається збиратися з духом у моменти, коли почуваєтеся менш впевнено, ніж зазвичай? Адже завжди зібраною і безстрашною бути неможливо.
– Помолюсь і це допомагає. Страх приборкується, бо є розуміння, що від моєї роботи багато може залежати. Я можу як допомогти своїм, так і нашкодити ворогу. Сидячі в бліндажі, навіть під обстрілом, якщо я вже підняла борт, то маю його донести до цілі й не впустити на своїх позиціях. А  коли я хочу розвантажитись, у теплу пору року допомагають плавання або музика і дорога. Це те, що дає змогу трішки розрядитися.

– Можете розповісти про свої поранення? Без якихось подробиць, дуже загально. Щоб не зосереджуватися на цьому?
– Це перше важке поранення, отримала я його 4 серпня на донецькому напрямку. До цього було лише пару контузій і то легкі. Я думала – я везуча. 
Після поранення. Фото Іллі Ларіонова
– Яно, а щоб ви зробили після перемоги? Чи мріяли колись про таке?
– Зберу всю родину разом. Коли є відпустка, то я бачу лише частину своєї сім’ї. Загалом тільки по відео…

Ганна Щидловська, Вгору
0 комментариев
26 ноября 2024, 13:32
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Помер командир 420 окремого батальйону Сергій Ліпський - “Чорномор”.
Помер командир 420 окремого батальйону Сергій Ліпський - “Чорномор”.
Вчора перестало битися серце Сергія Ліпського - чинного командира 420 окремого батальйону. Він мав позивний “Чорномор”. Багато років був начальником артилерії 57 окремої мотопіхотної бригади ім. кошов...
27 октября 16:38
989
Окупант родом з України розповів, наскільки її ненавидить
Окупант родом з України розповів, наскільки її ненавидить
Голова окупаційної адміністрації Каланчацького «муніципального округу» Петро Мустіянович заявив пропагандистському агентству «РИА «Новости» про те, що «в українців немає громадянської свідомості на ві...
01 ноября 19:57
954
Как обеспечить удаленную работу при переезде офиса?
Как обеспечить удаленную работу при переезде офиса?
Переезд офиса (davay-pereedem.com/ofisnyi-pereezd-kiev) — это сложный процесс, который может занять значительное время и ресурсы. Чтобы минимизировать перебои в работе и поддерживать продуктивно...
30 октября 22:31
690
“За заслуги перед Херсонською областю”: Сальдо нагородив співробітницю окупаційного Соцфонду у Великій Лепетисі
“За заслуги перед Херсонською областю”: Сальдо нагородив співробітницю окупаційного Соцфонду у Великій Лепетисі
Так званий губернатор Херсонської області Володимир Сальдо нагородив орденом співробітницю окупаційного Соцфонду у Великій Лепетисі на лівобережжі області.Про це повіломили проросійські телеграм канал...
31 октября 18:01
673
На Херсонщині через російську агресію п’ять людей загинули та 14 поранено, серед постраждалих – дитина
На Херсонщині через російську агресію п’ять людей загинули та 14 поранено, серед постраждалих – дитина
Російська армія здійснила чергові акти терору мирного населення правобережжя Херсонщини. Деокуповані населені пункти Херсонського та Бериславського районів противник безперервно обстрілював із артилер...
28 октября 10:50
1166
4
Окупанти провели рейд з вилучення телевізійного обладнання у мешканців ТОТ
Окупанти провели рейд з вилучення телевізійного обладнання у мешканців ТОТ
На тимчасово окупованих територіях росіяни продовжують вживати заходів з зачистки інформаційного поля.Ворог провів рейди щодо вилучення “неліцензійного телевізійного обладнання” у місцевих мешканців....
30 октября 13:30
963
3
Деньги за регистрацию в казино: как получить и вывести?
Деньги за регистрацию в казино: как получить и вывести?
Бонусы в онлайн-казино – это стандартный метод поощрения новичков и регулярных посетителей. Поэтому деньги за регистрацию можно найти практически в любом заведении. Отличается они размером, условиями...
08 ноября 18:30
559
1
Українці стали економити на їжі: найбільш розпачлива статистика серед літніх людей
Українці стали економити на їжі: найбільш розпачлива статистика серед літніх людей
Українці стали більше заощаджувати на їжі. Менше грошей на їжу вони не витрачають, але якість та обсяг харчування стали нижчими. Найбільше ця тенденція простежується у середовищі літніх людей – передп...
27 октября 15:17
941
1