Херсонці не хочуть, щоб діти йшли по їх стопам
Двоє із п’яти батьків не хочуть, щоб дитина вибирала їхню професію. Найчастіше не належать до прихильників професійних династій працівники освіти, юристи, а також спеціалісти з транспорту й логістики. Про це та інше — в результатах опитування, яке Міжнародний кадровий портал «hh.ua» провів спеціально до Дня знань.
Більшість батьків рано чи пізно замислюються над тим, яку професію обере їхня дитина, коли подорослішає. Хтось хоче, щоб син або донька пішли його слідами й продовжили професійну династію, хтось навпаки мріє про більш престижну й високооплачувану роботу для своєї дитини. З врахуванням відсутності ефективних державних програм профорієнтації, питання вибору професії молодим поколінням стоїть дуже гостро.
Як показало опитування «hh.ua», дві третини дітей отримують інформацію про різні спеціальності вдома в сім’ї, тобто турбота про профорієнтацію повністю покладається на плечі батьків. Третина дізнаються про професії у школі або дитячому садку та ще стільки ж — з відкритих джерел, наприклад, із мережі Інтернет. Лише 9% батьків відвідують із дітьми спеціальні екскурсії до компаній або на виробництво й майже стільки ж — дні відкритих дверей у вишах або коледжах. Лише в одному із двадцяти випадків на допомогу приходять спеціалізовані дитячі центри. І практично кожна десята дитина взагалі не отримує інформацію про роботу й професії.
Що ж тривожить батьків під час вибору професії їхніми дітьми? Дещо менше половини респондентів зазначили, що невідомо, які професії будуть затребувані через 10-15 років. Понад чверть турбує відсутність системи профорієнтації дітей у школах і дитячих садках. Ще п’ята частина занепокоєні тим, що син або донька не виявляє особливих схильностей до тієї чи іншої професії. 8% зізналися, що не володіють достатніми знаннями, щоб допомогти своїй дитині. І лише троє зі ста відповіли, що їм не подобається обрана дітьми професія. За даними опитування, менше п’ятої частини опитаних не турбуються про вибір професії власною дитиною.
Лише один із десяти батьків із впевненістю заявив, що хотів би, щоб дитина в майбутньому вибрала його професію або професію одного зі членів сім’ї. Ще третина відповіли, що швидше «за» продовження династії. Приблизно двоє із п’яти не у захваті від такої ідеї. І ще кожен сьомий не зміг відповісти на запитання.
Найчастіше мріють прищепити дітям зацікавленість до своєї справи ІТ-спеціалісти, представники творчих професій (мистецтво, реклама, PR, журналістика) і спеціалісти з нерухомості. Значно рідше — працівники освіти, юристи, а також співробітники компаній сфери транспорту й логістики.