Все новости Херсона

Лента новостей
Политика
Двічі окупований: як росіяни спотворювали історію Генічеська на Херсонщині
24 января 18:07
69
Двічі окупований: як росіяни спотворювали історію Генічеська на Херсонщині

Двічі окупований: як росіяни спотворювали історію Генічеська на Херсонщині

Греки, генуезці, татари, українці. Хто тільки у давні часи не населяв територію сучасного міста Генічеськ Херсонської області. Тут засновували поселення, фортеці, кримськотатарську митницю. Але ці території у 18 столітті були захоплені російською армією.   
І, звісно, з цього періоду почав просуватися наратив, що “все зробили росіяни”, “до них нічого не було” та “розвиток Генічеська починається виключно завдяки їм”.  Чи це так?! Поїхали розбиратися!  

Чумаки, татарська митниця та анексія росіянами 

У сучасному Генічеському районі за стародавніх часів жили греки, у 13-14 століттях торгували генуезці, а потім освоювали цю територію татари. Якщо вірити турецькому мандрівнику Евлію Челебі та його твору “Книга подорожей”, у 17 столітті існувала кримськотатарська фортеця та митниця Ченішке на берегу Азовського моря.   
Турецький мандрівник та географ Евлія Челебі. Картина з сайту “Локальна історія” 

Вживалися також різні варіанти назв цієї місцевості – Енічі, Дженіче, Генічі, Усть-Азовське, Тонка.  Ймовірно, таке різноманіття пов’язане з населенням цього регіону різними народами. Але це ще величезне поле для дослідження наступним поколінням українських вчених.

Та поки повернемося до татарської фортеці та митниці. На думку дослідників, тут перебував татарський гарнізон з 280 військових, були склади зброї, гармати, припаси. Біля фортеці також розташовувалося поселення Ногайського  Улусу , який проіснував тут до другої половини 18 століття.  Через близьке розташування до озер татари заробляли на торгівлі сіллю. Це й стало причиною появи тут їхньої митниці. Також сюди приїжджали по сіль козаки та чумаки. Цю місцевість вони називали “Тонка вода” через протоку, яка з’єднувала озеро Сиваш з Азовським морем.  
Картина “Чумацьким шляхом” Анатолія Бикова. Зі сторінки Херсонського обласного художнього музею у Фейсбук

У ході російсько-турецьких війн кінця 18 століття ця місцевість, митниця та ногайське поселення були захоплені царською армією, як і всі території Півдня України. І після цього в наказі Катерини II вживається назва “Генічеськ”. Також село, яке було на цьому місці, називали Енічі, Дженічі, Генічі. Але, як бачимо, історія населеного пункту давніша, ніж це “малюють” росіяни. За даними українських дослідників, цю територію на початку 19 століття заселяли козаки та селяни з Полтавщини, Чернігівщини та інших регіонів України.

Краєзнавиця Ірина Здоровцова розповіла у програмі “Деокупована історія”, що цей факт підтверджують архівні документи та наявність українських прізвищ у місцевих жителів.  

“Що стосується заселення, найраніший документ, який мені вдалося знайти, це прохання козаків Миргородського полку. Це Полтавська губернія. Вони писали до  Таврійського губернатора  Лавинського, прохання… На жаль, немає списку, є тільки декілька прізвищ. Це був такий кістяк переселенців… Їх було 98 осіб, вони переселилися з майном, з дітьми, з жінками…”, – повідомила дослідниця у програмі.  

Вже після скасування кріпосного права у царській державі в 60-х роках 19 століття сюди починають активно переселятися росіяни. 

Ленін, триколори та знову під окупацією

 Майже три роки тому історія знову повторилася. Російські війська окупували Генічеськ. Окупанти почали повертати радянську символіку, особливо пам’ятники Леніну, проводити незаконні референдуми та вибори про приєднання до РФ. 
Арабатська Стрілка у 2017 і 2022 роках. Колаж "Вгору" 

Пляжі стали порожніми, фальсифікуються “кримінальні справи” проти кримських татар та українців, відсутнє національне мовлення, проводиться заміна української символіки на “триколори”. І цей список можна продовжувати.   Вже у 2022 році популярне українське курортне місто російські окупанти почали перетворювати у депресивний регіон. Таке воно жахливе дежавю для Генічеська… Віримо, що всі окуповані землі будуть звільнені від військ РФ та разом зможемо поїхати у Генічеськ на море, насолодитися всіма принадами азовського курорту.

Єгор Сидорович, "Вгору"
0 комментариев
25 января 2025, 01:32
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Юлія Волошина з Херсона, яка працювала в окупаційній податковій, засуджена на 15 років тюрми з конфіскацією майна
Юлія Волошина з Херсона, яка працювала в окупаційній податковій, засуджена на 15 років тюрми з конфіскацією майна
41-річна херсонка Юлія Волошина в 2022 році добровільно почала працювати на російських загарбників і отримала від них посаду інспекторки незаконно створеної податкової служби Херсонської області. За с...
29 декабря 15:19
983
Щонайменше 3,5 млн українців втратили житло через війну
Щонайменше 3,5 млн українців втратили житло через війну
Через російську агресію без житла залишилося щонайменше 3,5 млн українців.Про це зазначила представниця з прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна під час...
29 декабря 03:02
875
Важность услуг охранных фирм в современном мире
Безопасность в современном обществе является одной из главных потребностей как для частных лиц, так и для бизнеса. Охранная фирма Запорожье предоставляет широкий спектр услуг, направленных на защиту и...
31 декабря 18:51
823
Олександра Стефанюка, експрацівника колонії з Херсона, за державну зраду засудили на 15 років тюрми з конфіскацією майна
Олександра Стефанюка, експрацівника колонії з Херсона, за державну зраду засудили на 15 років тюрми з конфіскацією майна
44-річний Олександр Стефанюк з Миколаєва в 2022 році перейшов на бік ворога і отримав посаду в окупаційному УСИН – «управлінні служби виконання покарань по Херсонській області». На той момент він прац...
28 декабря 18:01
809