Все новости Херсона

Лента новостей
Политика
Заручники Кремля. Дев’ятьох викрадених у 2022 році херсонців росіяни судять за «підготовку і акт міжнародного тероризму»
20 февраля 18:01
154
Заручники Кремля. Дев’ятьох викрадених у 2022 році херсонців росіяни судять за «підготовку і акт міжнародного тероризму»

Заручники Кремля. Дев’ятьох викрадених у 2022 році херсонців росіяни судять за «підготовку і акт міжнародного тероризму»«Вербувальна діяльність для завдання шкоди нашій державі процвітала в Україні довгі роки», – так у серпні 2022 року починався репортаж на державному російському телеканалі «Россия 1» про затримання окупантами українських «диверсантів» на Херсонщині.

Далі автори сюжету демонструють «докази» їхніх диверсій – якийсь незрозумілий автомобіль, котрий ефектно підривають просто в кадрі, і постановочні зйомки вилучення нібито вибухівки.

За версією російських пропагандистів, головними злочинцями виявились мешканці Херсона Костянтин Резнік і Сергій Кабаков. Нібито вони слідкували за працівниками окупаційної адміністрації Херсонської області, одного з яких мали підірвати за вказівками українських спецслужб.

У цьому та інших сюжетах можна побачити затримання й інших викрадених у Херсоні цивільних людей – Юрія Тавожнянського, Олега Богданова, Сергія Офіцерова і Дениса Ляльку. Згодом окупанти до групи «диверсантів» пришиють ще трьох херсонців – Сергія Гейдта, Юрія Кайова і Сергія Ковальського.

Всіх дев’ятьох цивільних заручників у Росії звинувачують у «підготовці і замаху або вчиненні акту міжнародного тероризму». Їх перемістили спочатку в СІЗО Лефортово у Москві. Однак у січні і лютому 2024 року їх перевезли до Ростова-на-Дону, де 20 лютого має розпочатися суд. Якщо РФ визнає їх винними, їм загрожує довічне ув’язнення.

Центр журналістських розслідувань поспілкувався з рідними кількох бранців і розповідає їхню історію.

«Батька били, катували його електрострумом, переламали кисті рук і не надавали медичної допомоги»

Одного з головних «диверсантів», підприємця Костянтина Резніка, 58 років (вік усіх викрадених херсонців вказаний на момент їхнього зникнення), окупанти викрали 21 липня 2022 року. 
Костянтин Резнік до полону. Фото надане Євгенією Резнік
«Ввечері того дня росіяни привезли його додому і влаштували обшук. Їх здивувало, що батьки мають закордонні паспорти. Росіяни забрали телефони, шкільний ноутбук мого сина, сказали батьку: «Ви з нами надовго», забрали його і вивезли в невідомому напрямку. Ми сподівалися, що його трохи потримають і відпустять. Бо в Херсоні тоді більшість затриманих довго на підвалі не тримали. Ми шукали його де тільки могли. І лише після звільнення Херсона дізналися, що його тримали в будівлі обласного головного управління Національної поліції на вулиці Лютеранська, 4. Хоча там нам казали, що батька в будівлі нема і прогнали нас геть», – розповіла Євгенія Резнік, донька викраденого.
Костянтин Резнік у полоні. Скріншот відео
Чому затримали її батька і в чому його обвинувачують, ніхто з його рідних не знав. Аж поки в серпні 2022 року в окупаційних пабліках і на державному російському телеканалі «Россия 1» не вийшли сюжети про затримання Костянтина Резніка і інших херсонців. Однак, за словами Євгенії, в цих сюжетах показаний не момент затримання її батька, а постановочні кадри, зняті через два тижні після його зникнення.
Постановочний кадр з «затримання» Костянтина Резніка
Жінка каже, що її батька в цих сюжетах складно впізнати – за півмісяця він сильно схуд, у нього випали передні зуби. Згодом вона дізналася, що батька жорстоко катували електрострумом, били, переламали йому кисті рук, після чого вони неправильно зрослися. Повноцінної медичної допомоги окупанти йому не надають.
Костянтин Резнік у полоні. Скріншот відео
Вперше про долю свого батька Євгенія Резнік дізналася восени 2022 року, коли з родиною затриманого зв’язалась адвокатка з Криму. Виявилося, що росіяни вивезли його та інших бранців на окупований півострів, де тримали спочатку в СІЗО Сімферополя. 7 жовтня 2022 року там відбувся перший суд, який обрав для них запобіжний захід – тримання під вартою. 

«Коли ми спитали адвокатку, як батько виглядає, вона промовчала. Сказала лише, що в Сімферополі умови перебування у нього кращі, ніж у Херсоні. А 12 жовтня 2022 року батька та інших бранців етапували до московського Лефортово», – згадує Євгенія Резнік.

У Москві викраденим херсонцям призначили інших адвокатів, які практично не виходили на контакт з їхніми рідними. Тож останні зв’язалися один з одним, почали обмінюватися інформацією про долю своїх близьких і шукати інших адвокатів, які б могли представляти їхні інтереси.
Підірвана автівка з сюжету російських пропагандистів. Скріншот відео
Євгенія Резнік з посиланням на свого адвоката каже, що в матеріалах справи вказана недостовірна дата затримання її батька – 6 жовтня 2022 року. Те саме стосується й інших бранців. А офіційні обвинувачення їм почали висувати лише в листопаді-грудні 2023 року, коли минуло майже півтора роки після їхнього затримання. І майже через півтора роки після сюжетів російських пропагандистів, де їх уже назвали «підривниками-диверсантами».

Справу за обвинуваченням дев’ятьох херсонців розглядатиме Південний окружний військовий суд РФ у Ростові-на-Дону. Матеріали справи надійшли туди 11 грудня 2023 року. Її розглядатиме суддя Костін Іґорь Владімірович, 23 серпня 1982 р. н., на якого Україною вже накладені санкції. Судове засідання по суті справи мало відбутися 25 січня 2024 року, однак його перенесли на 20 лютого. 

«У січні-лютому мого батька та інших херсонців перевезли з московського Лефортово до СІЗО №1 Ростова-на-Дону на вул. Максіма Ґорького, 219. Умови перебування там дуже погані: сирі приміщення, велика вологість, темно, майже не дають їсти, постійно примушують стояти», – сказала Євгенія Резнік.

«Умови утримання українських бранців у Ростові такі ж жахливі, як у херсонських підвалах»

Фермера Сергія Ковальського, 32 роки, російські окупанти викрали 3 серпня 2022 року. В той день вони влаштували в Херсоні велику облаву. За словами його матері, Ірини Ковальської, потім працівники ФСБ кілька разів привозили Сергія додому, змушували його дружину підписати якісь невідомі документи і взяти російський паспорт. Чоловік був сильно побитий, у полоні йому відбили нирки.
Сергій Ковальський. Фото: Суспільне. Новини
Завдяки найнятому в Москві адвокату Ірина Ковальська дізналася, що її сину росіяни «шиють» участь у «груповому міжнародному теракті». 

Серед затриманих – дядько Сергія Ковальського, менеджер з продажу побутової техніки, сантехніки і меблів Сергій Офіцеров, 46 років. Його схопили 3 серпня 2022 року, під час відвідин свого батька Геннадія.
Сергій Офіцеров. Фото з соцмереж
«Сергій Офіцеров дав покази щодо катувань. В остаточній редакції обвинувачення йому закидають дві статті КК РФ: ч. 3 ст. 30 і ч. 1 ст. 361 – замах на вчинення міжнародного терористичного акту і ч. 2 ст. 205-4 – участь у діяльності терористичної спільноти. Сергій провину не визнав, лише частково визнав факти за раніше даними свідченнями», – прокоментувала ЦЖР його московська адвокатка Свєтлана Сідоркіна.
Юрій Кайов і Денис Лялька. Фото: Медійна ініціатива за права людини
Втім, що саме стоїть за загальними фразами про міжнародний теракт і терористичну спільноту, адвокатка пояснити відмовилася. «Не буду ризикувати. В інші часи я б сказала більше», – додала вона.
Сергій Кабаков у полоні. Скріншот відео
Олег Богданов у полоні. Скріншот відео
Інші обвинувачені в цій справі – Юрій Кайов, 39 років, волонтер Червоного Хреста, про викрадення якого його рідні дізналися 5 серпня 2022 рокуСергій Кабаков, 49 років, менеджер з продажу, викрадений орієнтовно 21 липня 2022 року, Денис Лялька, 34 роки, колишній військовослужбовець ЗСУ, викрадений 14 липня 2022 року, Сергій Гейдт, 41 рік, автомайстер, викрадений 19 липня 2022 рокуОлег Богданов, 49 років, колишній заступник начальника управління транспортної, дорожньої інфраструктури та зв’язку Херсонської міськради, Юрій Тавожнянський, 42 роки, який працював начальником відділу №1 митного поста Херсон-порт Держмитслужби.
Сергій Гейдт и Юрій Тавожнянський. Фото: Юлія Щербина и скріншот відео
«Дуже сподіваюсь, що більш детально про долю наших рідних і умови їхнього утримання ми дізнаємося після 20 лютого, тобто, після їх зустрічі з адвокатами на засіданні суду в Ростові-на-Дону, – каже Євгенія Резнік. – З того, що ми знаємо – умови утримання в ростовському СІЗО такі ж жахливі, як це було в підвалах у Херсоні. І там тримають лише українців. Росіян серед наших хлопців немає».

На фото зверху: Будівля Південного окружного військового суду, Ростов-на-Дону, РФ. Фото: rostovnadonu.bezformata.com
0 комментариев
21 апреля 2024, 17:25
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
"Україна готова": Зеленський прокоментував імовірність переговорів із Путіним
"Україна готова": Зеленський прокоментував імовірність переговорів із Путіним
Президент Володимир Зеленський прокоментував імовірність переговорів із диктатором Володимиром Путіним щодо врегулювання агресії РФ.Як підкреслив він в інтерв'ю PBS, Україна готова до переговорів, але...
17 апреля 03:32
2207
"Ті, що вижили, позаздрять мертвим": з'явився похвилинний опис подій при ядерному ударі
"Ті, що вижили, позаздрять мертвим": з'явився похвилинний опис подій при ядерному ударі
Ядерна війна починається з проблиску на екрані радара. На годиннику 4:03 ранку, і в полі за 20 миль від столиці Північної Кореї Пхеньяна величезна хмара вогню вибухає всього в декількох метрах від зем...
10 апреля 12:47
1217
Нардеп Гончаренко жахнувся від ситуації на армійському навчальному полігоні
Нардеп Гончаренко жахнувся від ситуації на армійському навчальному полігоні
Народний депутат Олексій Гончаренко оприлюднив скриншот свого листування із військовим, який проходить базову загальновійськову підготовку на одному з навчальних полігонів у зоні відповідальності ОК «...
02 апреля 08:02
1068
Очільник "поліції" окупованої Голої Пристані отримав 15 років
Очільник "поліції" окупованої Голої Пристані отримав 15 років
Очікують розгляду суду справи 15 перебіжчиків, ще 5 зрадникам повідомлено про підозри.Про це повідомило 29 березня Державне бюро розслідувань.Зокрема за матеріалами ДБР засуджено засуджено очільника п...
29 марта 19:40
992
ЗСУ стерли наміри окупантів повернутися на правий берег Херсонщини, — Гуменюк
ЗСУ стерли наміри окупантів повернутися на правий берег Херсонщини, — Гуменюк
На правому березі вже правильно облаштовані оборонні рубежі, через що контрбатарейна боротьба, навіть по воді, на підходах, призводить до того, що наміри окупантів провалюються, говорять в ОК "Південь...
08 апреля 19:26
654
2
В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків: “Наслідки будуть критичними“
В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків: “Наслідки будуть критичними“
В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків. Йдеться про громадян 18-30 років. Демографічна криза пов'язана з різними причинами. З'явився несприятливий прогноз щодо ситуації, що склалася у нашій...
18 апреля 04:16
313
1
Наслідки обстрілу росіянами Херсонського державного університету (Фоторепортаж)
Наслідки обстрілу росіянами Херсонського державного університету (Фоторепортаж)
Сьогодні росіяни сплутали головний корпус Херсонського державного університету з базою НАТО і вдарили по ньому з лівого берега Дніпра. Пошкоджено три поверхи навчального закладу. Зруйновано кілька учб...
28 марта 17:01
726
1
Херсонская городская больница заказала строительство операционного блока «под землей» свыше 27 миллионов гривен
Херсонская городская больница заказала строительство операционного блока «под землей» свыше 27 миллионов гривен
Коммунальное предприятие “Херсонская городская клиническая больница” провело тендер на реконструкцию хранилища с устройством в нем медицинско-операционного блока. Строительные работы обойдутся бюджету...
11 апреля 22:21
615
1