За Путіна. Хто агітує жителів Херсонщини голосувати на виборах президента РФ
З 15 по 17 березня в Росії та на окупованих територіях України відбудуться вибори президента Росії. У Херсонській області вони пройдуть вперше і, сподіваємося, востаннє.
На різних телеграм-каналах, зокрема пропагандистського видання “Таврія” і окупаційної адміністрації області, опублікували близько 20 відеороликів. У них прихильники російського вторгнення агітують жителів окупованої Херсонщини проголосувати на незаконних виборах.
“Ми взагалі не повинні оцінювати відео та слова, які продукують російські пропагандисти та вкладають до рота нашим людям. Це вистави, які нам влаштовують російські пропагандисти”, — переконаний голова Комітету виборців України в Херсонській області, політолог, краєзнавець Дементій Білий.
Тож ми вирішили не слухати агітаційну маячню, а розказати про декого з тих, хто її поширює.
Пропагандисти
Усі фото в матеріалі – скриншоти з агітаційних відео
В одному з роликів виступили одразу четверо: незаконний очільник управління інформаційної політики Херсонської області 35-річний Євген Бриков, директор пропагандистської "Таврії" 36-річний Євген Глотов із Криму, 28-річна Альбіна Філіпова з Донецька та 44-річний Євген Білий із Херсона.
Євген Бриков у 2012-2014 роках був прессекретарем голови Херсонської ОДА. 2015 року став співзасновником інформаційного агентства "Улюблене місто", яке заснувало сайт “Любимый Херсон”. 2023 року Брикову повідомили про підозру в колабораціонізмі.
Проти Євгена Глотова ввели санкції через те, що він є заступником директора іншого пропагандистського російського ресурсу – “NewsFront”. Глотов також директор та співзасновник “Креативного агентства “Студмедіа” в Криму.
Альбіна Філіпова з Донецька, згідно з базою “Миротворець”, була адміністраторкою сепаратистської групи “Молода республіка”, однією з організаторок акції заміни україномовних табличок у місті. Ким вона працює зараз на окупованій Херсонщині – достеменно невідомо.
Євген Білий починав свою кар'єру кореспондентом у газеті, яка належала Володимиру Сальду. Пізніше був заступником головреда комунальної газети “Херсонський вісник”. Зараз у Генічеську він начебто очолює окупантську “Наддніпрянську правду”, яку видають із червня 2022 року.
Педагоги-колаборанти
Тетяна Кузьмич
Агітувала до участі в незаконних виборах на Херсонщині й Тетяна Кузьмич, яка нині обіймає окупаційну посаду “заступниці губернатора Херсонської області по роботі з евакуйованими”.
Спершу вона довго працювала вчителькою російської мови та літератури у школах Херсона. Займалася просуванням російських цінностей через освіту, зокрема, проводила обласний конкурс "Пушкінська красуня" та конкурсний проєкт "Російська культура в медіапросторі".
У 2020 році на Херсонщині СБУ викрила мережу агентів, які працювали на ФСБ. Серед агентів була й Кузьмич, її затримали за підозрою в держзраді, однак вона вийшла з СІЗО під заставу у пів мільйона грн. Після окупації Кузьмич брала участь у захопленні приміщень херсонських вишів, оголошувала старт вступної кампанії, організувала викрадення проректора Херсонського університету.
Сергій Черевко і Лариса Косенко
Сергій Черевко з квітня 2022 року є окупаційним заступником голови незаконного уряду Херсонської області з соціальних питань. Раніше в Херсоні він працював гуманітарним заступником міського голови, яким тоді був Сальдо. Чоловік є педагогом за фахом і спеціалізувався на освіті та культурі. 2022 року він потрапив до санкційного списку, а 2023 року йому оголосили про підозру в колабораціонізмі.
Його колишня дружина Лариса Косенко зараз працює окупаційною заступницею міністра культури області. Відомо, що вона була тренеркою з гандболу Херсонського вищого училища фізкультури, заслуженою тренеркою України. Потім стала начальницею управління культури й 2020 року балотувалася в Херсонську міськраду від “Блоку Володимира Сальда”.
Російські чиновники
Ігор Чагаєв
Звичайно, висловилися про вибори й росіяни, які тепер працюють на окупованій Херсонщині.
36-річний Ігор Чагаєв з червня 2023 року є окупаційним “першим заступником губернатора регіону”. До цього він був заступником губернатора Краснодарського краю. Повідомлялося, що Чагаєв відповідальний і за незаконну мобілізацію в області – він “голова резервної призовної комісії”. Чоловік перебуває в санкційному списку України за членство у президії регіональної політради партії «Єдина Росія».
Андрій Алексєєнко
Незаконний голова уряду Херсонської області 45-річний Андрій Алексєєнко 2015 року був заступником голови адміністрації Краснодарського краю, із 2017 року став першим віцегубернатором, у 2021 році – мером Краснодара. 2021 року Алєксєєнко затримали російські силовики за підозрою в хабарництві. Але в день арешту він вже повернувся до виконання своїх обов’язків. У 2022 році Алексєєнко недовго працював в окупаційному уряді захопленої частини Харківщини, до того як цю область звільнили з-під російської окупації. Росіянин також у санкційному списку.
Семен Машкауцан
Незаконний заступник голови окупаційного уряду області 34-річний Семен Машкауцан з Челябінська також у санкційному списку за дестабілізацію України. 2022 року він обіймав незаконну посаду міністра промисловості в окупаційному уряді й одночасно був окупаційним віцепрем’єром Херсонської області з серпня того ж року. У Росії чоловік очолював департамент металургії та матеріалів міністерства промисловості та торгівлі Росії.
Іван Сафронов
З травня 2023 року окупаційним міністром промисловості та торгівлі регіону працює Іван Сафронов із Тамбовської області Росії. До цього він був начальником управління з розвитку промисловості й торгівлі цього регіону, працював у сфері бізнесу в Тамбові.
Окрім них, до участі у виборах агітували ще з десяток прихильників російської окупації. Однак хто б і скільки не закликав мешканців Херсонщини до голосування, на них це не вплине. У цьому переконаний голова Комітету виборців України в Херсонській області, політолог, краєзнавець Дементій Білий.
“Впливають на людей в окупації не ці пусті та нікчемні слова колаборантів, а жорстока реальність свавілля, страху та насилля на захопленій території. Люди розуміють, якщо вони не хочуть неприємностей, то повинні грати за правилами, що запровадили окупанти: говорити одне, думати інше, а робити зовсім інше”, — вважає політолог.
У Росії пройдуть вибори президента РФ з 15 по 17 лютого, хоча на окупованих територіях України дострокове голосування почалося ще 27 лютого. Члени виборчкомів ходили по домівках, на площах та по підприємствах, щоб примусити людей ставити підписи.
Окупаційна влада вигадує різні способи, щоб заманити людей на виборчі дільниці. Наприклад, оголошує флешмоб “Вся сім’я – на вибори” або влаштовує спеціальні опитування. Однак через низьку явку на дострокових виборах до голосування все одно почали залучати мобілізованих російських солдатів.
Міністерство оборони Великої Британії повідомляло, що в окупації посилюються зусилля російських чиновників для примусу населення проголосувати. Імовірно, окупаційна влада заявить про високу явку виборців із переважною підтримкою Путіна, незалежно від того, що станеться насправді.