События


Водоспади маєтку Трубецького

Просмотров: 1086

13 Января, 18:30


«Багато років на цей берег наші люди скидали тонни сміття», - розпо­відає селищний голова Козацького Бериславського району Андрій Чирко. Ми стоїмо на узбережжі річки Козак поряд із руїнами знаменитого палацу князя Трубецького. Про збереження цього ве­личного маєтку в радянські часи ніхто не думав. Довгий час у ньому була шко­ла, потім гуртожиток. В останні десяти­ліття комуністичної епохи у палаці ста­лася пожежа. Розгрібати як слід зава­ли ніхто не став: їх просто вивалили з урвища вниз на берег, де й покинули.

— Так само робили й місцеві, хто бу­дував на узбережжі будинки. Вели робо­ти, будівельне сміття просто звалювали на берег, і всі так чинили. А минулого року мешканці прилеглих до річки будинків вирішили навести порядок, зробити місце для відпочинку під вербами. Роз­чистили один зі струмочків, поставили столи. Ініціативу підхопили наші ветера­ни спорту. І несподівано для всіх у там­тешніх заростях і завалах були виявлені дивовижної краси водоспади,- продов­жує Андрій Андрійович.

До робіт з очищення берега одра­зу підключилися активісти з Нової Ка­ховки, місцева влада. Долучилися і учні козацької школи, студенти новокаховських вузів і комунальники. «Спочатку у нас було фактично три во­доспади, а решта губилися в нанос­них грунтах і купах сміття. Коли все це почали прибирати, виявилося, що во­доспадів там значно більше. Роботи попереду ще дуже багато: ми хочемо розчистити завалені камінням гроти, продовжити укріплення доріжок. Але вже нині наші водоспади можна пока­зувати іншим. Торік ми презентували це явище на Таврійському туристич­ному конгресі у Новій Каховці, після чого сюди почали приїжджати люди з різних куточків України», - додає се­лищний голова.

Приваблюють їх не лише водоспади. Попри значні руйнування, величезний інтерес залишається до залишків ансамблю палацу князя Трубецького кінця XIX - початку XX століття - одного з найкрупніших архітектурних ансамблів маєтків Херсонщини. Він і дотепер най­повніше зберігся як зразок палацово-парко­вого ансамблю українського півдня. Потужні підпірні стіни, башти, містки, ворота, арк­бутани, що підтримують підпірну стіну над урвищем, - нині навіть важко розділити, що з цього створено людиною, а що природою.

— Якби було бажання у керівництва ПАТ «Князя Трубецького», тут можна було б зробити справжню перлину. Адже якщо подивитися на зйомки з повітря, під стінами палацу Трубецького ще залишаються тераси, що йдуть прямо до берега. Кажуть, до 1917 року всі вони були засаджені троян­дами: ви собі уявляєте, як би це виглядало і з боку річки, і з самого берега? Все, що необхідно для відновлення терас, - хоча б очистити їх від заростей. Багато зусиль для цього не треба, але керівництво ПАТ «Князя Трубецького» не поспішає. Кажуть, не мають коштів, - говорить Андрій Чирко.

Років з 10 тому руїни палацу були пе­редані місцевому виноробному підприєм­ству, що носить ім’я князя. Селищний го­лова зізнається, що жалкує через те, що тоді прийняли таке рішення. «Бо багато років минуло, але обіцянки навести лад на цій території так і не були виконані. Скільки разів до підприємства приїжджають їхні акціонери з Києва - могли б хоч раз за­просити для розмови про перспективи цієї території. Хоча я сподіваюся, що вони обо­в’язково підключаться, адже не може та­кого бути, щоб все залишалося так, як є», - додає він.

Власністю ПАТ «Князя Трубецького» є й інша пам'ятка Бериславського району - дозорна вежа, або башта Витовта, розташована в сусідньому Веселому. Датою її спорудження називають кінець XIV століття, за часів Великого князів­ства Литовського. Проте в жалюгідному стані в самому селі перебувають інші споруди, збудовані в радянські часи місцевим радгоспом ім. Леніна. «ПАТ «Князя Трубецького» нині вкладає величезні кошти в свій розвиток. Там виконано справді великий обсяг роботи. Але я думаю, що в їхніх подальших пла­нах - впорядкувати й інші свої будівлі. Просто дуже важко зробити все одразу», - коментує веселівський сільський го­лова Людмила Аннас.

Сам палац Трубецького, до речі, при­ховує й інші таємниці. Останнім часом на­вколо його руїн у землі почали з’являтися дивні провалля. Селищний голова Коза­цького припускає, що вони відкривають доступ до знаменитих підземних при­міщень старого маєтку. У перше провал­ля засипали цілу машину грунту, але весь він пішов під землю, а дірка так і залиши­лася. Нещодавно після дощів з’явилося нове провалля на пішохідній доріжці біля селищного будинку культури. «Ми виріши­ли його не засипати, - розповідає Андрій Чирко. - У нас був випадок, коли під час земельних робіт працівники наштовхнули­ся на якусь дивну стіну, яку не могли про­довбати відбійним молотком. Тому дуже хочеться з’ясувати, що ж там знаходить­ся під нашими ногами і які ще дива прихо­вує старовинний маєток».

Олег Батурін
«Новый день».- №31 (5234).- 27.07.2016.- стр.1,3

"АртКавун"Комментарии

Комментариев 0

24.06 2018, 11:48


Лента новостей


Чего стоит ожидать херсонцам от звезд

Овен Семья: Постарайтесь проявлять уважение к старшим…

Чего стоит ожидать херсонцам от звезд

Гороскоп для херсонцев на 23.06.18: Овен Семья:…

В Херсоне обесточен весь микрорайон Корабел

По сообщению нашего журналиста, сегодня, 7 июня, около 21:30 в…

Відомий херсонський співак здивував своїх шанувальників

Український співак і композитор Микола Бортник, більш відомий широкій публіці…

За убийство собаки житель Голой Пристани получил год с испытательным сроком

На жителя Голой Пристани завели уголовное дело за убийство собаки…


Мудрость дня
“Первым признаком глупости является полное отсутствие стыда. ”

Зигмунд Фрейд

Австрийский психоаналитик, психиатр и неврологЦитата недели
“Сьогодні Уряд України готовий допомагати територіям розвиватися самостійно, тож необхідно використовувати всі можливості залучення додаткових коштів для покращення місцевої інфраструктури.”

Вадим Чабан

заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації


Цифра недели
1,4
млн.грн стоимость новой спортивной площадки в Каховке

Вход на сайт
E-mail
Пароль
Новый пользователь
E-mail
Пароль
Вподобайте нас у Facebook і отримуйте все найцікавіше у власну стрічку новин.
Я вже вподобав "Херсон Daily"