Українців масово відправляють у неоплачувані відпустки: що відбувається і як захистити себе
Грошей немає, платити зарплату нічим?
Головне:
— частина підприємств через карантин зовсім залишилися без прибутку, інші позбулися левової частки доходу;
— роботодавці урізають "сірі" зарплати і просять співробітників піти в неоплачувану відпустку;
— закон зобов'язує платити навіть у період простою, проте роботодавці цю вимогу ігнорують
В Україні через карантин і початок масштабної кризи постраждали практично всі компанії. А деякі підприємства зовсім змушені були закритися як мінімум на кілька тижнів. Немає заробітку — немає і роботи. Такою логікою керувалися більшість опитаних роботодавців.
Всіх співробітників відправили по домівка, а тих, хто оформлений, попросили написати заяви на відпустку за власний рахунок. Тих, хто працює в тіні, просто попросили не приходити на роботу, поки не закінчиться карантин.
На що має право співробітник?
За законом відправити в неоплачувану відпустку українців не можуть, зазначає заступник голови Федерації профспілок України Олександр Шубін. Ст. 13 КЗпП.
Підприємство змушене робити паузу через простій. Тоді за законом працівників повинні відправити по домівках і виплачувати їм 2/3 голого окладу. Це може бути навіть менше мінімальної зарплати.
Роботодавець не може дати безпеку і змушений через це закритися. У цьому випадку закон передбачає, що працівникові виплатять за кожен місяць такого карантину середню зарплату.
На ділі ж, все залежить від конкретних випадків: як колектив зміг домовитися з керівництвом. Деякі профспілки підписували колективні договори так, що документом передбачили виплату середньої зарплати при будь-якому вигляді простою.