Все новости Херсона

Лента новостей
События
"Сни про Херсон". Щоденник історика, який він писав в окупації, став книгою
05 февраля 02:17
342
"Сни про Херсон". Щоденник історика, який він писав в окупації, став книгою

"Сни про Херсон". Щоденник історика, який він писав в окупації, став книгою

Кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту історії та археології Балтійського регіону (Клайпедський університет, Литва) Артем Петрик напередодні повномасштабного вторгнення Росії приїхав до батьків у Херсон. Штурм, окупація протягом 8 місяців і 10 днів, обстріли вже звільненого міста – це відбувалось з ним і з херсонцями. З щоденних записів утворилась книга "Сни про Херсон" — розповідь від першої особи. З автором поспілкувалось Суспільне.
 
Вісім місяців підпільного життя у прямому сенсі цього слова. Розуміючи, що науковий співробітник Клайпедського університету "зацікавить" представників російських спецслужб, Артему Петрику довелось переховуватись.
 
 
"Змушений був постійно змінювати місцеперебування, конспіруватись. Я думаю, що це доля не тільки моя, це доля всіх проукраїнських активістів, які перебували у Херсоні на момент початку вторгнення. Тим більше людей, які мали стосунок до західних інституцій. Тому що, ми знаємо, всіх: і журналістів, і істориків вони відносили до категорії пропагандистів. Вони живуть у своїй парадигмі, їм важко уявити, що можуть бути незалежні дослідження, в їх розумінні це все пропаганда", — каже Артем Петрик.
 
Кандидат історичних наук міг передбачити дії російських окупантів. З часів захоплення країн Балтії, Польщі, Угорщини, їхні методи не змінились.
 
"Вони копіювали радянські зразки, бо діяли по сталінських лекалах. Це стосувалось і реакції на мітинги й масових репресій, які відбувались в Херсоні, боротьбі з активістами, пошук підпільників, складів зі зброєю. Я прекрасно собі уявляв, що ворог не зупиниться перед жодною кров’ю, перед катуваннями, що власне Херсон і побачив. Але все місто було великим партизанським загоном. Всі якось намагались допомогти українській армії в силу своїх навичок, вмінь. І я не хочу, щоб склалась думка, що в Херсоні був великий рух саме колаборації. Вони безумовно були, як і усюди ці колаборанти, проте переважала саме українська сила", — згадує Артем.
 
 
Херсон бачив колони техніки Z, знищення української символіки та розвішування російських прапорів якимись завезеними загонами гітлер'югенд, спалення книжок.
 
У херсонському вікні промайнула історія 20 століття. Оповідання "Вікно" — особиста історія автора. У "Снах про Херсон" розповідь ведеться від першої особи, але в книзі зібрані історії багатьох херсонців.
 
"Там кілька десятків оповідань здебільшого на основі щоденника, який я вів, починаючи з березня. Це були якісь нотатки, які я вів на тому, що тільки можна: від записників до обривків газет. І писалось це і на горищах, і в підвалах, і посеред степу, і таке було. І лише восени вдалось зробити компіляцію, все літературно оформити. Там історії передсмертних листів дівчини, яка адресувала їх хлопцю, з яким розлучилась декілька років тому і в момент страху писала саме йому. Але отримати він їх не міг, бо вона відправляла їх на стару електронну адресу", — поділився автор збірки.
 
 
"Цей день, коли" — оповідь про 11 листопада і все, що відбулось у місті після звільнення. Без світла, води, зв’язку та Інтернету, але херсонці тримались. Тут про те, як ділились хлібом і дощовою водою.
 
"Була взаємодопомога, взаємовиручка, вироблявся той самий український південний херсонський характер. Я сподіваюсь, що книга – про цю спільність херсонців. І вона дасть початок такому циклу праць і наукових, і художніх, в яких буде описуватись феномен херсонців, які один одного витягували фізично, психологічно і в період окупації, і в період обстрілів. Хотілось, щоб Херсон отримав вакцину від "какой разници", від русофілії на майбутнє. Ворог себе показав яким, він є насправді: безжальним як до своїх, так і до чужих", — сказав Артем Петрик.
 
Зараз "Сни про Херсон" доступні на сторінці видавництва в електронному вигляді. Згодом книга вийде у паперовому варіанті.
 
 
0 комментариев
20 июня 2024, 15:58
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Лучшие коктейли для летнего настроения
В жаркие летние дни популярность легких и освежающих напитков достигает своего пика. Люди стремятся охладиться и утолить жажду чем-то приятным, а коктейли становятся прекрасным вариантом для этого. Их...
21 мая 20:34
1452
Обзор приточных клапанов для рекуперации воздуха
Приточные клапаны для рекуператоров воздуха являются важной составляющей систем вентиляции, которые отвечают за контроль потока свежего воздуха в дом и отведение отработанного воздуха наружу. В этой с...
21 мая 21:08
1442
Байден зробив заяву щодо відправки військ в Україну
Байден зробив заяву щодо відправки військ в Україну
Американський президент, що його країна підтримуватиме українців у боротьбі з агресором, але відправляти воєнних він не готовий.США твердо підтримуватиме українців в їхній боротьбі проти "жорстокого т...
26 мая 03:17
1226
Росіяни заявляють про дефіцит бензину на заправках лівобережжя Херсонщини
Росіяни заявляють про дефіцит бензину на заправках лівобережжя Херсонщини
На автомобільних заправках окупованої частини Херсонської області періодично відсутній бензин найпопулярніших марок, зокрема А-95. Росіяни самі визнають дефіцит пального та пояснюють його не відсутніс...
25 мая 12:38
1043
Андрій Селецький: «Після запуску опитування про перейменування Нововоронцовки піднявся шалений резонанс, спротив – величезний»
Андрій Селецький: «Після запуску опитування про перейменування Нововоронцовки піднявся шалений резонанс, спротив – величезний»
Як перейменувати селища Нововоронцовка і Ленінське? З таким питанням до мешканців Нововоронцовської громади на початку травня звернулася місцева військова адміністрація. Попри те, що метою цього опиту...
28 мая 10:19
759
3
Підрив росіянами Каховської ГЕС: що утворилося на затоплених землях після катастрофи
Підрив росіянами Каховської ГЕС: що утворилося на затоплених землях після катастрофи
Енергетики хочуть відбудовувати ГЕС, натомість природоохоронці закликають відродити Великий Луг як природний заповідник.Російські окупаційні війська 6 червня 2023 року здійснили підрив Каховської ГЕС....
02 июня 14:29
1167
3
СБУ затримала ексохоронця російської катівні, який намагався сховатися у лавах ЗСУ
СБУ затримала ексохоронця російської катівні, який намагався сховатися у лавах ЗСУ
Військова контррозвідка Служби безпеки затримала ще одного колаборанта, який співпрацював з рф під час окупації Херсона.Тоді він «служив» у російській катівні, яку рашисти облаштували на базі захоплен...
23 мая 16:14
932
1
Як українці тікають від мобілізації: розслідування The Times
Як українці тікають від мобілізації: розслідування The Times
Військовозобов'язані чоловіки тікають з України не лише долаючи річку Тиса, а й підкорюючи гори. В оповитих туманом Карпатах водяться ведмеді, рисі, вовки та дикі кабани. А вершини гір покриті снігом...
07 июня 02:01
545
1