Все новости Херсона

Лента новостей
Политика
Сальдо поширює міф, спростований навіть близькими до Кремля істориками
19 апреля 18:01
113
Сальдо поширює міф, спростований навіть близькими до Кремля істориками

Сальдо поширює міф, спростований навіть близькими до Кремля історикамиОкупаційна влада Херсонської області за допомогою своїх медіа просуває російську пропаганду в усіх її різновидах, в тому числі і у вигляді так званих «історичних екскурсів», присвячених пам’ятним датам.

Що кажуть окупанти

В Telegram-каналі окупаційного губернатора Херсонської області Володимира Сальдо 18 квітня 2024 року розміщене повідомлення з нагоди 782-ї річниці битви на Чудському озері, яку радянська, а потім російська історіографія назвала Льодове побоїще.    

Сьогодні в Росії відзначається День військової слави на честь перемоги російських воїнів новгородського князя Олександра Невського над німецькими лицарями на Чудському озері 1242 року. 18 квітня 1242 року (782 роки тому) війська святого благовірного князя Олександра Ярославича у кровопролитній битві розбили об’єднане військо Лівонського ордена, Дерптського єпископства та чудських найманців на льоду Чудського озера. Перемога у битві поклала край домаганням німецьких лицарів на землі Русі. Нинішні історики сперечаються про масштаби та місце Льодового побоїща. Проте безперечним залишається його духовно-історичне значення: у цей день було закладено політичну основу російської нації, визначено цивілізаційну самобутність російського народу. Росіяни пішли своїм шляхом, відмінним від західноєвропейського і від східного. Перемога в Льодовому побоїщі повернула росіянам віру у себе після катастрофи монгольських навал. Надалі витончена візантійська політика російських великих князів допомогла майбутній Росії зміцнитися як на східних, так і на західних кордонах, - йдеться в цьому повідомленні.
Супроводжується повідомлення ілюстраціями у вигляді карток із зображеннями та текстом, де, зокрема, йдеться про те, що велику роль в досягненні військом Олександра Невського перемоги відіграло те, що крихкий лід Чудського озера не витримав лицарів Лівонського ордену – важку кінноту – і це дозволило новгородцям отримати велику перевагу.
Також йдеться про те, що Олександр Невський нібито добився пом’якшення політики Золотої Орди стосовно Русі, і про те, що перемога новгородців на Чудському озері нібито мала величезне значення для формування антизахідного вектору розвитку російської цивілізації.

Чому це неправда

Майже усі значні події російської історії і майже усі значні постаті в ній у різному ступені міфологізовані. Така подія як битва на Чудському озері і така постать як князь Олександр Невський міфологізовані у дуже великому ступені.

І ця міфологізація дратує навіть тих російських істориків, хто приймає і поширює кремлівські погляди та концепції.

Так, ще у 2021 році заступник голови Ленінградського регіонального відділення Російського військово-історичного товариства Володимир Казаков сказав в коментарі для прокремлівського медіа РІА Новості, що Льодове побоїще 1242 року відбувалося не на льоду Чудського озера, як вважалося раніше, а на його березі. Він нагадав, що битва відбулася у квітні. Де-не-де крига вже підтанула, а де-не-де її підмила течія: в озеро впадають понад 30 річок та струмків, а витікає з нього річка Нарва.

Оскільки це була весна, болота були замерзлі, і, швидше за все, з майже стовідсотковою ймовірністю, битва відбувалася не на льоду, а на замерзлому болотному березі, яким могли пересуватися коні, - розповів Казаков.

За його словами, більшість воїнів і з російської, і з тевтонської сторони – «це були кінні лицарі, кінні дружинники».

І ми розуміємо, що битися на воді було небезпечно, і жодна людина не виведе коня на лід, розуміючи, що все може статися,
додав Казаков.

Він спростував і міф про те, що лівонські лицарі були дуже важкими, тому під ними ламався лід, і вони провалювалися у воду. Для перевірки цього твердження російські історики створили повні копії тодішньої амуніції воїнів.

Це не грандіозна різниця у вазі, через яку крига могла б тріскатися, - пояснив Казаков.

Тобто, Telegram-канал Володимира Сальдо поширив неправду, яку спростували навіть російські прокремлівські історики.   

Щодо значення битви, то вона не сприймалася сучасниками як подія великої важливості. Про це свідчить те, що Новгородський і Лаврентіївський літописи, а також такі знакові для свого часу історики, як Микола Карамзін, Сергій Соловйов та Микола Костомаров писали про цю битву коротко і без емоцій, а такі відомі історики, як Василь Ключевський та Михайло Покровський взагалі не її згадували у своїх роботах. Немає згадок про битву і в західних джерелах.

Натомість відомо, що у 1242 році Лівонський орден переживав не найкращі часи. Батько Олександра Невського, Ярослав Всеволодович, князь Новгородський, а згодом Великий князь Володимирський, у 1234 році на річці Омовже під Дерптом завдав ордену поразки, не менш важкої, ніж його син – на Чудському озері. А у 1236 році орден був розгромлений литовцями під Шауляєм і втратив близько третини лицарів на чолі з великим магістром.  

Ще один міф – військо Олександра Невського захищало російську землю від експансії «католиків з Заходу». Протистояння між новгородцями і Лівонським орденом почалося задовго до битви на Чудському озері. Згаданий вище Ярослав Всеволодович, тричі – у 1223, 1228 та 1233 роках – першим виступав у походи проти ордену. Місця битв – Дерпт (Юр’єв, нині Тарту), Кокнесе (Кукейнос), Раквере (Раковор) – свідчать про те, що головним полем бою та предметом розбрату була сучасна Естонія. Лівонці та новгородці ділили чужу землю, не питаючи корінних жителів про їх ставлення до цього.

Ці події мимоволі примушують замислитися про їх схожість з подіями сучасними, бо в обох випадках росіяни намагаються «визволити», а справді – захопити, чужу землю. Скоріше за все, саме через такі неоднозначні моменти російські історики XVIII – початку XX сторіч не приділяли багато уваги цим подіям. А радянська історіографія, яка була частиною радянської пропаганди, просто підмінила історичну достовірність міфом про «визвольну війну». І саме цей міф був вкотре розтиражований Telegram-каналом Володимира Сальдо.

Але в тому потоці неправди і маніпуляцій є й трохи… правди. Авторитарний Олександр Невський, який воював проти «поганого Заходу», але у стосунках з Золотою Ордою був стовідсотковим колаборантом, може вважатися фундатором російського самодержавства та антизахідництва.

Чому це важливо

Володимир Сальдо, розміщуючи в своєму Telegram-каналі російську пропаганду, діє строго в руслі кремлівської політики. А теперішня кремлівська пропаганда, використовуючи спадок сталінської пропаганди, зробила Олександра Невського одним з символів «руського миру».

До речі, у 2022 році громадянин РФ Володимир Гундяєв, який називає себе «патріарх Кирил», проголосив Олександра Невського, який є одним з святих РПЦ, «небесним покровителем сухопутних військ РФ».

У вересні 2022 року російські окупанти встановили пам’ятник Олександру Невському у тимчасово підконтрольному їм українському місті Маріуполі.
Пам’ятник Олександру Невському в окупованому Маріуполі.
Тобто, кремлівська пропаганда перетворила одіозну історичну постать в один з маркерів, якими Росія позначає свої «геополітичні інтереси», а справді – агресивні і загарбницькі наміри.

Тому не дивно, що і очільник окупаційної влади Херсонщини не обійшов своєю увагою постать Олександра Невського і пов’язану з нею «розкручену» пропагандистами подію.       

Вʼячеслав Гусаков, Мост
0 комментариев
24 мая 2024, 10:54
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Как выбрать подходящую варочную панель: руководство для покупателей
Варочные панели - https://www.siemens-home.bsh-group.com/ua/ru/pribory/prigotovlenie-i-vypekanie/varochnye-poverkhnosti - играют важную роль в кухонном пространстве, и правильный выбор может существен...
29 апреля 22:13
1138
Україна заявила про тимчасовий відступ від конвенції з прав людини: в чому саме українці будуть обмежені
Україна заявила про тимчасовий відступ від конвенції з прав людини: в чому саме українці будуть обмежені
Міністерство юстиції України підготувало оновлену інформацію про тимчасовий відступ від зобов'язань за Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод. Генеральний секретаріат уже отримав по...
29 апреля 02:47
971
Стали відомі подробиці та мотиви вбивства військовими РФ п’ятьох жителів Херсонщини, у тому числі гауляйтерки Абрикосівки Любові Тимчак
Стали відомі подробиці та мотиви вбивства військовими РФ п’ятьох жителів Херсонщини, у тому числі гауляйтерки Абрикосівки Любові Тимчак
Став відомий справжній мотив військовослужбовців РФ Алєксандра Осіпова та Алєксандра Кайгородцева, які в ніч на 24 квітня жорстоко вбили щонайменше п’ятьох мешканців окупованої Херсонщини, у тому числ...
28 апреля 15:33
930
Окупанти розстріляли жінку на Херсонщині – розпочато розслідування
Окупанти розстріляли жінку на Херсонщині – розпочато розслідування
За процесуальним керівництвом Херсонської обласної прокуратури розпочато досудове розслідування за фактом порушення законів та свідків війни, поєднаних з умисним вбивством (ч. 2 ст. 438 КК України). п...
24 апреля 18:24
868
Україна вже не може забезпечити виплату пенсій усім громадянам похилого віку: залишився єдиний вихід
Україна вже не може забезпечити виплату пенсій усім громадянам похилого віку: залишився єдиний вихід
В Україні виплата пенсій опинилася під загрозою. Через різке скорочення українців, що працюють, пенсіонерам уже нічим виплачувати зароблене. Через це депутати терміново приступають до впровадження пен...
13 мая 09:25
1073
4
СБУ затримала ексохоронця російської катівні, який намагався сховатися у лавах ЗСУ
СБУ затримала ексохоронця російської катівні, який намагався сховатися у лавах ЗСУ
Військова контррозвідка Служби безпеки затримала ще одного колаборанта, який співпрацював з рф під час окупації Херсона.Тоді він «служив» у російській катівні, яку рашисти облаштували на базі захоплен...
23 мая 16:14
116
1
Чорнобаївська громада отримала понад 1200 книжок
Чорнобаївська громада отримала понад 1200 книжок
Чорнобаївська громада Херсонської області, у рамках всеукраїнського проєкту «Вільні читають українською!», отримала понад 1200 книжок.Їх для мешканців прифронтових та деокупованих регіонів зібрали зак...
02 мая 10:03
690
1
Встановлена ще одна картина, викрадена росіянами з Херсонського музею
Встановлена ще одна картина, викрадена росіянами з Херсонського музею
Список музейних робіт, які незаконно перебувають в Криму, поповнився ліногравюрою литовського художника Самуїла Розинаса.Про це повідомили працівники Херсонського художнього музею.В чергове переглядаю...
12 мая 12:20
544
1