Лента новостей
События
Мобілізація по-новому: чи справді ТЦК зникне з вулиць у 2026 році
Мобілізація по-новому: чи справді ТЦК зникне з вулиць у 2026 році
Мобілізація в Україні та воєнний стан тривають. 2026 року на військовозобов’язаних чекає низка змін у правилах мобілізації та військового обліку. Останніми днями у Мережі активно поширюється інформація про нібито кардинальні нововведення: мовляв, військовослужбовці ТЦК «зникнуть» із блокпостів, а порушників військового обліку фіксуватимуть автоматично за допомогою камер.
У цьому матеріалі сайт ТСН.ua разом з адвокатом Романом Уховим пояснює, яких змін дійсно варто очікувати 2026 року.
Що може змінитися у правилах мобілізації: думка адвоката
Адвокат Роман Ухов у коментарі ТСН.ua наголошує: повідомлення про нібито новий формат мобілізації не враховують чинну законодавчу модель і фактично не несуть у собі жодних принципових змін.
За його словами, військовослужбовці ТЦК та СП і зараз, і раніше не мали повноважень самостійно затримувати громадян під час мобілізаційних заходів. Ці функції закон прямо покладає на органи Національної поліції.
«Працівники ТЦК та СП не мають права окремо затримувати громадян при сповіщенні під час мобілізації. Ці обов’язки покладені виключно на органи Національної поліції», — пояснює адвокат.
Як насправді працює механізм розшуку
Роман Ухов зазначає, що роль ТЦК полягає насамперед у сповіщенні військовозобов’язаних. Вони мають право надсилати повістки, зокрема поштою. Якщо повістка не була вручена, повернулася або особа не з’явилася за викликом, ТЦК формує відповідне повідомлення до поліції через електронну систему.
«Після цього через систему „Оберіг“ автоматично формується повідомлення до органів Національної поліції. Ця база повністю інтегрована з електронними системами поліції», — каже Роман Ухов.
За його словами, інформація про розшук відразу відображається в поліцейських базах даних. І саме поліцейські під час несення служби — зокрема на блокпостах — мають законне право перевіряти осіб або транспортні засоби.
Хто має право затримувати порушників правил військового обліку
Адвокат підкреслює: поліція має повноваження перевіряти дані, затримувати осіб, які порушили правила військового обліку, та доставляти їх до ТЦК. Такі норми були закріплені у законодавстві ще 2024 року.
«Поліція має право затримувати таких порушників і доставляти їх до органів ТЦК та СП. Після цього обов’язково викликається адвокат і особа передається працівникам ТЦК», — пояснює він.
Водночас самі працівники ТЦК не мають права затримувати громадян, наголошує адвокат. За процедурою вони можуть лише скласти протокол, вручити повістку або, у разі мобілізаційного розпорядження, направити особу до пунктів збору.
Чи можлива повністю автоматична перевірка авто
Коментуючи чутки про автоматичне зчитування номерів і цифрову перевірку транспорту, Роман Ухов зазначає: з юридичного погляду додаткових змін у законодавстві для цього не потрібно.
«Я не вбачаю, що зараз є необхідність у внесенні змін для автоматизації перевірки транспортних засобів», — зазначає адвокат.
Він додає, що технічні системи автоматичного виявлення розшуку вже існують і використовуються, зокрема щодо боржників за виконавчими провадженнями. Проте їх масове впровадження на всіх блокпостах потребуватиме значного фінансування.
«Запровадження таких систем у повністю автоматичному режимі потребує великих коштів. Тому, на мою думку, цього не буде. Як і зараз, так і надалі перевірки здійснюватимуться поліцейськими в ручному режимі», — вважає Роман Ухов.
Чи обов’язкова присутність ТЦК на блокпостах
Окремо адвокат звертає увагу: чинне законодавство взагалі не вимагає обов’язкової присутності працівників ТЦК на блокпостах.
«У разі виявлення особи, яка перебуває в розшуку, саме на поліцію покладено обов’язок її затримати та доставити до ТЦК. Працівники ТЦК не наділені такими повноваженнями», — пояснює він.
За словами Романа Ухова, працівники ТЦК можуть лише перевіряти облікові дані та вручати повістки, тоді як ключові силові та контрольні функції залишаються за поліцією.
Таким чином, за його словами, заяви про «кардинальні зміни» або нову модель мобілізації, які поширюють у Мережі, не враховують чинну правову реальність. Механізми взаємодії ТЦК та поліції вже визначені законом, і жодних революційних нововведень у цій частині адвокат не очікує.
Чи готують офіційно такі зміни
На сьогодні жоден державний орган не повідомляв про зміну правил роботи ТЦК або про скасування перевірок військово-облікових документів на блокпостах. Повідомлення про те, що мобілізація повністю перейде в автоматичний формат, не мають офіційного підтвердження.
Мобілізація в Україні: що зміниться 2026 року
Раніше ми розповідали, що від 1 січня 2026 року повістки в Україні вручатимуть по-новому. Тепер їх можна отримати не лише за місцем проживання чи роботи, а й у навчальних закладах, на громадських заходах, у державних установах, на блокпостах і в пунктах пропуску через кордон.
2025 року Міністерство оборони суттєво спростило низку процедур, пов’язаних із мобілізацією та військовим обліком. 2026 року ці зміни зберігаються та надалі вдосконалюються — з акцентом на цифрові сервіси й зменшення навантаження на ТЦК.
Як повідомляли у відомстві, більшість ключових процесів тепер доступні онлайн. Це дозволило скоротити черги у ТЦК та перевести взаємодію з військовозобов’язаними у зручніший формат.
Серед основних нововведень:
відстрочки від мобілізації у більшості випадків оформлюються автоматично через застосунок «Резерв+» або за заявою у ЦНАП — без паперових довідок;
Резерв ID став основним військово-обліковим документом у цифровому форматі, який за потреби можна роздрукувати;
з’явилась можливість сплачувати штрафи за порушення правил військового обліку онлайн, без особистого візиту до ТЦК;
направлення на ВЛК та результати медоглядів оформлюються в електронному вигляді з фіксацією рішень цифровим підписом;
у більшості центрів працює електронна черга, що спрощує запис і зменшує скупчення людей.
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
Врачи запретили пить кофе выздоровевшим от "Омикрона"
Украинцам сообщили о мобилизации в ВСУ мужчин старше 60 лет
Украинских пенсионеров обяжут проходить ежегодную идентификацию, иначе лишат пенсии
Польша будет отправлять украинцев домой: названы сроки, сколько еще можно там побыть
СМИ узнали имена нардепов, которые покинули Украину
Курс доллара вздрогнул после последних заявлений НБУ
Читайте также:
Читают
/
Обсуждают
У Херсоні відзначили «Людей Дії»: підбито підсумки першого року роботи ГО «Захист Держави»
У Херсоні відбулося нагородження відзнакою «Людина Дії», яке об’єднало партнерів, волонтерів та друзів громадської організації «Захист Держави» — людей, які долучал...
Сильніші, ніж будь-коли: у Херсоні обговорили нову роль жінок під час війни
У Херсоні обговорили, як війна змінила роль жінки в українському суспільстві
У Херсоні до Міжнародного дня боротьби за права жінок відбулася панельна дискусія «Як війна змінила роль жінки в у...
За кілька днів шахраї ошукали жителів Херсонщини на понад 131 000 гривень
Протягом останніх кількох діб жителі Херсонщини втратили тисячі гривень через шахраїв – фейкові онлайн-магазини, банківських аферистів та злам акаунтів.До поліції звернулася жінка, яка на сторінці маг...
Интернет-магазин dik.com.ua: безопасные решения для хранения документов и ценностей
Интернет-магазин dik.com.ua: безопасные решения для хранения документов и ценностей dik.com.ua — это специализированная онлайн-платформа, предлагающая широкий ассортимент сейфов, металлических ш...
Замість 12,1% - лише 2,4%: чому мільйонам пенсіонерів занизять індексацію у 2026 році
Кабінет Міністрів України затвердив індексацію пенсій у 2026 році з коефіцієнтом 1,121, що відповідає збільшенню на 12,1%. Однак повне підвищення отримають лише ті, хто вийшов на пенсію до 2020 року....
Добори на посади державної служби на період дії воєнного стану
Добори на посади державної служби на період дії воєнного стану
https://khrs.dasu.gov.ua/ua/news/156
На період дії воєнного стану в Управлінні Південного офісу Держаудитслужби в Херсонській о...
Суд в Одесі виніс вирок херсонському перевізнику за роботу під час окупації
Хаджибейський районний суд Одеси виніс вирок херсонському перевізнику Ігорю Одарченку, який під час окупації правобережжя Херсонщини катерами возив людей на лівобережжя.
Про це йдеться у відповідно...
Окупанти провели дві наступальні дії на Придніпровському напрямку
На Придніпровському напрямку противник здійснив дві штурмові дії – в бік Антонівського мосту та острова Білогрудий.
Про це повідомляє Генштаб ЗСУ.
Загалом протягом минулої доби зафіксовано 158...