Який партійний квиток має корупція?
Сьогодні, 20 травня, у Кризовому медіа-центрі Херсон відбулася прес-конференція – "Який партійний квиток має корупція у місцевих радах?". На прес-конференції презентували ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ РУХ ГРОМАДСЬКИХ ІНІЦІАТИВ “ПІД КОНТРОЛЕМ”.
Спікери:
Віктор Таран – голова Центру “ЕЙДОС”
Сергій Нікітенко – директор ГО"Агенція громадської журналістики МІСТ"
Катерина Гандзюк – радник міського голови, член виконавчого комітету Херсонської міської ради
На місцевому рівні всі без винятку представники політичних партій займаються корупцією. Попри те, що їхні лідери на всеукраїнському рівні публічно демонструють готовність та сприяння у боротьбі із негативними проявами корупції, на місцях представники цих же ж політичних партій – депутати і мери - вигадують найрізноманітніші «схеми» для власного збагачення. Такий підсумок зробив Голова Центру “Ейдос” Viktor Taran.
За його словами найбільш типовими корупційними схемами є:
передачі через корупційні схеми комунального майна громади в оренду наближеним особам
розподіл між фракціями або наближеними до мера осіб посад керівників комунальних підприємств міста
не законне збагачення на тендерах
зловживання бюджетними коштами громади.
На жаль, за словами В.Тарана, правоохоронні органи та суди чомусь “не помічають цих порушень.” Лише активістам громадських організацій, а не правоохоронним органам, вдається виявляти та блокувати подібні порушення.
Так, керівник КП «Львівводоканал» Валентин Вольський, призначений міським головою Андрієм Садовим (лідер партії «Самопоміч») у 2013 році, лише на одному тендері (!) здійснив низку порушень, в результаті яких наніс збитків бюджету міста майже на пів-мільйона гривен.
Директор ДП «Брошнівське лісове господарство» Ігор Коляджин який на місцевих виборах 2015 року був кандидатом в депутати до Івано-Франківської обласної ради від політичної партії ВО «Батьківщина», здійснив протиправні дії під час визначення переможця тендерної закупівлі пального. Як наслідок, було неправомірно укладено договорів на суму 5 млн. 444 тис. грн., збитки держави склали більше 408 тис. грн.
У Києві, активістам громадської організації «Свідомі» вдалося заблокувати неправомірне рішення Київради щодо комунального майна громади. Шахраї планували за допомогою депутатів без конкурсу отримати в оренду за зниженою ціною приміщення під майстерню по вул. Лютеранській – в самому центрі столиці. «Нам вдалося дізнатися, що заявник, який хотів отримати в оренду приміщення, до останнього часу жив та працював у Росії. Мало того, на момент подання документів до Київради, він вже помер», - повідомив В.Таран.
За підрахунками громадських активістів, подібні корупційні дії міських голів та депутатів місцевих рад всіх партій тільки в системі ЖКХ сягають збитків у розмірі понад 50-60 млрд. грн. щорічно. Ці гроші роздаються депутатам, фірмам, якими вони володіють безпосередньо, через родичів чи підставних осіб, або через комунальні підприємства, які контролюються їхніми ставлениками. Так, через неефективні дії депутатів від партії «Свобода» у міськраді Івано-Франківська громадські активісти зуміли зупинити дерибан близко 94 млн. грн., що стосувалися закупок у сфері ЖКХ.