Все новости Херсона

Лента новостей
События
Індексація пенсій у березні: багато пенсіонерів залишилися незадоволеними
27 марта 04:30
499
Індексація пенсій у березні: багато пенсіонерів залишилися незадоволеними

Індексація пенсій у березні: багато пенсіонерів залишилися незадоволеними

В Україні 25 березня закінчилась виплата пенсій за поточний місяць. Однак після довгоочікуваного підвищення пенсій багато пенсіонерів залишились невдоволені тими сумами, які вони отримали. Мовляв, де обіцяні урядом 8% індексації, якщо насправді додали менше, а то й зовсім нічого.
 
Як так вийшло, чи будуть «заднім числом» виплачені надбавки у зв’язку з підвищенням соцстандартів від 1 січня 2024 року, чи буде цього року нове збільшення пенсій тощо, з’ясував сайт ТСН.
Ми даємо відповіді на 10 головних запитань стосовно підсумків підвищення пенсій.
 
 
Чому у багатьох пенсії після індексації зросли менше, ніж на обіцяні урядом 8%?
По-перше, зазначимо, що насправді індексація склала не 8%, а 7,96%. По-друге, як пояснюють у Пенсійному фонді України (ПФУ), є різниця між поняттями «пенсія» і «пенсійна виплата». Пенсія призначається за підсумками страхового стажу, тобто з якого були сплачені внески у ПФУ і розміру офіційної зарплати. А пенсійна виплата — це пенсія плюс різні доплати, наприклад за понаднормовий стаж. Пенсія не може бути більшою, ніж пенсійна виплата, може бути тільки меншою або дорівнювати пенсійній виплаті. Індексувались саме «чисті» пенсії», тому багато хто, у кого пенсія більша за мінімальну, отримали не 7,96% підвищення, а приблизно 5-6%. Ще одна причина — максимальна сума індексації обмежена розміром у 1500 грн, як і торік.
 
З чого складається сума, яку пенсіонери отримали у березні?
До неї входять проіндексована пенсія та різні надбавки — за понаднормовий стаж, нагороди тощо. Для пенсіонерів 2019-2020 років це ще й додаткові доплати у зв’язку з тим, що їхні пенсії у попередні роки не індексували (див. нижче). Пояснимо на конкретному прикладі.
 
Пенсіонер-чоловік отримує пенсію з 2018 року, має 40 років стажу і почесне звання «заслужений», припустимо, він заслужений економіст. Його пенсія (не пенсійна виплата!) — 8000 гривень. Додатково до пенсії він отримує доплату за 5 років понаднормового стажу і за почесне звання. Доплата за стаж — 5% від мінпенсії, по 1% за кожний рік (104,65 грн). Доплата за почесне звання — ще 25% від мінпенсії або 523,25 грн. Тобто всього до індексації це 8627 грн 90 коп.
 
 
Проіндексована пенсія за березень — 8000×1,0796 = 8636,8 грн. Також через збільшення соцстандартів від 1 січня 2024 року, зокрема мінпенсії з 2093 до 2361 грн, зросли і доплати. Опускаючи проміжні розрахунки, маємо: доплата за стаж стала 118,05 грн, доплата за почесне звання — 590,25 грн. Нова пенсійна виплата від березня — 9345,1 грн (+718,1 грн).
 
Як зросли мінімальні пенсії?
У Мінсоцполітики повідомили, що мінімальні пенсії (або пенсійні виплати для тих, кому не вистачає стажу) проіндексували на 7,96%. Тобто вони збільшились до 2549 грн (+188 грн). Але у пенсіонерів, які не працюють, незалежно від стажу, мінпенсія зросла до 2725 грн або на 205 грн. До індексації такі пенсіонери отримували 2520 грн.
 
Чому так набагато збільшились максимальні пенсії?
Тут працює арифметика. Якщо пенсіонер отримує максимально можливу пенсію за віком, яка, нагадаємо, дорівнює 10 мінімальним пенсіям або до індексації 20930 грн, то арифметично вона могла б збільшитись до 23610 грн (+2680 грн), тому що мінімальна пенсія стала вищою на 268 грн. Зазначимо: у цьому випадку обмеження у 1500 грн не застосовується, бо це не індексація.
 
 
Чому пенсіонери 2021-2023 року отримали додатково лише по 100 гривень?
За роз’ясненням Мінсоцполітики, через значне зростання середньої зарплати, яка застосовується для розрахунку, пенсії у цих людей набагато вищі, ніж у тих, хто став пенсіонером раніше і має такий же стаж. Тому такі пенсії цього року не індексуються, а 100 грн — це доплата, своєрідний бонус, як було у 2021-23 роках.
 
Чому не підвищено або майже не підвищено пенсії тим, хто вийшов на заслужений відпочинок у 2019-2020 роках і має повний страховий стаж?
Справді, ця категорія пенсіонерів виявилась обділеною при індексації. Як нам роз’яснили у ПФУ, їхні пенсії не індексувались протягом 2020-2023 років, бо були на той час високими. Нараховувались лише доплати, які за 2021-2023 роки склали в сумі 335 грн. 2024 року пунктом 6 постанови Кабміну № 185 від 23.02.2024 року ці доплати скасовано, а фактично індексація пенсій у багатьох вийшла навіть меншою, ніж 335 грн. Враховуючи, що вже призначена їм пенсійна виплата не може бути зменшена, її залишили на попередньому рівні. Незначне підвищення отримали ті, хто мав пенсію (не пенсійну виплату) більшу за 11000 грн і понаднормовий стаж. Тобто фактично індексацію провели, однак її «з’їла» відміна доплат. Ситуація може бути виправлена лише через рік при наступному індексуванні пенсій.
 
Чи виплатять заднім числом надбавки за січень і лютий у зв’язку з підвищенням соцстандартів від 1 січня 2024 року, як це було раніше?
Ні. Як пояснили у Пенсфонді, на це у бюджеті не закладено коштів. Тобто, говорячи про підвищення соцстандартів з січня, влада не згадувала про те, що насправді мінімальні та інші пенсії підвищаться лише з березня.
 
 
Чи будуть цього року ще підвищувати пенсії?
Так, і неодноразово. Але ці підвищення не матимуть масового характеру, як у березні.
Від 1 квітня буде проведено перерахунок пенсій пенсіонерам, які працюють. Кожному збільшать пенсію індивідуально, в залежності від його заробітку і розміру вже нарахованої пенсії: чим вона вища, тим помітнішою буде надбавка. Нагадаємо, що пенсіонерам, які не працюють, пенсії перераховують не частіше, ніж раз на два роки.
 
Підвищать пенсії, 65-річним і старшим пенсіонерам з повним стажем (35 років для чоловіків, 30 років для жінок), які отримують пенсію меншу за 40% від мінімальної зарплати, зараз це 2840 грн. Мінзарплата зросте з 1 квітня на 900 грн або до 8000 грн, відповідно пенсія — до 3200 грн. Однак пенсії їм перерахують від 1 липня або після 65-го дня народження.
 
Будуть доплати в індивідуальному порядку тим, хто 2024 року досягне певного віку. А саме: 70-річним — по 300 грн щомісячно, 80 річним і старшим по 500 грн. Але тільки за наявності повного страхового стажу, який діяв на час їхнього виходу на пенсію (не менше 25 років).
 
 
Чи потрібно для перерахунку пенсій звертатись до відділень ПФ, подавати додаткові документи?
Ні. Всі перерахунки вже зроблено автоматично, без звернення пенсіонера. Лише у випадку, якщо пенсія після перерахування не збільшилась, або зросла незначно, варто звернутись за роз’ясненням до відділення ПФ за місцем реєстрації або на гарячу лінію Пенсфонду за номером 0800503753.
 
Чи будуть у держбюджеті кошти на виплату проіндексованих пенсій надалі?
Відповідає заслужений економіст України Олег Пендзин.
»Підвищення пенсій у середньому на 322 грн вимагає додатково майже 3,4 млрд грн щомісячно, — підрахував експерт. — Але, без сумніву, кошти на виплату пенсій у цьому році будуть, значною мірою за рахунок багатомільярдної міжнародної макрофінансової допомоги. До речі, під час війни уряд має право не проводити індексацію соціальних виплат, у тому числі й пенсій. Але це зроблено втретє за три роки, аби не допустити ще більшого зниження рівня життя найвразливіших верств населення. Також вважаю правильною максимально можливу індексацію пенсій тим, у кого вони найменші».
 
0 комментариев
12 апреля 2024, 13:24
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Карпатський знахар розповів, коли закінчиться війна
Карпатський знахар розповів, коли закінчиться війна
За пророцтвом карпатського знахаря Любомира, відомо, коли закінчиться війна в Україні, та що чекає на Росію у майбутньому.Про це йдеться у відео, розміщеному у YouTube. Знахар Любомир проживає у глиби...
15 марта 03:33
1242
Різноманітні форми допомоги родинам з дітьми у Херсонському хабі
Різноманітні форми допомоги родинам з дітьми у Херсонському хабі
Херсонський хаб в лютому активізував роботу для родин з дітьми, які потерпають від прифронтового положення міста. Окрім занять з логопедом, психологом та соціальним працівником, розпочалися зустрічі з...
13 марта 15:40
1079
Зниклі безвісти, купа знищеної техніки в Кринках: ситуація на лівобережжі Херсонщини
Зниклі безвісти, купа знищеної техніки в Кринках: ситуація на лівобережжі Херсонщини
На лівобережжі Херсонщини в Кринках цивільних людей немає, останній житель виїхав два місяці назад. У селі багато знищеної техніки та військових армії РФ.Про це повідомив очільник Херсонської ОВА Олек...
27 марта 17:32
1007
Зеленський назвав один із варіантів закінчення війни
Зеленський назвав один із варіантів закінчення війни
Є різні думки з приводу завершення війни в Україні: хтось каже, вона не завершиться поки при владі Путін, а хтось вважає, що Україна має стати сильною.Про це сказав президент України Володимир Зеленсь...
30 марта 03:45
893
Наслідки обстрілу росіянами Херсонського державного університету (Фоторепортаж)
Наслідки обстрілу росіянами Херсонського державного університету (Фоторепортаж)
Сьогодні росіяни сплутали головний корпус Херсонського державного університету з базою НАТО і вдарили по ньому з лівого берега Дніпра. Пошкоджено три поверхи навчального закладу. Зруйновано кілька учб...
28 марта 17:01
513
1
ЗСУ стерли наміри окупантів повернутися на правий берег Херсонщини, — Гуменюк
ЗСУ стерли наміри окупантів повернутися на правий берег Херсонщини, — Гуменюк
На правому березі вже правильно облаштовані оборонні рубежі, через що контрбатарейна боротьба, навіть по воді, на підходах, призводить до того, що наміри окупантів провалюються, говорять в ОК "Південь...
08 апреля 19:26
277
1
Херсонская городская больница заказала строительство операционного блока «под землей» свыше 27 миллионов гривен
Херсонская городская больница заказала строительство операционного блока «под землей» свыше 27 миллионов гривен
Коммунальное предприятие “Херсонская городская клиническая больница” провело тендер на реконструкцию хранилища с устройством в нем медицинско-операционного блока. Строительные работы обойдутся бюджету...
11 апреля 22:21
110
1
У селі Одрадокам'янка росіяни вдарили двома FPV-дронами по автобусу, який віз гуманітарну допомогу
У селі Одрадокам'янка росіяни вдарили двома FPV-дронами по автобусу, який віз гуманітарну допомогу
Транспортний засіб і вантаж – знищені. Лише дивом водій і пасажири не постраждали.Про це повідомив Олександр Прокудін у Facebook.
26 марта 14:20
507
1