Херсонцям радять сторонитися кредитних спілок
І хоча в Україні та в усьому світі ці організації є шанованими учасниками фінансового ринку, ще в 2007 році тодішній директор департаменту з нагляду за кредитними установами Держфінпослуг Андрій Оленчик заявив, що 1% кредитних спілок перебувають під підозрою в організації фінансових пірамід. Підтвердженням цьому став скандал, який вибухнув восени 2007 року, коли втратила ліцензію кредитна спілка «Берлінер БАУШПАРКАСЕ».
Ця організація пропонувала кредити на житло під шалено привабливі 5% річних, коли в середньому по країні іпотека обходилася у 10 – 12% річних. Для отримання такого вигідного кредиту необхідно було всього лише внести на рахунок компанії 20% від вартості житла. І все б нічого, якби на початку листопада керівництво «Берлінер БАУШПАРКАСЕ» не зникло разом із клієнтськими внесками. Тоді аферисти ще не встигли розгорнути свою діяльність на широку ногу і заощадження втратили лише 30 чоловік, а обсяг «зниклих» коштів склав 1 млн. грн. Знайти зловмисників правоохоронним органам не вдалося і досі. І хоча ця організація залишається єдиною кредитною спілкою-шахраєм, та все ж певна загроза для вкладників таких організацій існує.
Аби підстрахуватися від попадання у неблагонадійну кредитну спілку слід врахувати низку нюансів. Зокрема, обіцяні прибутки з депозитів повинні відповідати середньодержавним показникам. Сьогодні спілки пропонують вкладникам близько 18 – 21% річних у гривні. Ставки понад 25% експертів вважають підозрілими.
До того ж, потенційного клієнта повинні насторожити занижені ставки по кредитах. Наприклад, кредитна спілка «Всеукраїнський кредит» пропонує іпотеку за майже міфічним 1% річних. При цьому експерти зазначають, що за кредитними ставками нижче 7 – 8% стоять кабальні умови, які практично унеможливлюють отримання бажаного кредиту, або ж свідчать про явно нечисті наміри організації.
Дещо зменшити підозри щодо тієї чи іншої кредитної спілки може її участь у професійних об’єднаннях, таких як Національна асоціація кредитних спілок України або Всеукраїнська асоціація кредитних спілок. Ці об’єднання критично підходять до своїх членів, проводять моніторинг їх діяльності, а також виставляють додаткові вимоги до їх надійності та платоспроможності.