Херсонські медики нарікають?
За ініціативи Департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації та Херсонського обласного благодійного фонду «Мангуст» 5 травня 2016 року в прес-клубі «Новий день» відбулося засідання круглого столу «Забезпечення сталості послуг для уразливих груп». Учасниками зібрання під головуванням заступника директора Департаменту охорони здоров`я Ліни Бондаревої були головні лікарі обласних наркологічного та протитуберкульозного диспансерів, обласного центру здоров`я та спортивної медицини, центральних районних лікарень, голови районних рад з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу.
На засіданні обговорювався стан впровадження в області замісної підтримувальної терапії для хворих на опіоїдну залежність, доступ до терапії в умовах зменшення фінансування Глобальним Фондом та досвід рецептурної форми видачі препаратів замісної підтримувальної терапії.
«Наркоманія є сучасною загальнодержавною медичною та кримінальною проблемою, для вирішення якої в області працює декілька проектів. У впровадженні замісної підтримувальної терапії (ЗПТ) Херсонська область була пілотною в державі. Інші регіони переймали наш досвід», - зазначила Ліна Бондарева. Вартість ЗПТ не є захмарною – близько 300 гривень в місяць на одного пацієнта. Таку суму повинна буде знайти і виділити з місцевих бюджетів влада. Пацієнти, що зможуть оплатити самостійно повністю або частково лікування, матимуть таку можливість.
Вже 12 років споживачі ін`єкційних наркотиків отримують замісну підтримувальну терапію. В області функціонує 6 сайтів АТР, 20 пунктів обміну шприцами. За словами головного лікаря Херсонського обласного наркологічного диспансеру Івана Гаркуші, 252 хворих отримують ЗПТ, 62% працевлаштовані, знизилась кримінальна активність, що сприяє поверненню в сім`ї. Досі препарати надавалися безкоштовно. Переважна більшість пацієнтів цієї категорії ВІЛ-інфікована, хвора на гепатит С або захворювання, що передаються статевим шляхом, тому повернення їх до колишнього способу життя при припиненні фінансування є надзвичайною суспільною небезпекою.
Благодійний фонд «Мангуст» реалізує декілька проектів щодо профілактики ВІЛ/СНІДу, гепатиту, туберкульозу серед уразливих груп та соціального супроводу в рамках лікування гепатиту С. Реалізація проектів здійснюється за фінансової підтримки Міжнародного Благодійного Фонду «Альянс громадського здоров`я». Але фінансування продовжиться тільки до середини 2017 року, а тому з другої половини 2017 року життя людей з ВІЛ буде залежати лише від закупівлі ліків за кошти місцевих бюджетів.
Важливість цього кроку важко переоцінити, адже Україна залишається одним з найбільш уражених ВІЛ-інфекцією регіонів світу. На початок 2015 року в нашій країні мешкало більше 223 тисяч людей з ВІЛ. Поширеність ВІЛ-інфекції в Херсонській області досить висока: станом на 1.01.2016 року на диспансерному обліку знаходиться 4021 особа, з них 803 хворих на СНІД, в тому числі 16 дітей. Показник виявлення ВІЛ-інфекції в 2015 році склав 1,03% серед загального населення та 3,2% серед уразливої до ВІЛ групи населення, що включає споживачів ін`єкційних наркотиків (СІН), жінок комерційного сексу (ЖКС), чоловіків, які мають секс з чоловіками (ЧСЧ).
За підсумками зустрічі всі учасники круглого столу до 19 травня мають надати свої пропозиції щодо вирішення проблеми фінансування ЗПТ на місцевому рівні до Департаменту охорони здоров`я.