Лента новостей
Общество
День Соборності. Обітниці на вірність Україні та копії Універсалів: що зберігають архівісти та музейники Херсона
День Соборності. Обітниці на вірність Україні та копії Універсалів: що зберігають архівісти та музейники Херсона
Оригінали документів, які розповідають про події у Херсоні й області під час українських визвольних змагань, викрали російські військові у жовтні-листопаді 2022 року під час відступу з правобережжя. Також пограбували частину експозиції обласного краєзнавчого музею "Революція.ua", сформовану науковими співробітниками за часів незалежності України.
Про те, як жителі області сприйняли підписання Акту злуки українських земель 22 січня 1917 року у Києві свідчать цифрові копії архівних документів та відскановані світлини того періоду.
Архівних документів часів УНР у державному архіві Херсонської області зберігалось небагато. Радянську владу не цікавив цей період – історичні папери використовували на самокрутні цигарки, ними розпалювали печі, розповідає директорка обласного архіву Ірина Лопушинська.Усі оригінали збережених документів вивезли російські військові наприкінці жовтня – початку листопада 2022 року, коли відступали з Херсона. Документи збереглись у цифровому форматі. Один із них – заклик представників земств і політичних партій визнати Херсонську губернію українською територією і приєднати до УНР. З’їзд відбувся у квітні 1917 року.
"Одразу ж у 1917 році жителі Херсонської губернії на той час дуже активно підтримували ідею автономності України. І хотіли увійти в склад УНР. І увійшли, як окрема губернія. У місті активно почали працювати товариства "Українська хата", "Просвіта", працювала друкарня. Найцікавіше, що деякі універсали друкувалися у Херсоні, діяв театр імені Шевченка, Український національний", — розповідає директорка державного архіву в Херсонській області Ірина Лопушинська.У архіві збереглось звернення вчителів, які хочуть викладати для дітей українською мовою. Директорка архіву говорить, що того часу у Херсонській губернії відкривалась велика кількість курсів з українознавства.
"Навіть сам академік Яворницький приїжджав до Херсона читати на запрошення лекції з історії етнографії та історії України. Який (Херсон — ред.), як нам завжди кажуть, був не український. Ми намагаємось завжди розвіяти цей міф. Ця територія завжди була українська, зважаючи на те, як тут вітали, навіть більше ніж століття тому, прихід української влади",— каже Лопушинська.У посвідченнях на проживання на печатці був герб-тризуб у різних варіаціях. Найбільший масив тогочасних актів – обітниці на вірність Україні.
"Тут величезна кількість цих обітниць. Вона дуже коротенька, урочисто обіцяє вірно служити державі українській, визнавати її владу, виконувати закони й всіма силами охороняти інтереси добробуту. Це 1918 рік. І зараз, от коли ми маємо лише електронні копії про цей період, то можна 100% стверджувати, що вони (російські окупанти — ред.) не просто хочуть знищити як державу, вони знищують нашу історію", — говорить директорка архіву.Керівниця краєзнавчого музею Ольга Гончарова розповіла, що музейники почали формувати експозицію часів українських визвольних змагань 1992 року. За радянських часів українська історія була викривлена. 2022 року під час окупації Херсона російські військові викрали зброю, нагороди, частину експозиції зруйнували.
"Росіяни, як тільки увійшли в Херсон, зайшли в музей. Вони відразу ж почали завозити свої підручники, свої книги. Українські підручники, українські книги почали знищувати. знищували історію нашу, знищували історію саме в нашому музеї. І ми бачимо оці сліди того, що відбувалось в нашому музеї", — говорить в. о. директорки обласного краєзнавчого музею Ольга Гончарова.В експозиції "Революція. ua" збереглись загальноукраїнські документи: світлини керівників Центральної Ради, копії Універсалів. Також документи й фото, які розповідали про події на Херсонщині більш ніж столітньої давнини. У колекції лишились експонати, якими музейники планують доповнити пограбовану виставку.
"Коли в Херсоні була окупація, саме ці теми вилучались з музею. Вони руйнувались і знов нав’язувались такі перекривлені наративи історії. Але у нас все це залишається. І коли Херсонщина буде вже повністю звільнена й не буде обстрілів, — наш музей відкриється. Ми зробимо дуже потужну експозицію і знов можна буде прийти й все це побачити", — каже Гончарова.
suspilne.media
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
В Херсоне на Острове наркоман зарезал пожилую херсонку и выбросился с 8-го этажа
На межі Миколаївщини та Херсонщини росіяни кидають техніку
У Херсоні чутно вибухи – ЗМІ
ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ ХЕРСОНЩИНИ!
Арестович заявив, що на Херсонщині вночі було знищено значну кількість техніки противника
В Станіславі поховали українських воїнів, котрі загинули в боях за Херсонщину
Читайте также:
Читают
/
Обсуждают
Пенсіонерам старше 65 років запровадили доплати до пенсій: які суми можна отримати
Примітною особливістю пенсійної системи стала прогресивна шкала вікових надбавокПенсіонер у відділенні ПФУПенсионный фонд Украины, FacebookПенсійна система України встановила нові стандарти соціальног...
Форсування Дніпра: що відомо про підготовку росіянами до «штурму Херсона»
Нещодавно стало відомо про плани росіян наступати на Херсон силами близько 4 тисяч військових, зокрема 61-ї окремої бригади морської піхоти РФ та 7-ї десантно-штурмової дивізії ВДВ. У Херсонській обла...
Юлія Волошина з Херсона, яка працювала в окупаційній податковій, засуджена на 15 років тюрми з конфіскацією майна
41-річна херсонка Юлія Волошина в 2022 році добровільно почала працювати на російських загарбників і отримала від них посаду інспекторки незаконно створеної податкової служби Херсонської області. За с...
Щонайменше 3,5 млн українців втратили житло через війну
Через російську агресію без житла залишилося щонайменше 3,5 млн українців.Про це зазначила представниця з прав громадян, які постраждали внаслідок збройної агресії проти України Ольга Алтуніна під час...