Чужа проблема - кращий спосіб нажитися
Продовжуючи тему фермерських проблем зі зберіганням врожаю слід зазначити, що не тільки нестача та застарілість елеваторів змушують фермерів відмовлятися від їх послуг. Так, досить часто самі аграрії віддають перевагу зберіганню урожаю у власному господарстві, а не на елеваторі. Причин цього існує декілька. По-перше, найближчий елеватор може просто відмовити у зберіганні зерна, наприклад, через переповнення. А везти зерно до віддаленішого елеватора для фермера вже є куди витратнішим. По-друге, якщо зерно зберігається у господарстві, то банку-кредитору його важче відібрати за борги. По-третє, сільгоспвиробнику не потрібно нервувати з приводу того, чи зможе він забрати своє зерно вчасно і належної якості. Адже нерідкі випадки, коли по приїзду фермера на елеватор виявляється, що його зерна у наявності немає, і буде воно, можливо, тільки через тиждень. Особливо це неприємно у тому разі, якщо господар уже уклав договір з покупцем на відвантаження. Крім того, траплялися випадки, коли власник здавав урожай на зберігання, а назад отримував зерно гіршої якості.
Ще однією проблемою, із якою сільгоспвиробники стикаються протягом багатьох років, є те, що в період збирання урожаю ціни на зерно падають до мінімуму, а розцінки транспортних підприємств зростають. Це робить невигідним вивіз зерна на елеватор, де вартість його зберігання становить майже 25% вартості самого урожаю. Таким чином, фермери, які не здають зерно на елеватор просто економлять гроші.
Так, найдешевші послуги зберігання на елеваторах обходилися від 14 до 26 грн. за тону на місяць, а послуги приймання і відвантаження – від 12 до 16 грн. за тону. Таким чином, за пару місяців зберігання 1 тис. т. зерна на такому елеваторі разом із транспортними витратами доводилося платити близько 60 – 65 тис. грн.
Цілком очевидно, що із нинішньою економічною ситуацією, цьогорічні ціни послуг елеваторів зросли в рази. Так, тепер однією із найдорожчих послуг є транспорте відвантаження. Із понад 60-ти прайсів українських елеваторів, найнижчі тарифи на відвантаження коливаються від 25,80 грн за тону зернових, до 33,60 грн. Найвищі ціни на вказану послугу сягають 59 – 74 грн. Крім того, в деяких компаніях ці тарифи збільшуються вдвічі при відвантаженні зерна у вихідні, святкові дні та в нічний час.
Таким чином, середні та дрібні аграрії опиняються між двох вогнів: з одного боку «кусаються» елеваторні ціни, з іншого, при зберіганні зерна в необладнаних приміщеннях, вони, неминуче зазнають збитків. Тільки від шкідливих комах, кліщів та гризунів втрати зерна можуть сягати 30 – 50%. При цьому, іноді його продовольчі та насіннєві якості можуть бути повністю втрачені. Так, пшениця і кукурудза, пошкоджені комірним довгоносиком, втрачають здатність до сходу на 92 і 27% відповідно. При пошкодженні рисовим довгоносиком, пшениця втрачає здатність до сходу на 75%, а кукурудза на 61%.