Важливе попередження! На Херсонщині зацвіла дуже отруйна рослина!
Важливе попередження! Якщо побачите таку високу, струнку і привабливу рослину, не чіпайте її ні в якому разі! Вона отруйна від квітки до кореня. Це - дуже болісно, сліди лишаються роками. У випадку опіку очей, можна втратити зір!
Будьте уважні самі і попередьте інших.
В Україні передчасно розпочався сезон цвітіння чи не найдошкульнішого з бур’янів - борщівника. Масивні рослини висотою у зріст людини можна побачити обабіч доріг, у лісосмугах, на берегах річок, каналів, людських городах і навіть у містах. У цей період він виглядає досить привабливо та безневинно. Але варто зірвати листок чи хоча б торкнутися до стебла, як можна отримати опіки різного ступеня важкості. Рани довго загоюються, залишаючи "на згадку" великі темні плями на тілі, пише газета Експрес . Якщо в минулі роки від опіків борщівника люди потерпали, починаючи із середини червня і до кінця липня, то цього року перші жертви з’явилися вже в травні. До лікарень потрапляють селяни, що випасають худобу на луках, рибалки, дачники, відпочивальники, а також діти, які роблять собі "халабуди" у заростях бур’янів. Підступність у тому, що відразу після контакту з рослиною людина не відчуває жодних тривожних симптомів. Вони проявляються лише через кілька годин, а часом і діб. Така дія фурокумарину - отруйної сполуки, яка може завдати опіків шкіри другого ступеня.
Спершу червоніє шкіра, потім виникають біль, набряки, з’являються пухирі, наповнені світлою рідиною, охоплюючи все нові ділянки тіла. У місцях уражень можуть бути гнійні рани. Погіршується самопочуття, підвищується температура, виникає біль і навіть нудота. Особливу небезпеку борщівник становить для дітей, тонкошкірих людей, а також -- з рудим волоссям. – Що робити, якщо контакту не вдалося уникнути і сік борщівника потрапив на тіло? Зазвичай опіки з’являються після опромінення сонцем ділянки шкіри, забрудненої соком рослини. Якщо в цей момент закрити місце ураження тканиною, то не постраждаєте. Далі його треба добре промити холодною водою з милом. Можна також обробити розчином марганцівки, фурациліну чи іншими антисептиками, а потім змастити засобами від опіків. Якщо з’явилися пухирі, то мочити їх не слід. У жодному разі не можна розтирати, бо тоді подразнювальна речовина рознесеться по всьому тілу. Особливо важливо не торкатися обличчя та очей. На місце опіку треба негайно накласти стерильну пов’язку. Людині, яка контактувала з борщівником, потрібно кілька днів уникати потрапляння на опіки навіть найменшого сонячного світла.
Рослина отруйна лише в період цвітіння, коли відцвітає квітка, тоді ні. А колись у села спеціально його завезли і сіяли, для годівлі корів.
Згідно із статтею 33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельного Кодексу України, знищення борщівника Сосновського є компетенцією міських, селищних, сільських голів. Вони повинні домогтися від власників земельних ділянок, на яких розповсюджується шкідлива рослина, її знищення. Землевласники і землекористувачі, які не вживають заходів із боротьби з бур’янами, у т. ч. із борщівником, несуть адміністративну відповідальність за статтею 52 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Винищувальні заходи, починаючи з весни, повинні проводити всі землевласники і землекористувачі, а також «Райавтодор» у придорожніх смугах та «Укрзалізниця» уздовж залізничних колій. Тільки взявшись всією громадою, поєднуючи різні методи знищення протягом кількох років, можна позбутися цього окупанта.