Заощадження містян у небезпеці?
А особливо тих херсонців, які зв’язалися із кредитними групами.
Для прикладу розглянемо шахрайську «Українську групу «Капітал». Перші кримінальні справи щодо цієї організації були порушені на початку 2006 року. Однак, незважаючи на це, компанія продовжувала збирати гроші з українців аж до осені 2006-го, коли її керівники були затримані прокуратурою. Втім, через деякий час їх відпустили під підписку про невиїзд. За різними джерелами, організатори «Української групи «Капітал» під видом пільгового кредитування надурили 16 тис. 300 чоловік, які віддали компанії більше 150 млн. грн.
Гроші збиралися під гаслом так званої «покупки в групах». При такій схемі компанія об’єднує групу людей, які хочуть купити якийсь дорогий товар – як правило, квартиру або автомобіль. Вони передають фірмі відносно невеликі суми – початкові внески, після чого сплачують періодичні платежі. За зібрані спільні гроші купується омріяний товар, який розігрується серед учасників за принципом лотереї. Однак отримавши товар, учасники продовжують платити гроші, допоки внесені ними кошти не досягнуть вартості товару з урахуванням відсотків.
Горезвісна «Українська група «Капітал» обіцяла своїм вкладникам кредити під 1,7% річних терміном до 20 років, початковий внесок становив 6,8% від вартості товару. Отримавши ці гроші компанія попросту наживалася на клієнтах, затягуючи покупку товару. За словами юристки «Адвокатського бюро Гутгарца» Катерини Гутгарц, покупки в групах створюють ілюзію купівлі товару в кредит, адже вони так само передбачають рівні щомісячні виплати протягом визначеного договором терміну. Проте якщо при покупці товару в кредит людина отримує товар на руки і виплачує кредит, уже користуючись річчю, то в системі групових покупок товар потрапляє до рук лише тоді, коли випаде твій щасливий номер. При цьому всі внески мають бути сплачені в строк, адже в разі прострочення платежу боржник позбавляється права на отримання товару.
Крім того, ціна товару, який купується у кредит, зафіксована в договорі і не може бути змінена продавцем в односторонньому порядку. Натомість при покупці в групах це правило не діє і якщо товар дорожчає, то розмір внесків збільшується.
Сьогодні в Україні працюють до 20 організацій по «покупкам у групах». І хоча їхні послуги однозначно є фінансовими, проте під контроль Держфінпослуг вони не підпадають, адже в законі «Про фінансові послуги» така діяльність як покупки в групах, не прописана. Наглядове відомство вже кілька років марно добивається від Верховної Ради внесення відповідних законодавчих поправок, які дозволять контролювати платоспроможність і умови роботи таких кредитних груп. Однак, безуспішно. Скоріше за все, подібні кредитні структури мають впливових покровителів у парламенті, зацікавлених в безконтрольності цієї сфери.
Та все ж, якщо ви вирішите звернутися до «групової системи» покупок, вам слід уважно прочитати договір. Зокрема, звернути увагу на: порядок, терміни і процедуру отримання товару, кількість виплат, їх розмір, а також чи може фірма змінювати вартість товару.
Тож будьте уважні і не дозволяйте шахраям збагачуватися вашими кровними. А про те як захиститися від шахрайства в банках дізнавайтеся у наступних матеріалах.