Лента новостей
Криминал
Вирок винесений з порушенням. Апеляційний суд вирішив переглянути резонансну справу Руслана Михайлюка з Зарічного на Херсонщині, який здавав людей і позиції ЗСУ
Вирок винесений з порушенням. Апеляційний суд вирішив переглянути резонансну справу Руслана Михайлюка з Зарічного на Херсонщині, який здавав людей і позиції ЗСУ
Непросту справу безробітного Руслана Михайлюка з села Зарічне Бериславського району Херсонщини суд розглядатиме по-новій. Апеляційний суд визнав незаконним і скасував вирок колегії суддів Саксаганського районного суду Кривого Рогу Дніпропетровської області від 27 березня 2024 року, яким Михайлюка визнано винним у державній зраді і колабораційній діяльності.
Про це йдеться в ухвалі Дніпровського апеляційного суду від 3 жовтня, повідомляє Центр журналістських розслідувань.
З апеляційними скаргами на вирок суду першої інстанції Михайлюку Руслану Васильовичу, уродженцю села Бистриця Надвірнянського району Івано-Франківської області, мешканцю звільненого в 2022 році села Зарічне Високопільської селищної громади Бериславського району Херсонської області, звернулись прокурор і адвокат обвинуваченого. Обидва вони вважають вирок Саксаганського районного суду Кривого Рогу від 27 березня 2024 року незаконним, але з різних підстав.
Прокурор вказав, що суд першої інстанції вийшов за межі обвинувачення і додатково до державної зради визнав Руслана Михайлюка винним у колабораційній діяльності за ч.1 ст. 11-1 КК України. Прокурор наголосив, що в обвинувальному акті такої вимоги не було, тож суд порушив кримінальний процесуальний закон. Щодо винесеного покарання судом першої інстанції – 15 років позбавлення волі з конфіскацією майна – сторона обвинувачення не має жодних зауважень.
Натомість адвокат обвинуваченого вимагав скасувати вирок суду як незаконний. За його словами, обвинувачення нібито «ґрунтується на показанням з чужих слів» і що нібито «очевидців протиправної діяльності Руслана Михайлюка не допитано і не встановлено». За словами адвоката, Михайлюк сам постраждав від дій окупантів, був у полоні, тому заслуговує на поблажливе ставлення суду.
Апеляційний суд погодився з доводами прокурора. Він визнав, що обвинувальний акт щодо Руслана Михайлюка стосувався лише державної зради за ч.2 ст.111 КК України.
«Суд першої інстанції вийшов за межі пред’явленого обвинувачення і додатково кваліфікував його дії за ч.1 ст.111-1 КК України – колабораційна діяльність. Суди не наділені процесуальними повноваженнями виходити за межі пред’явленого обвинувачення, збільшувати його об’єм, перекваліфіковувати дії обвинуваченого на більш тяжкі кримінальні правопорушення та пред’являти обвинувачення або притягати до кримінальної відповідальності інших осіб, яким не пред’являлося обвинувачення. Ці повноваження відносяться виключно до компетенції слідчого та прокурора, як сторони обвинувачення. Вказані порушення є істотним порушенням кримінального процесуального закону та неправильним застосуванням закону України про кримінальну відповідальність, що призвели до незаконного рішення суду», – визнав апеляційний суд.
На переконання колегії суддів, допущені порушення можливо виправити лише під час нового судового розгляду в суді першої інстанції. Тож апеляційний суд скасував вирок суду першої інстанції стосовно Руслана Михайлюка та призначив новий судовий розгляд.
Додатково суд продовжив обвинуваченому тримання під вартою до 2 грудня 2024 року, без визначення розміру застави.
Ухвала апеляційного суду набрала чинності з моменту проголошення і оскарженню не підлягає.
Як повідомляв ЦЖР, справа по обвинуваченню Руслана Михайлюка була дуже непростою, розглядалася довго за участі численних свідків.
Коли російські окупанти в березні 2022 року почали просуватися до селища Архангельське і села Пригір’я на правобережжі Херсонщини, Михайлюк проводив цілодобову розвідку позицій ЗСУ, розташування їхніх блокпостів, кількості військових і наявної там техніки. Цю інформацію він зливав окупантам. Руслан Михайлюк також інформував загарбників про ситуацію в навколишніх селах і про патріотично налаштованих односельців.
15 березня 2022 року Михайлюк супроводжував окупантів на їхньому автомобілі і вказував на будинки людей, які нібито мали зброю, що залишили ЗСУ. Згодом він перевдягнувся у російську військову форму, пов’язав на нозі білу стрічку і проводив розвідку, вишукуючи інформацію про розташування ЗСУ і допомагав окупантам займати найбільш вигідні позиції.
За наводкою Руслана Михайлюка 15 березня 2022 року окупанти вдерлися до помешкань багатьох жителів села Зарічне і влаштували там незаконні обшуки. Затриманих загарбники «допитували» і катували в захопленому професійному аграрному ліцеї в Архангельському. За кілька днів частину викрадених односельців вивезли до катівні, розташованій в захопленій будівлі райвідділу поліції в Новій Каховці. Відпустили їх 21 березня 2022 року.
Ліцей в селищі Архангельське на Херсонщині, де окупанти тримали полонених у березні 2022 року. Фото: Олег Батурін/ЦЖР
Михайлюк вказав окупантам шлях до місцезнаходження майнового комплексу «Ставки», розташованому в районі місцевих залізничних станцій, і допоміг їм заблокувати навколишні території і вилучити необхідне їм майно. Коли ж окупанти вдерлися до «Ставків» і наказали робітнику комплексу відчинити ворота, вони вистрілили йому в ногу. Одразу ж з’ясувалось, що цей працівник має російське громадянство. Тож окупанти, перевіривши його документи, сильно здивувалися. «Ми підстрелили свого», – сказали вони.
Про все це йшлося у вироку суду першої інстанції.
Одна зі свідків розповіла в суді, що давно особисто знала Руслана Михайлюка. За його наводкою до її будинку 15 березня 2022 року біля 11 години ранку приїхали російські військові, почали стріляти по будинку і підпалили його. Будинок згорів вщент, а її, тоді вагітну, її чоловіка і його брата затримали і стали «допитувати». Особливо росіян цікавила інформація про матір свідка, оскільки вона працювала у військкоматі Кривого Рогу і це було добре відомо Михайлюку.
Вагітну жінку і її близьких окупанти тримали спочатку в ліцеї в Архангельському, а потім у Новій Каховці. Її попервах тримали в спільних «камерах», а потім зжалилися через її вагітність і перемістили до окремої камери. Окупанти звинувачували її в тому, що жінка нібито передавала їхні координати Збройним силам України.
Мешканці села Зарічне розповіли в суді першої інстанції як окупанти вимагали у них викуп у 500 тисяч гривень і наказували віддати їм автомобілі за те, щоб ті відпустили їх з полону. Свідки вказали, що під час затримувань і незаконних обшуків був присутній Руслан Михайлюк.
За словами свідків, у селі не любили Михайлюка. Він мав тут дуже погану славу і ще до великої війни його звинувачували у вирощуванні коноплі.
Сам обвинувачений заперечував причетність до всіх цих злочинів, розповідав, що окупанти його примушували до співпраці з ним і навіть на кілька днів теж забирали на підвал у березні 2022 року.
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
Убивали на глазах у девушек: на Херсонщине посреди улицы нашли мертвым военного
Полиция ищет двух братьев-предполагаемых организаторов громкого убийства в Херсоне
Братьев Кальченко, которых разыскивали за организацию убийства херсонского бизнесмена, нашли мертвыми - СМИ
«Дипломи» в окупації отримувати не складно
Херсонский коллаборант Кирилл Стремоусов получил подозрение в госизмене
В Херсонской области военные рф расстреляли детей, которые снимали их технику
Читают
/
Обсуждают
Херсонщина переймає європейські практики у сфері регіонального розвитку
Директорка Агенції регіонального розвитку «Офіс євроінтеграції» Херсонської області Аліна Кузьміна у складі української делегації взяла участь у навчальному візиті до Румунії.Мета поїздки — вивчити ус...
Пісня про Херсон завойовує серця
Херсонці люблять своє рідне місто, незалежно від того, куди закинула їх доля, та нагадують про нього усіма можливими способами. Софія Ярова – 14 річна херсонська співачка, учасниця популярних до повно...
Переселенці з Херсонщини у Києві можуть отримати гуманітарну допомогу: як подати заявку
Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) у співпраці з фондом Howard G. BUFFETT Foundation (HGBF) надали допомогу переселенцям з Херсонщини, – про це повідомляє Гуманітарний хаб Херсонської області...
Очки ночного видения: технологии, которые открывают тьму
Почему стоит купить очки ночного видения?
Очки ночного видения — это устройства, которые позволяют видеть в полной темноте или при слабом освещении, используя технологии усиления света или те...
Майже 78 тисяч громадянам України отримали карту поляка
Майже 22% від загальної кількості (понад 17 тисяч) було видано громадянам України після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.За понад 15 років функціонування закону про карту поляка Пол...
Як у Криму переслідують журналістів та що робити для їх звільнення? Відповіді шукали учасники правозахисного форуму НСЖУ
Понад 70 учасників зібрав 11 грудня правозахисний онлайн-форум «Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи», організований Національною спілкою журналістів України у співпраці зі...
Переселенці з Херсонщини у Києві можуть отримати гуманітарну допомогу: як подати заявку
Global Empowerment Mission Ukraine (GEM) у співпраці з фондом Howard G. BUFFETT Foundation (HGBF) надали допомогу переселенцям з Херсонщини, – про це повідомляє Гуманітарний хаб Херсонської області...
На Херсонщині внаслідок російської агресії поранені семеро мирних жителів, поліція фіксує наслідки військових злочинів
Поліція фіксує чергові злочини окупантів проти мирного населення Херсонщини. Під обстрілами з артилерії та різних видів БпЛА вчора перебували обласний центр, населені пункти Херсонського та Бериславсь...