В Україні відкриють ресторани і кафе: їсти будемо з одноразового посуду, а замовляти — по новому меню
Щоб врятувати ситуацію, в ресторанах навіть готові перейти на одноразовий посуд. Чи вдасться українському бізнесу втриматися на плаву, чи безпечно відвідування ресторанів, коли статистика хворих не йде на спад, і чи зміняться ціни в меню – читайте в матеріалі OBOZREVATEL.
Закриття 30% ресторанів - це тільки початок
З початку пандемії коронавірусу з 30 тисяч підприємств у сфері громадського харчування 12 тисяч були ліквідовані як суб'єкти господарської діяльності – повідомив народний депутат від фракції "Слуга народу" Микита Потураєв.
Однак ресторатори заявляють, що це тільки перша хвиля. Реальна картина буде відома ближче до осені.
"Підрахувати реальні збитки і втрати можна буде не раніше осені. Хвиль закриття буде кілька. Перша-та, про яку вже почали писати. Найчастіше це стосується двох типів проектів - або тих ресторанів, які спочатку не були прибутковими, або тих, керівництво яких не змогло домовитися з орендодавцем про орендні канікули", – повідомила в коментарі OBOZREVATEL. Марія Банько, директор з маркетингу сім'ї ресторанів Діми Борисова.
Друга хвиля буде пов'язана зі скороченням кількості відвідувачів - як у зв'язку з обмеженнями через карантин, так і через економічну ситуацію і зростання рівня безробіття в країні.
"Виходячи з тих прогнозів і стратегій, які ми сьогодні пишемо, в ресторани повернеться від 30% до 50% гостей протягом першого півріччя. Відповідно, ті заклади, що не зможуть швидко перебудуватися і знайти фінансову модель, при якій в цих умовах вони не будуть працювати собі в збиток, тоді до осені ми побачимо ще одну хвилю закриттів", – говорить Банько.
Зараз Мережа ресторанів Діми Борисова підтримує відкриття літніх майданчиків хоча б тому, що це допоможе залучити більше співробітників. Для порівняння: до карантину в мережі працювало понад 3000 осіб, зараз – тільки 100.
На даний момент керівництво мережі розробляє модель функціонування ресторанів з дотриманням всіх норм антивірусної безпеки.
"Крім обмеження за кількістю гостей з розрахунку на 1 кв. м, у разі відкриття літніх терас ми плануємо не використовувати звичайний посуд, а перейти на одноразовий. І ми зараз шукаємо якісь Еко-варіанти, щоб не захаращувати природу пластиком. Маски, санітайзери та обмежувальні стрічки будуть за замовчуванням. Але в будь – якому випадку ми чекаємо чітких рекомендацій від МОЗ", - розповіли в сім'ї ресторанів Діми Борисова.
У тому ж ключі підтримують відкриття літніх майданчиків і в мережі ресторанів Mafia, Casta, BAO, NAM. Її співзасновник Тарас Середюк розповів OBOZREVATEL., що головне завдання цього ланцюжка – зберегти робочі місця. Зараз з 3000 співробітників вдалося зберегти 800, і відкриття літніх майданчиків допоможе збільшити цю кількість.
"Ми вважаємо-якщо нам доведеться трохи дотувати ресторан, якщо він буде мати невеликий збиток, для нас важливо не зупиняти його живий організм, який складається з наших співробітників і гостей", – говорить Сердюк.
Відкриття літніх майданчиків може дещо погіршити ситуацію для рестораторів.
"Літній майданчик не зможе повністю забезпечити повернення до повноцінної діяльності, а можливо, ще й погіршить ситуацію, так як потрібно буде виводити майже всю команду ресторану. При цьому орендодавці захочуть отримувати повну орендну плату. І тут ми будемо надходити тільки в залежності від поведінки власників нерухомості", - підкреслив Сердюк.
Вже зараз компанія зіткнулася з ймовірністю закриття 3-5 ресторанів через високі вимоги орендодавця. Хоча в той же час керівник повідомив, що близько 90% пішли йому Назустріч.
Середюк також зазначає, що сьогоднішня хвиля закриття частини ресторанів не остання. Судячи з останніх опитувань, всього 5% українців збираються збільшити частоту відвідування таких закладів, а 30% мають намір її скоротити.
"Із закінченням карантину відкриються 70% ресторанів, але з них ще 20-30% закриються пізніше, так як ринок скоротився. Наприклад, в Китаї Ресторани заполонені наполовину, так як одні відвідувачі продовжують дотримуватися соціальну дистанцію, а інші втратили доходи. Це ж приблизно відбувається у нас, і ми ще не розуміємо, наскільки серйозні фінансові втрати. На жаль, з відкриттям майданчиків не більше 30-40% ресторанів зможуть себе нормально почувати і бути прибутковими", - говорить він.
У будь-якому випадку, в мережі вважають, що відкриття літніх майданчиків необхідно, і готові повністю слідувати всім заходам безпеки як для персоналу, так і для відвідувачів.
"Зараз в режимі доставки наші співробітники дотримуються всіх норм безпеки. Ми проводимо температурний скринінг всіх колег і збираємося його проводити для всіх відвідувачів ресторану. Звичайно ж, на вході і в санвузлах будуть дезінфектори. Ми готові до такого режиму. Що стосується дистанції між відвідувачами - це не буде економічно вигідно, але треба пробувати. Все ж краще, ніж залишатися закритими", - зазначив Средюк.
У той же час, незважаючи на всі труднощі, в мережі ресторанів Mafia, Casta, BAO, NAM не збираються підвищувати ціни навіть після відкриття літніх майданчиків і всіх ресторанів в цілому.
"Ми не збираємося підвищувати ціни на меню, ми розуміємо, що доходи не виросли у людей. Є два фактори, які дозволяють зараз утримувати ціну – це низький курс валют. А у нас частина продуктів, наприклад рис і лосось для суші, закуповуються за валюту. І друге, ціна на лосось зараз стала рекордно низькою за останні чотири роки", – сказав співзасновник мережі.
Міняти цінову політику не будуть і в сім'ї ресторанів Діми Борисова, але деякі зміни все ж очікуються.
"Ми будемо відкриватися з оновленими короткими меню, які зможуть готувати невеликі команди. Глобально ціни залишаться в тих рамках, які і були. Хот-доги в "Білому наливанні" по 29 грн, а котлета по-київськи в Chicken Kyiv – 129 грн", – розповіла Банько.
Кабмін пішов на поступки
Раніше Кабінет Міністрів України презентував план виходу з карантину, старт якого намічений на 11 травня. Сам план налічує 5 етапів, які будуть реалізовуватися в залежності від епідеміологічної ситуації в країні.
Якщо 10 днів поспіль число нових випадків коронавірусу не перевищуватиме 5% від числа тих, що були, то вже з 11 травня планується відкриття парків, лісопарків, прибережних зон, салонів краси, буде дозволена оптова та роздрібна торгівля непродовольчими товарами. Крім того, працювати почнуть кав'ярні, але тільки на винос. Також запрацюють Автомийки, Веломагазини, велопрокат, нотаріуси, адвокати та аудитори.
Дозволити роботу закладів громадського харчування з відвідувачами планують тільки на третьому етапі. Правда, в плані не вказано формат роботи (літні майданчики або повне відкриття приміщень).
Втім, за останнім повідомленням прес-служби офісу президента, Кабмін готує рішення, яке допоможе підприємцям і споживачам підготуватися до безпечного виходу з карантину з 11 травня. Серед іншого розглядається можливість відкриття літніх майданчиків, проте місцева влада може обмежувати їх роботу і закривати, враховуючи ситуацію в місті та регіоні.
Наскільки безпечні літні тераси для відвідувачів
Думки вірусологів щодо відкриття закладів розійшлися. Наприклад, інфекціоніст Ганна Григорчик стверджує, що відкривати заклади громадського харчування поки рано. Незважаючи на всі заходи безпеки, які пропонують в ресторанах, робота з продуктами має певні ризики.
"Ви не знаєте хто готував їжу, з яких продуктів і наскільки велика ймовірність зараження її людиною, який може бути просто носієм вірусу, а не хворим. Навіть при дотриманні дистанції на літніх майданчиках є посуд, продукти і люди, що подають їжу, – цього достатньо для інфікування, навіть без контакту з сусідами, які будуть на майданчику", – пояснює Григорчик в коментарі OBOZREVATEL.
Вже доведено, що у перехворілого COVID19, вірус продовжує виділятися в середньому 24-27 днів, а до клінічних проявів він може знаходиться в організмі 7-10 днів. Крім того, як говорить інфекціоніст, не варто забувати і про повністю безсимптомних випадках захворювання.
"Людина себе нормально почуває - що йому заважає вийти на роботу? Тестування йому проводити ніхто не буде, а він виділяє вірус. А навіть якщо Ресторани забезпечать тести для співробітників, їх потрібно проводити щодня. Але чи буде така можливість?"- запитує вчена.
Однак її колега, інфекціоніст Сергій Крамарєв каже, що не все так критично, якщо дійсно дотримуватися всіх правил безпеки.
"Дистанція між столиками, дистанція між відвідувачами закладу, одноразовий посуд – і я не бачу проблем", - зазначив він у коментарі OBOZREVATEL.
Якщо говорити про безсимптомних носіях коронавірусу, інфекціоніст стверджує, що маска і рукавички мінімізують ризик передачі інфекції відвідувачам.
"Всі ці заходи давно розписані, люди у нас взагалі не повинні перебувати без маски в громадських місцях. Якщо всі правила будуть дотримані, то чому ні? Головне-тотальний контроль, тому що люди є люди, хтось буде дотримуватися правил, а хтось ні. Вірус з нами залишається, але бізнес втомився, у нього закінчуються гроші. Тому відкривати можна, але на умовах жорсткого контролю", – сказав Крамарєв.