У обласній раді обговорили вплив на екологію від будівництва «Каховської ГЕС-2»
26 листопада 2019 року був оприлюднений звіт ПрАТ «Укргідроенерго» щодо оцінки впливу на довкілля від будівництва та експлуатації гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2». З цього моменту розпочалися громадські обговорення звіту, які викликали низку заперечень з боку жителів сіл Веселе та Козацьке Бериславського району та міста Нова Каховка, науковців, фахівців та громадськості. Відповідні звернення громадськості та депутатів були озвучені на сесії Херсонської обласної ради 20 грудня.
Для того, щоб вивчити ситуацію та почути думки фахівців, голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер 23 грудня ініціював проведення наради за участі науковців з Херсонського державного університету та Херсонського державного аграрного університету, представників громадських екологічних організацій, Департаменту екології ХОДА.
- Херсонська обласна рада – є колегіальним органом, депутати представляють інтереси усіх громад області, тому не можемо стояти осторонь процесів, які хвилюють громадян. Це перша наша зустріч з питання впливу будівництва Каховської ГЕС-2, на яку ми запросили людей, володічих ситуацію. Наше завдання вислухати фахівців, зібрати всі думки та винести питання на розгляд депутатів, – підкреслив Владислав Мангер.
Доволі емоційним виявися виступ професора Херсонського державного університету Олександра Ходосовцева, який, спираючись на офіційні данні «Укргідроенерго», зазначив, що особисто він не бачить економічних підстав для реалізації цього проєкту.
- Той відсоток збільшення виробництва електроенергії завдяки реалізації проєкту мізерний у порівняні з наявними потужностями Каховської ГЕС. Цього збільшення можна досягти, побудувавши поле сонячних панелей площею 40 гектарів. І такі поля вже введені в експлуатацію на території Херсонської області, – зазначив Олександр Ходосовцев, додавши, що негативний вплив на екологію, втручання в екоситему значно перевищить економічний ефект, на який розраховують розробники проєкту.
Завідувач кафедри водних біоресурсів та аквакультури Херсонського державного аграрного університету Павло Кутіщев звернув увагу на те, що проєкт жодним чином не враховує питання збереження рибної галузі.
Також на нараді виступили директор Національного природного парку «Нижньодніпровський» Олексій Чачибая, професор, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету Іван Мойсієнко, доктор географічних наук, доцент кафедри екології та географії Херсонського державного університету Ігор Пилипенко, завідувач кафедри екології та сталого розвитку Херсонського державного аграрного університету Віталій Пічура, депутати Херсонської обласної ради Оксана Рукавішнікова та Оксана Стогній, директор Департаменту екології та природних ресурсів ХОДА Юрій Попутько, громадські активісти.
Підсумовуючи, Владислав Мангер запропонував присутнім фахівцям у триденний строк надати на адресу обласної ради висновки та зауваження. Після опрацювання ці документи будуть направлені до Департаменту екології ХОДА, який до 16 січня 2020 року приймає усі пропозиції, а до 20 лютого має надати висновок щодо впливу на довкілля проєкту будівництва та експлуатації Каховської ГЕС-2.
- Ми маємо зважено підходити до цього питання, бо відповідальні за те, що відбувається у області. Зберемо висновки, відправимо їх до Департаменту екології, щоб у обласній адміністрації розуміли позицію фахівців, розглянем ситуацію на засіданні профільної комісії. Таким чином буде сформована позиція Херсонської обласної ради, яка буде озвучена на сесії, – додав Владислав Мангер.
Довідка: проєкт будівництва та експлуатації гідроелектростанції «Каховська ГЕС-2» потужністю 250 МВт реалізується з метою збільшення виробництва відновлювальної електроенергії в піковій зоні навантаження за рахунок оптимізації корисного стоку р. Дніпро через Каховський гідровузол, а також для участі в автоматичному регулюванні частоти та потужності в ОЕС України з метою покращення якості електроенергії та надійності енергосистеми. ТЕО «Будівництво Каховської ГЕС-2» схвалене розпорядженням КМУ від 10ю03.2017 № 156-р. Будівництво ГЕС планується біля примикання правобережної земляної греблі Каховської ГЕС, в тілі існуючої греблі, в адміністративних межах Козацької селищної ради та Веселівської сільської ради Бериславського району. Загальна площа земельних ділянок – 38,85 га. Орієнтовна вартість проєкту 500 мільйонів євро.