Що «половинить» херсонський урожай?
Щорічно в Україні через недостатньо розвинену матеріально-технічну базу з переробки та зберігання урожаю втрачається майже 8 млн. т зерна на суму близько одного млрд. дол. Особливої гостроти проблема нестачі зерносховищ набула у надврожайному 2008 році. Тоді з 54 млн. т зерна постраждала майже половина зібраного.
Не краща ситуація і зі зберіганням продукції овочівництва. Так, щороку в Україні псується близько 20% врожаю овочів. Від їх реалізації українські фермери кожного року могли б отримувати близько 2,5 млрд. грн. додаткової виручки. Наприклад, тільки в 2012 році загальні втрати овочевої продукції склали близько 3 млн. т. або 27% від валового збору. Зокрема капусти втратили 22% від валового збору, буряку – 35%, моркви – 30%, цибулі – 32% і картоплі – 23%.
Таким чином, чимала частина врожаю в Україні уже традиційно гниє на полях. Причиною цього є нестача сховищ сільгосппродукції, а також їх занедбаний стан.
Більшість овочесховищ Україна отримала у спадок від Радянського Союзу і цілком очевидним є те, що такі технології зберігання застарілі та не відповідають сучасним вимогам. До того ж, мізерною є і їх кількість. Так, середньорічна потреба України в овочесховищах складає близько 6,5 – 7 млн. т. Проте за даними 2013 року, в розпорядженні українських аграріїв є лише 32% від необхідних ємностей овочесховищ, тобто близько 2 млн. 700 т. З них ємності сховищ для зберігання картоплі становлять 1 млн. 300 тис. т., для інших овочів – 1 млн. т., а для фруктів – 366 тис. т.