Сальдо заявив, що херсонці чекають на “російських визволителів”. Досліджуємо, чи це дійсно так
Російські пропагандистські медіа продовжують просувати наратив, що жителі Херсона чекають “на визволення від київської влади”.Державне російське видання “РІА новини” 17 лютого опублікувало новину зі слів призначеного Росією окупаційного голови Херсонщини Володимира Сальда. Він стверджував, що нібито люди на правобережжі Херсонської області чекають на “визволення”. Колаборант заявив: “більшість із тих, хто раніше був за український режим, встигли переконатися в помилковості своєї позиції”.
Однак результати дослідження соціологічної групи “Рейтинг” про потреби для відновлення населення в деокупованих та прифронтових громадах, яке проводили з листопада по грудень 2023 року серед 3 тисяч 200 респондентів з таких областей, показують зовсім інші результати.
У частині дослідження про зміни ідентичности під час особистого формалізованого інтерв’ю серед 99 респондентів із Херсонської області зафіксували високі показники відчуття української громадянської ідентичності. Набагато менше — 10 учасників — поставили в цьому питанні середні або низькі оцінки. Також 86 респондентів зазначили, що не почуваються радянською людиною і лише 18 погодилися, що почуваються нею.
Якісний етап дослідження соціологічної групи “Рейтинг”, в якому взяли участь 312 людей, показав: респонденти переживають українську ідентичність як таку, що зазнає загрози через близькість лінії фронту. Окупація та війна гостро поставили питання громадянської ідентифікації. Частіше респонденти говорили про українську ідентичність у термінах свідомого вибору, а не народження.
Про українськість херсонців свідчить і опитування про меморіальний простір Херсона, яке провів Фонд громади Херсона “Захист” у вересні 2023 року. Так, херсонці сприймають пам’ятник АТО та Небесній сотні як найбільш важливий меморіал у місті – 58% опитаних вважають його таким. Знизився рейтинг пам’ятників, пов’язаних з імперським періодом: пам’ятників Потьомкіну і Першим корабелам (Фрегат).
У тогорічному вересневому дослідженні цього Фонду 92% опитуваних херсонців зазначили, що постраждали внаслідок російських обстрілів. 79% опитаних вважає, що відновлення Херсона має відбуватися передусім за кошти Росії як держави-агресора.
Тисячі херсонців протестують проти російської окупації у вже окупованому місті 13 березня 2022 року. Олександр Корняков/"Вгору"
Отже, наявні дослідження свідчать про неправдивість тверджень колаборанта Сальда. А величезний спротив херсонців російській окупації, який зафільмували зокрема й журналісти “Вгору”, підтверджує тезу про українську ідентичність жителів Херсона.
Вгору
На фото зверху: херсонці протестують проти російської окупації 13 березня 2022 року. Олександр Корняков/"Вгору"