Все новости Херсона

Лента новостей
Экология
Рівень солі в Азовському морі виріс в 1,5 рази: запаси піленгаса і камбали ростуть
27 мая 10:53
759
Рівень солі в Азовському морі виріс в 1,5 рази: запаси піленгаса і камбали ростуть

Рівень солі в Азовському морі виріс в 1,5 рази: запаси піленгаса і камбали ростуть

В останні роки Азовське море істотно змінилося.  Хімсклад води, іхтіофауна, безхребетні…

Ці зміни в цифрах виданню “Бердянськ 24” надав заступник директора з наукової роботи Інституту рибного господарства та екології моря (Ірем), кандидат біологічних наук Костянтин Дем'яненко.

Солоність Азова зросла в півтора рази

З 2006-го по 2019-ий рік показник середньої солоності Азовського моря змінився з 9.4 до 14 проміле, що позначилося сприятливо на ефективності нересту морських риб. Але, разом з тим, стало причиною істотного обмеження ареалу поширення видів, що тяжіють до прісної води. Серед основних причин осолоніння моря вчені називають зменшення надходження прісної води з Дону і Кубані – основних прісноводних артерій Азовського басейну, а також більш глобальні причини (такі, як глобальне потепління).

Улови бичків линуть вниз

Ще в 2017-му році загальний вилов бичків в Азовському морі (Україна і Росія) становив понад 30 тис.тонн, з яких українські рибалки видобули 23,7 тис. тонн цих видів риб.    

На жаль, зміна екологічних умов в морі (включаючи зростання чисельності Азовського калкана, бички для якого є улюбленим кормовим об'єктом) на тлі зберігається високої інтенсивності промислу призвели до значного падіння запасу бичків, і на поточний рік для України є доступним лише близько 1/3 (менше 8 тис тонн) зазначеного в 2017 році високого вилову бичків.

Азовської камбали (Азовського калкана) стає більше

Після того, як солоність води перевищила позначку в 12 проміле, умови для нересту знову стали сприятливі. Природних ворогів у Азовського калкана практично немає, а кормової бази (у вигляді дрібних бичків) поки досить.

Незважаючи на те, що в поточному році все ще зберігається заборона як в Україні, так і в Росії на ведення цільового (сетного) промислу Азовського калкана, фахівці вважають ймовірним відновлення такого промислу з 2021 року.

Основними критеріями для цього будуть результати обліку риб в Азовському морі і динаміка приловів калкана в знаряддя лову при промислі інших видів риб.

Наші припущення, що ціна на ринку на цей вид впаде ще нижче.

Піленгас — та ж історія, що і з камбалою

Піленгаса стає більше. Цього року Україна і РФ можуть виловити понад 1000 тонн цього виду, що передбачено басейновим лімітом вилучення.

В кінці 2020 року буде обговорюватися питання про відновлення спеціалізованого промислового лову цього виду.

Судаку і тарані складно, вилов заборонений

Зайві проміле солі у воді Азовського моря на запасах і поширенні цих видів риб відбиваються негативно.

Тарань нині ловлять, головним чином, біля східних берегів Азовського моря, а промисловий лов судака заборонений.

Лише до 5 тонн цього виду може бути вилучено (Україною і Росією в сукупності) для штучного відтворення.

Беручи до уваги вищесказане, прогнози по судаку і тарані на найближчий час не особливо оптимістичні.

Тюльки повно, доступний ліміт вилову вже багато років не доспользуется

У рік можна ловити до 60 тис. тонн цього виду, але ефективний промисел тюльки можливий лише сезонно (в період нерестового ходу і в період зимівлі).

Через ускладнення політичної ситуації в регіоні і зберігається військового конфлікту прибережний промисел тюльки ставними неводами в північно-східній частині Азовського моря в останні рік ведеться слабо, а промисел тюльки кошельковыми неводами на її зимувальних скупченнях технічно складний і щодо доріг, що в умовах помірного попиту на цей об'єкт на ринку не сприяє інвестиціям в цей сектор рибальства.

Азовська хамса. Квоти великі, але є нюанси

Азовська хамса — мігруючий вид. І тут географія грає проти України. Цей вид в останні десятиліття ефективно видобувається, головним чином, на шляхах зимувальних міграцій і зимувальних скупченнях в північно-східній частині Чорного моря, куди Україні немає доступу.

Таким чином, Україна може вести ефективний спеціалізований промисел хамси лише протягом короткого періоду часу восени в південній частині Азовського моря в районі Керченської протоки. Доступний для рибальства в 2020 році ресурс Азовської хамси – до 30 тис.тонн.

Дельфіни

Підвищення солоності також зробило Азовський басейн більш сприятливим місцем проживання для деяких морських ссавців. Візуально це помічають і наукові співробітники, і просто відпочиваючі на пляжах. Але як зміна популяції дельфінів виражається в точних цифрах важко сказати.

 

экология
природа
0 комментариев
05 марта 2021, 17:05
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Пьяный херсонец, которого остановили патрульные, пытался “порешать на месте”, предлагая взятку
Пьяный херсонец, которого остановили патрульные, пытался “порешать на месте”, предлагая взятку
"Порешать на месте" предлагал полицейским 39-летний херсонец, который управлял автомобилем в состоянии сильного алкогольного опьянения. Об этом сообщает “Depo.Херсон” со ссылкой на пресс-с...
05 февраля 16:23
3954
Ищут свидетелей смертельного ДТП, которое произошло в центре Херсона
Ищут свидетелей смертельного ДТП, которое произошло в центре Херсона
Сегодня в Херсоне хоронят 31-летнего Николая, который в минувшую субботу, 30 января, погиб в ДТП. Его друзья бросили клич о розыске очевидцев трагедии, имевшей место на углу проспекта Ушакова и улицы...
04 февраля 13:32
3406
Как выбрать строительные монтажные леса
Как выбрать строительные монтажные леса
Любое строительство требует множества различных приспособлений для его успешного ведения. Одно из них – строительные монтажные леса. При работе на высоте снаружи или внутри здания их потребуется...
12 февраля 15:20
2761
Подробности двойного убийства на Херсонщине
Подробности двойного убийства на Херсонщине
Пoлиция Xepcoнщины уcтaнoвилa личнocти мoлoдoгo пapня и дeвушки, кoтopыe мoгут быть пpичacтны к двoйнoму убийcтву житeлeй ceлa Cчacтливцeвo нa куpopтe Apaбaтcкaя Стpeлкa. Пapa exaлa нa юг Укpaины в п...
03 февраля 18:49
2714