Все новости Херсона

Экология
Підроблені документи ледь не на весь вантаж, а він і досі у Херсоні
19 декабря 17:59
221
Підроблені документи ледь не на весь вантаж, а він і досі у Херсоні

Підроблені документи ледь не на весь вантаж, а він і досі у Херсоні

З минулого тижня Херсон трясе. Історія про чорногорський пісок обростаєслухами, але кучугури маслянистого, «запашного» піскострую все-таки лежать на території Херсонського морського порту.

У зв’язку із суспільним резонансом, піаром всіх служб та правоохоронних органів, а також значними спекуляціями відносно даного небезпечного вантажу, нашою редакцію було проведено своє власне, незалежне та ґрунтовне розслідування даної проблеми.

Історичне «коріння» той пісок має з Чорногорії, і як сам пісок, так і історія довкола нього має «неприємний запах та гіркий післясмак». Так, привезений матеріал за документами можна хоч до рани прикладати, але над реальним хімічним складом поки точаться суперечки. Одначе, як повідомили офіційно в митній службі, зразки суміші з порту відправили на експертизу до трьох лабораторії. Офіційно журналістам в тій же митниці повідомили, що вантаж особливо небезпечний.

Так, посилаючись на дані з СБУ, керівник Чорноморської митниці О. Щуцький заявив наступне: «Серед домішок оксиду кремнію наявні чотири типи забруднюючих речовин. А саме — азбест, трибутилін, важкі метали та вуглевмісні речовини, залишки нафтопродуктів, що класифікують його як небезпечні. Оце попередньо те, що у нас є від Служби безпеки України», - акцентував Олександр Щуцький.

Неофіційно з особистих джерел в тій же митниці нам стало відомо, що зустрічаючи судно «FLLIDYA» з вантажем , що належить ВК «Фірма Арка», 7 листопада митники, по розробці СБУ, вже знали, що до Херсона прийшов вантаж, на утилізацію якого виділялися кошти Всесвітнього банку.

Всесвітнім банком для очищення та вивезення 64 тис. тон забрудненого піску та обробки 23 тис. тон «безпечного піску» екологічних «чорних точок» санаційних земель Чорногорії було виділено 50 млн. євро. Далі, згідно офіційній інформації, Уряд Чорногорії підписав контракт на реабілітацію верфі Bijela у червні 2018 році з фірмою VALGO. Як йдеться на сайті компанії, ділянка цієї верфі представляє ризики забруднення грунту і моря.

Ризик для здоров'я людей, які знаходяться в безпосередньому контакті з матеріалом або поблизу верфі, також був виявлений в разі вдихання пилу (але тільки при ковтанні або вдиханні).

Якщо прочитати опис робіт, що є на сайті компанії, то з верфі мали в перелік робіт включити вивезення піскоструминної обробки (небезпечної і безпечної) і забрудненого грунту.

Також на офіційній сторінці цієї ж компанії вказано, що піскоструйний пісок не може бути оброблений на Балканах і не підходить для повторного використання в тонкому горизонті між поверхневими і ґрунтовими водами (максимум 2 м), тож евакуйований з місця має бути кораблем…!!!

В той же час схема придбання піску ВК «Фірма Арка» за ціною 1,2 євро за тону у Valgo Montenegro зацікавлює правоохоронні органи, про що заявили представники податкової поліції.

А в СБУ продовжують вивчати заявлену інформацію від ВК «Фірма Арка», що ніби то відходи закуплено для поставки на міське сміттєзвалище (відповідний договір з ТОВ «ТД Ітака») з метою створення шарів, що перешкоджатимуть забрудненню ґрунту та підземних вод, під час захоронення сміття. Хоча в контракті указано - ВК «Фірма Арка» (підрядник) має утилізувати піскоструйний пісок.

Далі в СБУ з’ясовують, що компанія не може перевозити товар через митницю за заявленою класифікацією, бо ліквідована ліцензія, а дозвіл на транскордонне перевезення не видавався, що свідчить про його підроблення.

В Чорноморській митниці розуміють, що оформлення вантажу за заявленим кодом являється недопустимим, у зв’язку з чим судно тривалий час не було розвантажено, а до аналізу вантажу було залучено представників екології, а саме державної екоінспекції.

Редакційні джерела відмітили, що «Фірма Арка» двічі отримувала відмову від Міністерства екології на визнання піску безпечним, адже навіть первинний аналіз відкритих джерел свідчить про їх забруднення. Серед домішків «оксиду кремнію» наявні чотири типи забруднюючих речовин, а саме азбест, трібутултін, важкі метали та вуглеродовмісні речовини (залишки нафтопродуктів), що класифікують його як небезпечний», - розповіли нам митники.

Надалі на основі наданих матеріалів Управлінням СБУ в Херсонській області Нацполіцією було порушено кримінальні справи, в тому числі про те, що можуть бути підроблені всі документи, надані митникам. Крім того, у оперативників виникло питання в тому, чи дійсно цей пісок саме з цієї партії було досліджено, який спосіб утилізації даної сировини та хто саме винен в порушенні правил екологічної безпеки та спричинення загрози здоров’ю херсонців.

І на останок, нагадаємо - згідно договору між ТОВ «ТД ІТАКА» та ВК «Фірма Арка» (на основі чого й завезли незрозумілу речовину) предметом визначено - «утилізація піску після піскоструйної обробки». При цьому, Закону України «Про відходи», Постанов Кабінету міністрів України та ратифікованих нашою державо міжнародних договорів та екологічних конвенцій скидання на спеціально обладнані звалища являється видаленням (без утилізації) тобто фактичним захороненням. Чинне законодавство України визначає, що небезпечні відходи можуть імпортуватися тільки за умови наявності письмової згоди Мінприроди. Іншими словами - забороняється ввезення в Україну небезпечних відходів з метою їх зберігання та захоронення!!!

На даний момент ми бачимо як слідчі окремих правоохоронних органів піаряться на матеріалах один одного, а не здійснює дії по пошуку винних та їх притягнення до кримінальної відповідальності. Чекаємо як правоохоронцям та їх наставникам на високому рівні вдасться врятувати херсонців та проявити принципову позицію…

Херсонщина за день

 

власть
экономика
экология
0 комментариев
07 декабря 2022, 13:04
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают