Все новости Херсона

Лента новостей
Люди
Оптимізація чи руйнація?
13 июля 09:00
704
Оптимізація чи руйнація?

Оптимізація чи руйнація?

Оптимізація чи руйнація? Нема школи – нема села? В Херсонській області починають втілювати політику оптимізації. "Оптимізувати" або ж просто закривати будуть сільські школи.

Громадська організація "Об’єднання "Ми - херсонці" отримує все більше й більше звернень від обурених батьків з різних районів Херсонщини. З метою вивчення цього питання активісти направили відповідні запити до Управління освіти і науки ХОДА. Наскільки це виправдано і що очікує дітей та вчителів – розповів в інтерв’ю активістам начальник Управління освіти і науки ХОДА Евгеній Криницький.

- Розкажіть детальніше про реорганізацію навчальних закладів у сільській місцевості в Херсонській області.

- Сам по собі цей процес реорганізації фактично почався, коли було підписано постанову Кабінету міністрів, щодо оптимізації мережі бюджетних установ. Згідно цього процесу школи з низькою наповненістю в класі мають бути переглянуті і, відповідно з метою економії бюджетних коштів, мають бути ліквідовані. Проте, коли нам захищали кожен район свої плани оптимізації, Управління освіти і науки ХОДА і я особисто, принципова моя позиція, вважають, що не однієї школи не можна закривати. Зменшити ступінь – так, що надасть їм економію коштів. Ми маємо повну демографічну картину до 2020 року. Ми бачимо, що, наприклад, беремо певну школу і розуміємо, що на території цього селища до 2025 року не буде 10-11 класів, не має кількості дітей. Який є сенс тримати там школи перших-третіх ступенів? За що платити кошти? Тому, можна ступінь номер три прибрати з них, автоматично зменшиться кількість викладачів. Так само можна, якщо це низька наповненість школи, можна й другий ступінь прибрати, але залишити навчально-виробничий комплекс дитячий садочок - школа першого ступеню, тобто навчання до 5 класу. Решту – можна довезти в іншу школу. Тут ще велика кількість питань щодо підвозу виникає: яким чином ми будемо їх перевозити? Наша позиція така, щоби підвіз здійснювався в межах 15 хвилин, тобто це десь 10-15 кілометрів. Тому питання ліквідації шкіл, принципова наша позиція так, що жодної школи не закриваємо.

- Євгенію Анатолійовичу, поясніть, будь ласка, за яким принципом обираються школи для ліквідації, у рамках розпорядження голови ОДА «Про план заходів щодо наповнення місцевих бюджетів області та економного і раціонального використання бюджетних коштів у 2015 році»?

- Згідно Закону України про добровільні об’єднання громадян, спроможною громадою вважається та громада, в якої кількість учнів і кількість дітей дошкільного віку не менше 100. Ця громада може вважатися самодостатньою, решта – не може бути.

- Назвіть, будь ласка, установу чи особу, яка буде гарантувати безпеку дітей під час підвозу дітей до навчального закладу.

- Відповідно до всіх нормативних документів несе відповідальність власник цього транспорту. Відповідно у нас цим займається цим підвозом і забезпеченням комунальна установа по обслуговуванню навчальних закладів, які створенні районними радами. Тому, вся відповідальність на них, на начальнику відділу освіти. Тому що в його функціональних повноваженнях є забезпечення мережі, розвиток її і наповнення. В будь-якому випадку з цього села мають виділити викладача, який буде супроводжувати дітей. Відповідальність несе водій. Водій який не має 5-річного стажу не має права перевозити дітей.

- Звідки ж будуть брати транспортні засоби для підвозу дітей?

- Питання щодо транспорту – це питання дуже тяжке. На сьогодні в нас в області не вистачає 32 одиниці. А в Чаплинці ще й один забрали в АТО. На сьогодні, нам для Херсонщини заплановано виділити на покупку автобусів 1 мільйон 100 тисяч. Це 2 автобуси на всю область, а нам не вистачає їх – 32! Ще в нас в планах отримати компенсацію за ті автобуси, які зараз в АТО. Але ж тут така хитрість, в законі написано «після повної демобілізації». Я за освіту всім серцем і душею. Будемо вирішувати питання.

- Сьогодні, вже є такі школи, які реорганізовано/ліквідовано?

- Станом на сьогодні жодна школа не ліквідована. Будемо робити все для того, щоб першого вересня кожна дитина пішла в школу. Абсолютно все. Я повторюю і буду повторювати всім, і своєму начальству в тому числі: якщо не інвестувати в освіту, то ми – програне покоління. Система освіти побудована таким чином, що вона стосується всіх і кожного в нашому суспільстві. Від народження, коли мама вже думає про дитину куди її відправляти в дитячий садок до моменту, коли вже маємо онуків.

- Поглянемо на питання реорганізації з іншого погляду: що станеться з викладачами, які працюють в малокомплектних школах?

- Відповідно до того нового закону, який буде: взагалі принцип фінансування змінюється. Зараз, в нас по формулі розраховується, відповідно по кількості класів і таке інше. На наступний рік, якщо цей закон буде прийнятий, принцип фінансування буде "гроші ходять за дитиною". Якщо дитини перейшла в іншу школу, автоматично ці кошти підуть з нею. Має бути повна конкурентна середа. Якщо це нормальний вчитель, з нормальною кваліфікацією, він любить свою роботу і його люблять діти, і його роботу оцінюють на високому рівні (а оцінка це що – здібності учнів), то він завжди знайде собі роботу, ми переведемо його в іншу школу із задоволенням. Нам, на сьогоднішній день, за кількістю вакансій не вистачає 124 вчителя по всій області.

- Як Ви вважаєте, така оптимізація не порушує Закон України про освіту, Конвенцію ООН про права дитини і врешті-решт Конституцію України?

- Вони не порушують законодавства України, бо всім дітям буде надана можливість отримувати освіту. Моя думка, що оптимізація необхідна. Є такі школи, де вчаться по 7 осіб: і один в 4 класі, інший в 7, а третій – в 9. Ще є такий нюанс, що заробітна плата у всіх вчителів однакова. Є школа на 250 учнів, а є на 7. І першу, і другу треба опалювати, утримувати і так далі.

- Євгенію Анатолійовичу, станом на сьогодні, скільки звернень Управління освіти і науки ОДА має від батьків та педагогічного колективу з приводу цієї ситуації?

- Тільки цього місяця ми маємо 20 звернень від батьків, учнів та батьківських комітетів. На всі звернення ми реагуємо і відповідаємо всім і кожному, що Управління не підтримує таких рішень. Заяв від педагогів поки нема. Будемо чесними, немає зараз грошей в бюджеті, дійсно, нема. Звідки їх брати? Промисловість? – Донецька, Луганська область – зруйновані. Звідки взяти гроші? Питання про оптимізацію на порядку денному вже стояло дуже давно, на жаль. Хотілося б, щоб працював принцип "інвестиція в освіту людей, освіченість нації". Це є один із передових пунктів сталого розвитку. Якщо ми сьогодні десь закриваємо школи, садочки, то там же треба будувати одразу тюрму. Я вас запевняю, що не дам забрати жодного освітнього закладу.

- Дякуємо за Ваші інформативні відповіді!

0 комментариев
28 июня 2026, 23:04
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Росіяни вдарили КАБами по передмістю Херсона
Росіяни вдарили КАБами по передмістю Херсона
Вранці 13 червня 2026 року російська армія завдала авіаційного удару по передмістю Херсона – Зеленівці. Про це повідомляє Херсонська міська військова адміністрація. Близько 05:00 окупанти атакув...
13 июня 11:58
1461
Російські війська евакуюються з Кінбурнської коси, - партизани
Російські війська евакуюються з Кінбурнської коси, - партизани
Дії Сил оборони України щодо перерізання маршрутів постачання змусили російських військових спішно залишити позиції на Кінбурнській косі в Миколаївській області.Про це повідомляє агент партизанського...
09 июня 01:15
1391
Сили оборони атакували морськими дронами позиції РФ на ТОТ Херсонщини (відео)
Сили оборони атакували морськими дронами позиції РФ на ТОТ Херсонщини (відео)
Під час спецоперації на Херсонщині кілька морських дронів «Баракуда» наблизилися до ворожих позицій, а з їхніх бортів запустили FPV-дрони для дорозвідки та пошуку прихованих цілей. Про це повідомил...
30 мая 16:41
1339
Ексочільниця управління освіти Херсона претендує на посаду в Печерській РДА
Ексочільниця управління освіти Херсона претендує на посаду в Печерській РДА
Ексочільниця управління освіти Херсонської міської ради Наталя Журженко претендує на посаду у Печерській РДА. Про це стало відомо з декларації, яка опублікована на сайті НАЗК. Так, Наталя Журжен...
14 июня 16:54
1149