Олег Лиховид - політик, автор історичних досліджень Скадовського району
Лиховид Олег Миколайович - відомий краєзнавець, автор численних видань з історії, географії, політології та культури Скадовського краю, а також багатьох публікацій у різноманітних наукових збірниках та журналах.
Лиховид О.М. погодився відповісти на запитання Херсон Daily.
Херсон Daily:
Розкажіть трохи про себе.
Лиховид О.М.:
Я народився в 1973 році у місті Гола Пристань, із 1977 року проживаю у м. Скадовську. Закінчив 2 університети (ХГАУ та НУБиП Украины (бывш. НАУ)), маю 2 червоні дипломи. Майже 20 років присвятив педагогічній праці, чотири рази обирався депутатом Скадовської міської ради. Нині працюю директором Центру дитячої та юнацької творчості.
Херсон Daily:
Як Ви почали захоплюватися історією?
Лиховид О.М.:
Ще в дитинстві прочитав книгу «Как люди изучали свою землю»,у 8 класі прочитав всі книги з історії, географії та супутніх наук в шкільній, дитячій, міській та районних бібліотеках м. Скадовськ. Років з 15 я почав замовляти цікаві книги в тодішній системі міжбібліотечного абоненту, ці книги безкоштовно надсилали спеціально для мене з Херсона.
Херсон Daily:
Як вийшло, що зайнялися дослідженням історії Скадовська?
Лиховид О.М.:
В 90-х роках кілька разів на громадських зустрічах з онуком засновника міста Борисом Скадовським та бароном Едуардом Фальц-Фейном почув про те, що ніхто й ніколи не розповідав. Стало цікаво, читав їх публікації. Проте, було багато невідповідностей та так званих «білих плям». Шукав відповіді, потрапив до архівів та спеціальних бібліотек. Нині листуюсь із десятками подібних фанатів з інших районів та областей. За допомогою сучасних технологій обмінюємося цікавими джерелами. Завдяки технічному прогресу сьогодні можна зібрати більш повну картину про певні події та людей, ніж 50 років тому.
На фото: Олег Лиховид з онуком засновника міста Борисом Скадовським
Херсон Daily:
Які Ваші публікації, видання вже вийшли у світ?
Лиховид О.М.:
Загалом видано 25 книг з історії, географії, політології та культури Скадовського краю, про його жителів та історію окремих сіл. Маю багато публікацій у різних наукових збірниках та журналах, просто у газетах та на різних сайтах. Скадовська районна газета «Чорноморець» спеціально для мене створила рубрику «Скадовське краєзнавство» з дублюванням статей на сайті. Всі цікаві знахідки я вже 20 років друкую спочатку в «Чорноморці», а вже потім направляю їх до наукових журналів, збірок та відтворюю і поглиблюю в книгах.
Херсон Daily:
Над чим зараз працюєте?
Лиховид О.М.:
Готую до видання довідник «Топоніми Скадовського району». «Топоніми Скадовського району» - книга про походження власних назв населених пунктів та інших географічних об’єктів: заток, озер, річок, урочищ та криниць. Причому це топоніми не лише Скадовського району, а й частини Голопристанського, Каланчацького, Олешківського та Чаплинського, оскільки села цих районів колись входили до Скадовського району. Також закінчую працювати над книгою «Кінбурнський та Збур’ївський шляхи Херсонщини» (про найбільші історичні шляхи нашої області, що вели у Крим).
Херсон Daily:
Які творчі плани?
Лиховид О.М.:
Почав працювати над книгою «Скадовськ.1917». Планую підготувати енциклопедичне видання «Весь Скадовськ: факти події, біографії та портрети». Років п’ять як закинув до різних шухляд книгу власних есе та поезій про острів Джарилгач, й не можу зібрати до купи.
Херсон Daily:
Які дані, знайдені в процесі історичних вишукувань, вразили Вас найбільше?
Лиховид О.М.:
Пам’ятники загиблих воїнів часів Другої світової війни є в кожному селі. На стелах з іменами загиблих та зниклих, на жаль, не всі прізвища. Їх можна віднайти і дописати. Але вражає інше – на стелах вкарбовані імена людей, котрі не є уродженцями цих сіл, котрі загинули не в цих місцях, або ті, хто взагалі залишилися живими. Такі пам’ятники є не лише в Скадовському районі. На південній околиці міста Гола Пристань, на братській могилі, значаться прізвища бійців, котрі залишилися живими. Особливо вражає пам’ятник загиблим морякам на острові Джарилгач. Із 36 бійців, вказаних на двох стелах, 6 загинули не на острові і навіть не поблизу, 4 загинули не на острові і не в 1941 р., а прізвище ще 1 бійця видумане. Натомість принаймні 3 прізвища реально загиблих на острові 1941 р. відсутні на пам’ятнику.
Херсон Daily:
У Вашій родині всі захоплені історією чи тільки Ви?
Лиховид О.М.:
Навіть якщо рахувати двоюрідних та троюрідних родичів, то мабуть історією цікавлюся тільки я один.
Херсон Daily:
Чи брали Ви участь в благодійних акціях?
Лиховид О.М.:
Я не тільки брав участь у благодійних акціях, я навіть був їх організатором. Нині якщо маю можливість допомогти, то намагаюсь робити це не публічно. Крім того, щоб бути організатором подібних акцій треба мати час. Свій вільний час я витрачаю у інший спосіб, вважаю свою місію благодійною.
Херсон Daily:
Якого результату мрієте досягти у своїй діяльності, чого прагнете?
Лиховид О.М.:
Чесно кажучи, я вже кілька років намагаюсь полишити дослідницьку діяльність, але поки не вдається.
Я мрію мати родину, виховувати діток та виростити великий сад з виноградником.