Кордон через Колотилівку закрито. Як виїхати з окупації безпечно?
Журналіст Novakahovka.city взяла коментар в Олени Губанової, координаторки з евакуації з Сумського гуманітарного коридору та Харьківської області деокупованих територій ГО Helping to leave. Щоб не розганяти паніку серед тих, хто збирається виїхати з окупації, розповідаємо, як це зробити безпечно. Звертаємо увагу, що під час війни жодний перевізник не може вам гарантувати 100-відсоткову безпеку. Але підготуватися до різних викликів, які були у попередніх пасажирів за 2,5 роки, можна, волонтери вже мають напрацювання.
Що сталося?
6 серпня припинив роботу пункт пропуску у "Колотилівці", що на кордоні Сумщини з Росією. За попередньою інформацією його закрили на 10 днів.Противник використовує цивільне населення в зоні бойових дій як живий щит. Військові наполягають на обов'язковій евакуації не лише родин з дітьми, але й усіх цивільних із регіонів, де ведуться активні бойові дії.
"Я дуже прошу прислухатися до наших військових і виконати фактично їх наказ. Вони вимагають, щоб були прийняті, буквально за декілька днів, зміни до законодавства, і також були зроблені усі кроки, аби така евакуація, навіть у примусовий спосіб, негайно розпочалася", — сказала міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук.
За останніми повідомленнями, на одному з контрольних пунктів пропуску (КПП) стався збройний бій, і були зафіксовані прильоти. У зв'язку з цим КПП тимчасово закрито.
Як тепер виїжджати з ТОТ?
Ситуація залишається дуже динамічною, і перевізники не можуть гарантувати безпечний проїзд через лінію фронту. Існують ризики обстрілів, зміщення лінії фронту та закриття кордонів під час перебування на території РФ. Тому волонтери радять евакуйованим бути максимально готовими до непередбачених обставин.Зараз відкрито єдиний пункт для виїзду з окупації через Білорусь — КПП «Мокрани-Доманове». У мешканців з окупованих територій є два офіційних варіанти виїхати через гуманітарні коридори, які працюють в одному напрямку і виключно для громадян України:
Звернутися до волонтерів Громадської організації Helping to leave: @helpingtoleave_bot або зателефонувати до Call-центру +38 (093) 177-64-58,
звернутися до Міністерства реінтеграції, щоб виїхати з Херсонської, Харківської, Донецької та Запорізької областей. На гарячу лінію Мінреінтеграції 1548 або написати нам у месенджери WhatsApp/Telegram/Viber на номер: +38 (096) 078-84-33
“В умовах посилення фільтраційних заходів та небезпечних обставин під час евакуації важливо звертатися до волонтерів чи офіційних інстанцій. Вони можуть надати підтримку та підказати, як уникнути проблем. Самостійна евакуація через приватних перевізників може бути небезпечною, особливо, коли зміщуються лінії фронту або виникають несподівані обстріли”, — звертає увагу Олена Губанова, координаторка з евакуації ГО Helping to leave.
Роль волонтерів в евакуації. В умовах посилення фільтраційних заходів та небезпечних обставин під час евакуації важливо звертатися до волонтерів. Вони можуть надати підтримку та підказати, як уникнути проблем. Самостійна евакуація може бути небезпечною, особливо коли зміщуються лінії фронту або виникають несподівані обстріли.
Доступ до прифронтових територій
Наразі доступ до 15-кілометрової зони на прифронтових територіях Херсонщини обмежений. Потрапити туди можуть лише люди з пропискою в цих населених пунктах або зі спеціальними перепустками. Однак, система видачі цих перепусток залишається неузгодженою, що викликає додаткові труднощі. Люди, які покидають ці райони, часто стикаються з небезпекою та невизначеністю під час евакуації.
Фільтраційні заходи на кордоні
При перетині адміністративного кордону між Україною та РФ на окупованих територіях здійснюються жорсткі фільтраційні заходи.
“Якщо хтось із групи виказує невдоволення чи висловлюється про війну, вся група може бути затримана. Особливо небезпечними є будь-які висловлювання, що можуть не сподобатися прикордонникам. Випадки затримання людей трапляються незалежно від їхнього віку чи стану здоров'я”, — звертає увагу Олена Губанова і радить мешканцям з окупованих територій обов’язково радитися, як краще підготуватися до виїзду з ТОТ.
Безпека під час евакуації
Для тих, хто планує евакуацію, важливо підготувати всі необхідні документи, включаючи домову книгу, медичні картки та інші папери, що можуть знадобитися на контрольних пунктах. Рекомендується мати при собі мінімум речей та необхідні ліки. Уникайте перевезення електронних пристроїв (жорстких дисків, фото) із збереженими чутливими даними, оскільки їх можуть ретельно перевіряти.
Основні напрямки евакуації
Зазвичай, люди з прифронтових територій вибирають для евакуації захід України, Одеську область або Харківщину. Деякий відсоток переміщених осіб також обирає Київ, сподіваючись знайти там роботу.
— У нас є напрацювання з громадами, які радо приймають працездатних ВПО у свої громади і надають їм житло. ГО Helping to leave може підказати, в яку приймаючу громаду мешканці з ТОТ можуть подати свій запит, для цього потрібно звернутися до чат-боту @helpingtoleave_bot і сформулювати свій запит по алгоритму:
Алгоритм звернення до чат-боту ГО Helping to leave:
Особа може вказати
- свій вік,
- звідки вона їде,
- спеціалізацію,
- основні потреби,
- хто їде з особою, чи є у складі родини діти, люди з інвалідністю, люди похилого віку та тварини.
Виклики евакуації через Білорусь
Евакуація через Білорусь займає певний час, і процес може бути ускладнений залежно від того, чи здійснюється вона з допомогою перевізників або волонтерів. Процес також залежить від маршруту, оскільки деякі шляхи можуть бути довшими і більш виснажливими.
Наприклад, перевезення через Білорусь зазвичай триває близько п'яти днів, але цей час може варіюватися залежно від обставин.
— Ми не розголошуємо маршрути через гуманітарні коридори, — каже Олена Губанова, — тим паче, не виставляємо їх публічно. Єдина умова, наявність паспорта РФ, без нього цей маршрут (через Мокрани-Доманове — ред.) наразі неможливий, росіяни не випускають без нього.
Якщо ви хотіли б виїхати з окупованих територій з будь-яким набором документів, краще, насамперед, звернутися до волонтерів, які постійно допомагають людям з виїздом та першими отримують інформацію щодо змін умов пропуску на будь-якій ділянці шляху.