Лента новостей
Общество
Ініціатива «Хочу к своим» суперечить міжнародному праву та загрожує інформаційній безпеці України – правозахисники
Ініціатива «Хочу к своим» суперечить міжнародному праву та загрожує інформаційній безпеці України – правозахисники
Правозахисники вважають, що ініціатива «Хочу к своим», яка має сприяти обміну українських колаборантів на громадян нашої держави, які перебувають у російському полоні, може суперечити нормам міжнародного права та в підсумку призвести до ще більших порушень прав людини на окупованих російськими військовими територіях. Також цей проєкт становить загрозу інформаційній безпеці країни, а також ставить під сумнів в очах країн-партнерів прихильність України до поваги до прав людини.
Про це йдеться у заяві представників коаліції організацій, що опікуються питаннями захисту людей, постраждалих унаслідок збройної агресії проти України, опублікованій на сайті Центру прав людини ZMINA.
Правозахисники нагадали, що 25 липня Офіс Уповноваженого Верховної Ради з прав людини разом з Координаційним штабом з питань поводження з військовополоненими та СБУ презентував спільний проєкт «Хочу к своим», який позиціюється як механізм «повернення цивільних українців з російської неволі». Його суть в тому, що на окремому сайті «Хочу к своим» оприлюднюють інформацію про осіб, притягнутих до відповідальності переважно за злочини проти основ нацбезпеки, скоєні в умовах війни (зокрема, державна зрада, колабораційна діяльність, поширення інформації про розташування та переміщення ЗСУ тощо), які дають згоду на їх передачу на територію РФ або тимчасово окуповану територію України як військовополонених «для обміну на громадянина України, що перебуває в полоні РФ».
«Правозахисні організації закликають дотримуватися норм міжнародного права в питаннях пошуку інструментів для звільнення цивільних громадян, які незаконно утримуються на території Росії та тимчасово окупованих територіях України, і припинити широкі інформаційні кампанії, спрямовані на пошук «зрадників» серед своїх громадян», – йдеться у заяві.
Представники правозахисних організацій погодилися, що існує гостра необхідність пошуку шляхів повернення цивільних українців, незаконно позбавлених свободи внаслідок збройної агресії РФ. Захоплення цивільних осіб є воєнним злочином РФ, який має систематичний та масовий характер. Наразі зафіксовано щонайменше 1770 таких осіб, і ця цифра зростає через окупацію частини території України.
Однак, вказують правозахисники, методи та шляхи повернення цивільних мають значення, оскільки Україна є демократичною правовою державою, перебуває на шляху інтеграції до ЄС та має забезпечувати дотримання прав та свобод людини навіть в умовах війни.
«По суті, ініціювавши проєкт «Хочу к своим», Україна вперше з початку широкомасштабного вторгнення РФ заявила про намір проводити «обмін» цивільними особами з російською стороною. Така практика суперечить міжнародному гуманітарному праву (МГП), про що українська сторона неодноразово наголошувала. Звільнення цивільних громадян України, незаконно позбавлених свободи внаслідок російської збройної агресії, має відбуватися безумовно», – наголошується в заяві.
Фактично Україна планує обмінювати цивільних, віддаючи власних громадян до РФ чи на ТОТ. У такий спосіб українська влада залишає за дужками питання етичності обмінів «неправильних українців» на «правильних українців», вважають правозахисники.
Скріншот сторінки сайту «Хочу к своим».
«Стимулювання практики обміну цивільними навряд чи приведе до створення сталого механізму повернення цивільних з незаконного утримання в РФ, про який багато говориться останніми роками. Натомість практика обміну цивільними може створити значні проблеми та ускладнення для України», – додають автори заяви.Правозахисники вважають, що:
- Така ініціатива в перспективі вестиме до збільшення порушень прав людини на окупованих територіях.
- Поширення практики обмінів щодо цієї категорії осіб та використання гарантій військовополонених щодо них може призвести до зменшення їхнього захисту за міжнародним гуманітарним правом.
- Обмін цивільних громадян України, засуджених, зокрема, за злочини проти основ національної безпеки, може стимулювати правоохоронну та судову систему України до порушень, поверхового розслідування та розгляду відповідних справ.
- Важко переконатися в добровільності згоди засудженого на «обмін», адже така згода надається в умовах несвободи. Це може вважатися видворенням такої особи через її політичні переконання, що є ймовірним порушенням принципу невидворення.
- Ефективність запропонованого способу повернення цивільних осіб на практиці є дуже сумнівною. Як зазначається на офіційній фейсбук-сторінці самого проєкту, зацікавленості в проведенні таких «обмінів» з боку російської сторони не спостерігається.
- Оприлюднення такої кількості персональних даних не виправдане, а популяризація сайту серед громадян України негативно впливає на загальне сприйняття України й українців, які ведуть війну за незалежність та суверенітет.
- Створюється можливість через інструмент подання згоди на виїзд до РФ уникати мобілізації в Україні, чим може скористатися Російська Федерація, гарантуючи чоловікам призовного віку уникнення служби.
Вони переконані, що «проєкт «Хочу к своим» становить загрозу інформаційній безпеці країни, а також ставить під сумнів в очах країн-партнерів прихильність України до поваги до прав людини», а тому доцільно щонайменше:
– закрити доступ широкого кола користувачів до сайту https://hochuksvoim.com/uk;
– продовжувати пошук шляхів повернення цивільних, незаконно утримуваних в РФ, – шляхів, які не мають призводити до нівелювання правових гарантій, закріплених міжнародним гуманітарним правом для українських громадян;
– активізувати роботу Міжнародної Платформи за звільнення цивільних, незаконно затриманих РФ (International Platform for the Release of Civilians Illegally Detained by the Russian Federation);
– забезпечувати справедливий та якісний розгляд справ щодо злочинів проти національної безпеки й з огляду на масштаб таких злочинів сприяти створенню механізмів належного реагування та запобігання таким злочинам.
Як повідомлялося раніше, 25 липня в Україні запрацював державний проєкт «Хочу к своим», де публікують інформацію про засуджених російських агентів, зрадників і колаборантів. Усі вони погодилися бути обміняними на українців, які перебувають у російському полоні. Серед тих, хто чекає на обмін, – є і жителі Херсонської області.
Станом на 30 липня на сайті проєкту – інформація про 228 засуджених українців. З-поміж оприлюднених на сайті проєкту імен засуджених українців 7 – представники Херсонської області. Усі вони чекають на обмін від одного до трьох місяців, але Росія не квапиться їх забирати.
investigator.org.ua
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
В Херсоне на Острове наркоман зарезал пожилую херсонку и выбросился с 8-го этажа
На межі Миколаївщини та Херсонщини росіяни кидають техніку
У Херсоні чутно вибухи – ЗМІ
ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ ХЕРСОНЩИНИ!
Арестович заявив, що на Херсонщині вночі було знищено значну кількість техніки противника
В Станіславі поховали українських воїнів, котрі загинули в боях за Херсонщину
Читают
/
Обсуждают
Світло надії: продовольча допомога під час енергетичної кризи на Херсонщині
Допомога жителям Херсонського району вижити під час відключень електроенергії – це гуманітарна місія волонтерської команди ГО «Спілка журналістів «Альтернатива» на найближчі кі...
Мобільний зв'язок здорожчає на 50%
У 2025 році українців очікує підвищення тарифів на мобільний зв'язок, і це може суттєво вдарити по кишенях користувачів. За оцінками експертів, вартість послуг мобільних операторів може зрости до 50%....
Вбивство в центрі Миколаєва: підозрюваний у суді заявив, що любив убиту і не винний
У Центральному районному суді Миколаєва розглянуто клопотання щодо застосування запобіжного заходу до 40-річного місцевого жителя, підозрюваного у вчиненні кримінального злочину, передбаченого ч.1 ст....
Насколько безопасен скутер: правда и мифы
Скутеры — удобный и стильный способ передвижения, а также отличный способ ощутить свободу на дороге. Однако, как и любой вид транспорта, они требуют уважительного отношения к безопасности. Для н...
На Херсонщине регистрируют сельхозтехники вдвое больше, чем снимают с учета
Специалисты сектора регистрации сельскохозяйственной техники Главного управления Госпродпотребслужбы в Херсонской области за 9 месяцев 2024 года зарегистрировали 193 единицы сельскохозяйственной и дру...
Окупанти погрожують перестати виплачувати свої пенсії громадянам України
«Відповідно до нових правил, жителі, які не отримали громадянства Російської Федерації, більше не будуть отримувати соціальні пенсійні виплати», - повідомив у своєму телеграм-каналі окупаційний губерн...
Українці стали економити на їжі: найбільш розпачлива статистика серед літніх людей
Українці стали більше заощаджувати на їжі. Менше грошей на їжу вони не витрачають, але якість та обсяг харчування стали нижчими. Найбільше ця тенденція простежується у середовищі літніх людей – передп...
На Херсонщині через російську агресію п’ять людей загинули та 14 поранено, серед постраждалих – дитина
Російська армія здійснила чергові акти терору мирного населення правобережжя Херсонщини. Деокуповані населені пункти Херсонського та Бериславського районів противник безперервно обстрілював із артилер...