Херсонські рятувальники попереджають
22 квітня в салоні «Автопланета плюс» робочий день почався незвично. До його співробітників завітали представники Служби порятунку «101» Херсонської області.
Їх візит передбачав навчання людей діям в надзвичайних подіях і ситуаціях. Адже як на роботі, так і вдома можуть виникати різні нестандартні обставини, до вирішення яких слід бути підготовленим не тільки теоретично, а й практично.
Спершу перед учасниками зустрічі виступив начальник сектору нормативно-технічної роботи та контролю за застосуванням санкцій Головного управління ДСНС України у Херсонській області підполковник служби цивільного захисту Вадим Мунтян. Його інформація містила і тривожну статистику щодо пожеж в регіоні, і поради як не припускатися помилок у поведінці і не допускати загорянь.
У своєму виступі представник рятувальної служби охарактеризував причини, з яких трапляються пожежі, основною назвав – необережне поводження з вогнем. Та якщо пожежа вже сталася, треба вміти грамотно користуватися вогнегасником. Вадим Іванович дохідливо і зрозуміло проінструктував як правильно тримати вуглекислотний чи порошковий вогнегасник, у яких випадках можна їх використовувати і як, що важливо, у ході ліквідації пожежі не наражати на небезпеку себе.
Напередодні травневих свят і нагоди відпочити у лісопарковій зоні він застеріг працівників автосалону від необачних вчинків. Бо кинутий недопалок, не загашене кострище, гра дітей із сірниками – призводять до травмування і завдають нищівної шкоди довкіллю. Крім цього, не забув нагадати про уважність і пильність у випадках виявлення вибухонебезпечних чи підозрілих предметів. І, якщо, приміром, на роботі помітили нічийний пакет, то його не слід чіпати, а відразу телефонувати до служб екстреного виклику «101» чи «102».
У свою чергу слухачі цікавилися на скільки часто доводиться виїжджати пожежно-рятувальним підрозділам на займання в автомобілях; якщо сталася пожежа, що в першу чергу робити – гасити пожежу чи евакуювати людей з машини тощо. На всі поставлені запитання присутні отримали вичерпні відповіді.
Враховуючи специфіку діяльності автосалону, можна передбачити, що випадки як фізичного, так і психологічного стану у покупців можуть бути непередбачуваними. До цього слід бути готовим і, не панікуючи, опанувати себе та надати домедичну допомогу, за необхідності - колезі і собі також. Для навчання цій науці продовжив спілкування фельдшер-рятувальник аварійно-рятувального загону спеціального призначення ГУ ДСНС області сержант цивільного захисту Олександр Ковтуненко. Як фахівець своєї справи він доніс інформацію про можливі випадки втрати свідомості, види кровотечі, переломів та ін., та як у таких ситуаціях допомогти людині до приїзду швидкої допомоги. Працівники салону мали нагоду на манекені відновити дихання потерпілому, і скористалися практичним тренуванням.
Більше сотні людей, які стали учасниками навчань, поповнили свої знання такою необхідною і важливою в житті інформацією про те як діяти у різних подіях і ситуаціях, і вона за потреби стане в нагоді та збереже чиєсь здоров’я, а той життя…