Херсонські підлітки давно на дні… келиху?
Сьогодні алкогольні напої вживають в усіх без виключення країнах світу. І в більшості з них пристрасть до спиртного набрала масштабів справжнього національного лиха. З року в рік до рейтингів країн із високим рівнем алкоголізму населення потрапляють Молдова, Естонія, Латвія, Росія, Казахстан. У першій десятці таких держав ви зустрінете і Україну. Щорічно жертвами «зеленого змія» у нашій країні стають близько 40 тис. людей.
Станом на жовтень цього року Міністерство охорони здоров’я України зареєструвало більше 650 тис. людей, які перебувають на обліку як хворі на алкоголізм. Однак слід розуміти, що реальна цифра вища щонайменше в 3 – 5 разів, адже по допомогу до спеціалістів звертається лише невелика частина алкоголіків. При цьому більшість таких людей мають дітей, які зростають, споглядаючи нетверезі обличчя своїх батьків та їх товаришів по чарці.
Згідно опитування, проведеного Дитячим фондом ООН, майже 90% українських підлітків вперше скуштували спиртне у віці до 14 років. 40% із них вже мають «стаж» вживання алкоголю. Таким чином, кожна сота українська дитина страждає на алкоголізм.
Частіше за все дитина починає вживати алкоголь, наслідуючи спосіб життя своїх батьків та оточуючих. Вона починає сприймати спиртне не як згубну звичку, а як буденність будь-якого дорослого. Тому, аби і собі швидше «подорослішати» і набути ваги в очах однолітків, дитина, так само як і дорослі, береться за пляшку.
У погоні за «дорослістю» дитина не здатна збагнути наслідки свого вчинку, і це при тому, що про шкідливий вплив спиртного на дитячий організм розповідають мало не з першого класу. Вчительки старанно пояснюють учням, їх органи ще остаточно не сформовані, тому навіть невеликі дози алкоголю впливатимуть на розвиток дитячого організму і є для нього вкрай небезпечними. У першу чергу алкоголь вражає клітини головного мозку дитини і буквально спустошує її психіку. Вона припиняє інтелектуально і емоційно розвиватися. До того ж, печінка дитини не має спеціального ферменту, який розщеплює етиловий спирт, тому токсична дія алкоголю на дитячий організм у кілька разів сильніша, ніж на організм дорослого.
Навіть одноразове вживання спиртного можуть мати найсерйозніші наслідки. Сильно сп’янівши, дитина може померти не лише через алкогольне отруєння, але й через зупинку серця, травму або нещасний випадок.
Більше того, сьогодні збільшується кількість дітей-алкоголіків із благополучних родин, чиї батьки ніколи не зловживали спиртним. Такі мама з татом часто навіть не здогадуються на що їх чадо витрачає свої кишенькові. В цій ситуації виною усьому подекуди вільний доступ підлітків до алкоголю, адже в нашій країні безвідповідальні продавці спиртного не гребують збагачуватися навіть ціною дитячого пияцтва. От і маємо, що за результатами все того ж опитування, проведеного Дитячим фондом ООН, 68% підлітків не мають жодних складнощів з придбанням слабоалкогольних напоїв, а 61% – без жодних перешкод купують пиво. До того ж, часто підприємці свідомо розміщують точки продажу алкоголю поблизу навчальних закладів, ігноруючи при цьому відповідні заборони.
Спиртне дітям продають і херсонські бізнесмени. Так, з початку року за фактами продажу алкогольних напоїв неповнолітнім фахівці Державної фіскальної служби в Херсонській області вилучили 18 ліцензій на збут спиртного. Таку ж кількість ліцензій вилучили минулого року. У 2012 році через недобросовісних продавців підприємці втратили 41 ліцензію. Окрім анулювання ліцензій, кожен бізнесмен, чий продавець продав алкоголь дитині, сплатив 6 тис. 800 грн. штрафу. Та невже це достатнє покарання за споювання підростаючого покоління? Невже одна скалічена алкоголем дитяча доля коштує всього 6 тис. 800 грн.? Цікаво, у яку суму безчесні продавці оцінили б здоров’я та благополуччя власних дітей? Та й хіба про гроші вони вели б мову? Навряд чи, бо ж ми говоримо про безцінні речі.