Все новости Херсона

Лента новостей
Политика
Гроші батька, авто від зрадників і помічниця на Infiniti: які питання були до херсонського нардепа і кандидата в КСУ
24 марта 09:13
195
Гроші батька, авто від зрадників і помічниця на Infiniti: які питання були до херсонського нардепа і кандидата в КСУ

Гроші батька, авто від зрадників і помічниця на Infiniti: які питання були до херсонського нардепа і кандидата в КСУ


Отримані від батька грошові подарунки у десятки тисяч євро і доларів. Покупка підозріло дешевого авто у компанії депутата Херсонської облради Юрія Ковальова, який зараз співпрацює з російськими окупантами і є братом загиблого у 2022 році нардепа-зрадника Олексія Ковальова. Різниця у понад сім мільйонів гривень між вартістю придбаних активів і отриманих законним шляхом доходів.

Про такі та деякі інші обставини питали нардепа Павла Павліша під час його співбесіди з Дорадчою групою експертів. Цю співбесіду він проходив як кандидат на посаду судді Конституційного суду України.    

У жовтні 2023 року стало відомо, що народний депутат із фракції «Слуга народу» Павло Павліш претендує на вільне місце судді Конституційного суду. Павліш обраний народним депутатом дев’ятого скликання по 182 виборчому округу (м. Херсон) від партії «Слуга народу». Він – безпартійний. Входить до складу фракції «слуг». Заступник голови Комітету ВР з питань правової політики.
Як і інші кандидати, Павліш проходив співбесіду, яка за винятком частини, де йшлося про конфіденційне, транслювалася в мережі, і зараз доступна у форматі відеозапису цієї трансляції. 

За словами секретаря Дорадчої групи експертів (ДГЕ) Ярослава Романюка (він – колишній Голова Верховного Суду України), співбесіда проводилася, щоб надати кандидату можливість розвіяти сумніви в його доброчесності, які виникли у робочої групи.

Наскільки це вдалося Павлу Павлішу?

Подарунок батька

Більшість запитань до Павла Павліша ставили Ярослав Романюк і членкиня групи Морін О’Коннор – ексголова Верховного суду штату Огайо, яка рекомендована до ДГЕ Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

Зокрема, цікавило отримання Павлішем 95 тисяч євро і 60 тисяч доларів США у вигляді подарунку від його батька. Гроші подаровані ще до обрання їх отримувача народним депутатом України. Під час співбесіди виявилося, що передача грошей ніяк не підтверджена документально.

– У нас, в Україні, за традицією, коли батьки дарують дітям кошти, то, я впевнений, що в більшості випадків нотаріальне посвідчення не укладається, – прокоментував цю обставину Павло Павліш.

Під час бесіди виявилося, що батько депутата подарував сину гроші не для використання їх сином на власний розсуд, а для придбання комерційної нерухомості (будівлі на морському узбережжі, де можна було б зробити міні-готель), яка приносила б батькам депутата пасивний дохід.

– Справа в тому що мій батько – 1955-го року народження. В такому віці людина має думати про майбутнє і створити для себе якийсь пасивний дохід. А для цього в нього (батька, – МОСТ) було бажання придбати нерухомість комерційну в Скадовському районі, це мав бути якийсь міні-готель, щоб можна було потім на пенсії отримувати додаткові доходи. Ми там підбирали різні варіанти. Це ще було до мого депутатства. Але ті варіанти, які були, не зовсім мені подобались. І, чесно кажучи, з врахуванням нинішньої ситуації, це добре, що не купили, тому що зараз та територія – окупована, і те майно було б зараз втрачене, – розповів Павло Павліш.

Але лишилося незрозумілим, чому батьку народного депутата знадобилося дарувати сину гроші, які батько хотів використати для створення для себе пасивного доходу. Чому Павліш-старший, який, наскільки нам відомо, є дієздатним і має багаторічний досвід підприємницької діяльності (про бізнес батька неодноразово говорив на співбесіді сам Павло Павліш), самостійно не вирішував питання, пов’язані з пошуком і купівлею об’єкту? Син-юрист міг допомагати в цьому і без дуже дивного, на думку стороннього спостерігача, дарування коштів.
Під час співбесіди також з’ясувалося, що є й питання щодо походження подарованих грошей взагалі.

– Ви кажете, що ваш батько заробляв багато грошей і що він давав вам кошти, що позичав, можливо, дарував, щоби ви використовували ці кошти. Але немає жодних доказів його доходів до 1998 року. Його найвищий річний дохід був у 2011 році: близько 56 000 доларів США. Половина цього доходу – вартість успадкованої земельної ділянки, яку він не продавав. Це означає, що його прибуток за 2011 рік був нижчий. Спосіб життя вашого батька не відображає доходи, які були визначені з 1998 року, – висловилася з цього приводу Морін О’Коннор.

У відповідь на це Павло Павліш сказав:

– У нас в будь-якому разі податкова звітність не охоплює весь період його (батька, – МОСТ) життя. Він з 1976 року почав свою трудову діяльність, по-перше. По-друге, батько не зобов’язаний мені пояснювати, яким чином і де він заробляє. У нас з ним завжди були різна робота, різні бізнеси. Я працюю в юридичному бізнесі, він – в аграрному. І, розумієте, коли ти пропрацював там все своє життя на керівних посадах, і потім тебе питають, де ти заробив гроші, то можна пояснити, що він займався підприємницькою діяльністю і сплачував податки. І в будь-якому разі вся його діяльність була відома, і його підприємство проходило постійно податкові перевірки. Тому ні у кого не виникало таких питань.

Під час цієї співбесіди стало відомо, що деяку комерційну нерухомість Павло Павліш таки купив, але – в Херсоні. А саме – розташоване на цокольному поверсі житлового будинку нежитлове приміщення площею 130 квадратних метрів вартістю 370 тис. грн.

На запитання членів ДГЕ щодо ненадання документів, які підтверджують цей правочин, народний депутат відповів:

– Ви знаєте, що зараз місто Херсон розташоване в зоні бойових дій і щодня зазнає від 20 до 40 обстрілів. І коли я їжджу в Херсон для того, щоб виконати якусь свою роботу, то це відбувається тільки за необхідності. Їхати в Херсон для того, щоб взяти договори і привезти Дорадчій групі експертів… Я не вважав, що це є безпечним. А в силу, того що я ще є народним депутатом… То я маю все ж таки в нинішній ситуації хвилюватися за долю України, тому що – мінус один голос по такій ситуації, щоб з’їздити в Херсон і потрапити під обстріл, загинути… Це було б з моєї сторони нерозумно. Ви цю інформацію можете побачити в усіх зведеннях, і це є загально поширена інформація, що Херсон зараз – в зоні бойових дій. Це (інформація про придбання нежитлового приміщення, – МОСТ) є загальна інформація, я про неї зазначав вже ж в деклараціях, що це майно є у мене. Тому будь-якого прихованого умислу в цьому немає.  

Зараз в небезпечний Херсон їздять представники гуманітарних місій, волонтери, журналісти (в тому числі – і кореспонденти онлайн-видання МОСТ), чимало інших людей. Крім того, сторонньому спостерігачеві може здатися трохи дивним те, що народний депутат назвав особисту поїздку в Херсон єдиним способом отримання документів про купівлю нерухомості. 

Авто від зрадника

Предметом питань від ДГЕ був і автомобіль AudiQ7, яким зараз користується Павло Павліш. Власницею автомобіля є двоюрідна сестра нардепа.

– У письмових відповідях ви вказували, що ваша сестра купила цей автомобіль з аукціону в США, і цю машину потрібно було відремонтувати і потім передати вашій сестрі у 2021 році. Чи це було зроблено? – спитала у нардепа Морін О’Коннор.

Павло Павліш відповів, що машина досі має деякі проблеми з електронікою. Але, попри це, він користується нею і хоче викупити авто у родички. Двоюрідна сестра нардепа зараз живе в Польщі, куди виїхала на іншому авто, залишивши AudiQ7 Павлішу, який незадовго до цього продав свій автомобіль Mercedes-Benz.

А потім Морін О’Коннор оприлюднила інші подробиці стосовно автівки, придбаної двоюрідною сестрою нардепа:

– Чи знаєте ви про компанію «ДСД-Трейд Україна» Україна? Машина була завезена в Україну в червні 2021 році. Це авто перебувало у власності трьох компаній; «ЛК Агро», «Неон-ЛТД», «ДСД-Трейд Україна». Всі ці компанії не займаються імпортом та ввезенням автомобілів, їх основний вид діяльності – це вирощування зернових та торгівля продуктами. Відповідно до даних прокуратури, всі ці три компанії є підконтрольними Юрію Ковальову, депутату Херсонської облради від президентської партії «Слуга народу», якому 22 листопада 2023 року Херсонська обласна прокуратура заочно повідомила про підозру в колабораційній діяльності і державній зраді.
Юрій Ковальов – одночасно депутат Херсонської облради і окупаційної думи області
Окрім того, за словами членкині ДГЕ, попередній власник авто продав його двоюрідній сестрі Павла Павліша собі у збиток:

– Ваша сестра придбала автомобіль за 383 300 гривень. Тобто, це – 13 675 доларів США, тоді як на аукціоні без ремонту, доставки, розмитнення та аукціонного збору вартість авто становила 19 200 доларів США. Тобто, ми бачимо, що у нас – розбіжність майже у 6 000 доларів. Як ви думаєте, чому це сталося? Як ви це можете пояснити?

Павліш не зміг це пояснити ніяк. Лише сказав, що не купував і не завозив це авто. Тоді членкиня робочої групи запитала:

– На вашу думку, чи може у стороннього спостерігача скластися враження, що цей автомобіль, куплений дешевше вартості аукціону у компанії, яка не займається торгівлею та ремонтом автомобілів, може виглядати як надання неправомірної пільги чи подарунку для вас? Ви сказали, що це абсолютно не має відношення до вас і це все було рішенням вашої сестри. Я правильно розумію?

Народний депутат на це відповів:

– Я думаю, що тут у стороннього спостерігача не може виникнути такого враження, тому що цей автомобіль не мій, і сестра може приїхати забрати його або продати. Хоча ми з нею вже домовилися про його купівлю. Зрозуміло, що для того, щоб у стороннього спостерігача виникли якісь такі думки, то потрібно в першу чергу говорити про те, для чого, тобто, на якій підставі мені хтось мав би надати таку неправомірну вигоду. Я нічого не робив для тієї компанії, про яку ви казали, щоб вона мені чимось була вдячна.

Нагадаємо, стосовно Юрія Ковальова, який активно співпрацює з російськими окупантами, триває розслідування за статтями ч. 2 ст. 111 (державна зрада, вчинена в умовах воєнного стану) та ч. 5 ст. 111-1 (колабораційна діяльність). Брат Юрія Ковальова – нардеп від партії «Слуга народу» по виборчому округу № 186 Олексій Ковальов, який навесні 2022 року почав співпрацювати з російськими окупантами. У липні 2022 року йому повідомили про підозру у державній зраді. Олексія Ковальова ліквідовано у кінці серпня 2022 року. 
Зліва направо: Павло Павліш, Олексій Ковальов, Давид Арахамія, Олександр Корнієнко, Вікторія Вагнер, Юрій Соболевський
Брати Ковальови представляли в органах влади ту ж партію, яку представляє зараз і Павло Павліш. Основний бізнес родини Ковальових – аграрний, яким займався і батько Павла Павліша.

Помічниця з правами нардепа

Зацікавив ДГЕ і ще один з автомобілів, який є у користуванні родини Павла Павліша, – Infiniti QX50, куплений у 2020 році тестем нардепа. Цим авто користується дружина нардепа – Наталія.

– У 2021 році ви включили цей автомобіль у список автомобілів, які можуть заїжджати на території Верховної Ради. Для чого ви внесли цей автомобіль до цього переліку? – спитала депутата Морін О’Коннор.

Павліш на це відповів:

– Тому що коли тоді [моя] помічниця їздила на роботу, то вона використовувала даний автомобіль. Справа в тому, що я проживав на [вулиці] Інститутській, і мені доїжджати на автомобілі до Верховної Ради потреби не було. А коли запитували, чому я інший автомобіль свій не подаю в списки, то хочу зазначити, що народний депутат заїжджає на територію кварталу, на територію подвір’я Верховної Ради по своєму посвідченню. Тобто, коли я використовую автомобіль, мені не потрібно його вносити в базу. Я приїхав, посвідчення показав і потрапив на територію Верховної Ради. А помічники для того, щоб вони могли заїжджати на територію Верховної Ради, використовують оці листи від народних депутатів. Це загальна практика.

З цього приводу висловилася членкиня ДГЕ Наталія Кузнєцова, професорка кафедри цивільного права Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

– Я є радником Верховної Ради, і кожного разу коли мені треба доїхати до пана Стефанчука (голова Верховної Ради, – МОСТ), я маю оформлювати окремий дозвіл для того, щоб в’їхати. Ваша помічниця користувалася правами, які надаються виключно народному депутату.
У відповідь на це зауваження Павліш припустив, що, можливо, є різні правила для людей, які відвідують Верховну Раду.

Щодо помічниці, то, скоріш за все, йдеться про Наталію Пряженкову, яка зараз є дружиною Павла Павліша.
Євгенія Бєла, Юрій Кузьмін, Наталія Пряженкова
Цікаво, що мати Пряженкової Оксана Грабовська, як і членкиня ДГЕ Наталія Кузнєцова, є професоркою Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Вони працюють на одному факультеті.

А щодо машини, то згідно з декларацією Павліша про його майно і доходи за 2020 рік, авто належить Анжелі Демешко, яка до 2017 року мала ФОП з торгівлі одягом у Херсоні.

Швидкісне будівництво і «невідомі» активи

Ще одним предметом обговорення був будинок в селі Ходосівці Феодосіївської громади Київської області, де зараз живе Павло Павліш і члени його родини.

– [Ваш] батько придбав земельну ділянку в Ходосівці 24 січня 2022 року, а вже 18 лютого того ж таки 22-го року був виданий технічний паспорт на будинок в Ходосівці. Як Вам вдалося за місяць часу привести до ладу будинок, щоби вже був зданий в експлуатацію, готовий до проживання? – спитав кандидата в судді КСУ Ярослав Романюк.

Після відповіді Павліша, що, за його даними, технічний паспорт оформлювався в травні 2022 року, секретар ДГЕ запитав:

–  Ну нехай в травні. З січня до травня так швидко завершили спорудження будинку?

Павло Павліш відповів на це:

– Щоб отримати технічний паспорт, не потрібно щоб повністю [будинок] був завершений. Так, мають бути основні комунікації там. І він остаточно десь був завершений в серпні.

Згідно з пунктом 6 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України, технічний паспорт на будівлю видається після технічної інвентаризації, яка проводиться «перед прийняттям в експлуатацію завершених будівництвом об’єктів».

Задав Ярослав Романюк і таке питання:

– За нашою інформацією, відповідно до висновку НАЗК, за результатами повної перевірки вашої декларації, цитую, “активи, набуті кандидатом на посаду, перевищують доходи, одержані з законних джерел кандидатом на посаду на суму 7 млн 772 тис 979 гривень”. Якщо перевести в долари, це приблизно 250 000 доларів. Було таке зауваження?
Павло Павліш відповів, що не знає про таке зауваження:

– У мене у висновку про повну перевірку декларації було зазначено, що я там на 29 000 гривень перевищив вартість автомобіля Mercedes-Benz. Інших порушень Національне агентство із запобігання корупції не виявило.

Нагадаємо, співбесіди з кандидатами на посаду судді КСУ проводяться, щоб надати кандидату можливість розвіяти сумніви в його доброчесності, які виникли у робочої групи. Пропонуємо нашим читачам самостійно зробити висновок про те, наскільки це вдалося Павлу Павлішу.   

0 комментариев
12 января 2025, 16:56
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
На правобережжі Херсонщини відремонтують один з найгірших дорожніх відрізків
На правобережжі Херсонщини відремонтують один з найгірших дорожніх відрізків
Державна установа “Місцеві дороги Херсонщини” замовила аварійний ремонт доріг на чи не найгіршому відрізку в регіоні. Автомобільне покриття планують відремонтувати між населеними пунктами Заградівка –...
17 декабря 12:54
1811
Яке сьогодні, 22 грудня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
Яке сьогодні, 22 грудня, свято – все про цей день, яке церковне свято, що не можна робити
Сьогодні, 22 грудня, День працівників дипломатичної служби України. Віряни вшановують пам'ять святої великомучениці Анастасії. До Нового року залишилося 9 днів.22 грудня 2024 року — неділя. 1033-й ден...
22 декабря 08:28
1002
Росіяни закріпилися на дачах у районі Антонівського мосту біля Херсона
Росіяни закріпилися на дачах у районі Антонівського мосту біля Херсона
Росіяни закріпилися на дачах у районі Антонівського мосту біля Херсона.Про це пише режисер Сергій Зейналов, який жив раніше в Херсоні.Він повідомив, що Херсон позаминулої ночі переживав «пекло», а обс...
21 декабря 19:18
937
Як зараз виглядає онкодиспансер у Херсоні, який обстріляли окупанти: фото наслідків
Як зараз виглядає онкодиспансер у Херсоні, який обстріляли окупанти: фото наслідків
20 грудня російські війська завдали повітряного удару по Херсону. Два ворожі КАБи прилетіли по міському онкодиспансеру.Медзаклад зазнав значних руйнувань, люди ж дивом не постраждали. Фото понівеченої...
21 декабря 10:16
853
Як у Криму переслідують журналістів та що робити для їх звільнення? Відповіді шукали учасники правозахисного форуму НСЖУ
Як у Криму переслідують журналістів та що робити для їх звільнення? Відповіді шукали учасники правозахисного форуму НСЖУ
Понад 70 учасників зібрав 11 грудня правозахисний онлайн-форум «Судилища над свободою слова в Криму: ціна журналістської роботи», організований Національною спілкою журналістів України у співпраці зі...
16 декабря 21:49
1181
1
На Херсонщині знищили всі ДРГ окупантів, які намагалися переправитися через Дніпро - Прокудін
На Херсонщині знищили всі ДРГ окупантів, які намагалися переправитися через Дніпро - Прокудін
Українські військові знищили всі ворожі диверсійно-розвідувальні групи, які намагалися закріпитися на правобережжі Дніпра. Ситуація залишається під контролем.Про це повідомив голова Херсонської ОВА Ол...
20 декабря 16:46
949
1
Удар по системі охорони здоров’я Херсона: некомпетентні управлінці звільняють справжніх професіоналів
Удар по системі охорони здоров’я Херсона: некомпетентні управлінці звільняють справжніх професіоналів
Сьогодні, 11 січня, стало відомо, що керівнику лікарні їм. Корабелеша в Херсоні Аллі Павлівні Малицькій не продовжили контракт. Ця подія сколихнула не лише медичну сферу, а й більшість містян, так як...
11 января 01:03
935
1