Все новости Херсона

Экология
Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тоне
25 мая 15:31
3536
Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тоне

Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тоне

Майже 3 місяці Херсонщина перебуває в надважких умовах виживання з відомих усім причин. Паралельно з гуманітарною проблемою, шокуючими цінами, критичним браком готівки, робочих місць та вкрай непростим моральним станом місцевих жителів, відбувається масова екологічна катастрофа. В лісомисливських господарствах вирують пожежі, а Дніпро виходить з берегів. Наразі достеменно невідомо ані площу вражених вогнем лісів, ані кількості постраждалих від підтоплень. Проте абсолютно точно зрозуміло, що наслідки для довкілля набувають чималої загрози, тому що на відновлення усього знищеного підуть десятки років.

За останніми даними Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України, в лісах Херсонської області вогнем пройдено понад 4000 га.

Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тонеДим з палаючої Кінбурнської коси. (Фото з відкритих джерел)

Масштабні пожежі в регіоні почалися від середини квітня й тривають донині. Мешканець с. Нова Збур'ївка Володимир розповідає, що перші 4-5 днів вогонь охопив величезну територію, а ліквідувати, або хоча б локалізувати загоряння не дозволяли.

Ми практично задихалися від диму. Закривали вікна, двері, аби діти не дихали цим. Дуже боялися, що вогонь дійде до краю села, а там вже хати, в людей городи, теплиці з врожаєм. Моторошно було, що стільки праці може піти під три чорти. Згодом нам дозволили самостійно гасити пожежу, ми попросили допомоги в соціальних мережах. Так, дякувати небайдужим, зібрали кошти на пальне й почали їздити своїми силами рятувати ліс, — згадує селянин.

Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тоне

Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тоне

Боротьба жителів Нової Збур'ївки з лісовими пожежами. (Фото з відкритих джерел)

Локалізувати пожежі вдалося, але ризики розгоряння зберігаються. Остаточну площу можна буде визначити лише після деокупації територій.

Тим часом неконтрольований вогонь є не єдиною екологічною проблемою в області. Безліч наближених до ГЕС населених пунктів вже потерпають від підтоплень через скидання води з Каховського водосховища у великих об’ємах. В м. Нова Каховка підтопило набережну і парк ім. Степана Фалдзинського.

Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тоне

Парк у Новій Каховці. (Фото з відкритих джерел)

Новокаховчани розповідають, що скрізь плаває сміття, вимите водою, струмки переповнені. В багатолюдних чергах перед відділеннями банків нерідко можна почути панічні настрої через брак офіційної інформації з приводу нинішньої ситуації. Впливають на це й постійні перебої із мобільним зв'язком. Тому, живучи практично в інформаційному вакуумі, люди дізнаються новини через знайомих.

Велика вода поступово дісталася річок Інгулець та Конка в передмісті Херсона. Потім підтопило мікрорайон Острів обласного центру.

Херсонка Валентина каже, що не пам’ятає такого жаху, бо зараз вперше стала очевидецею масштабних підтоплень і пожеж одночасно.

Мені вдалося вирватися до сестри в село під Нову Каховку. Проїзджала спочатку ліс, все у вогні, в диму. Дивилася і сльози котилися. Як так можна? Рятувальників не пускали, а все живе вмирало. Потім побачила, що затопило “Максмарин” (прим. ред. - яхт-клуб у Новій Каховці). Стільки води було… Можна лише здогадуватися, яких збитків зазнали власники. Та і не тільки. А звичайні люди?, — розповідає жінка.  

Екологія у блокаді: поки одна частина Херсонщини у вогні, інша — тонеНовокаховський міський пляж. (Фото з відкритих джерел)

23 травня пропуск води на ГЕС зменшили. За словами голови Херсонської обласної військової адміністрації Геннадія Лагути, ситуація є контрольованою керівництвом станції, і наразі процес скиду води нормалізований. Тож критичні питання екологічних проблем поки вирішено, наскільки це було можливо.

Жителям регіону хочеться вірити, що винні у цьому варварстві колись будуть покарані. А згодом спільними зусиллями ми відновимо усе понівечене: висадимо нові ліси, збудуємо розтрощені домівки та нарешті повернемо ту мальовничу, колоритну Херсонщину зі спогадів минулого життя.

351 комментарий
07 декабря 2022, 21:12
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают