Все новости Херсона

Лента новостей
Люди
Чого чекати херсонцям від медичної реформи?
15 мая 07:38
271
Чого чекати херсонцям від медичної реформи?

Чого чекати херсонцям від медичної реформи?

Цього тижня у профільному Комітеті Верховної Ради України у продовж двох днів відбуватимуться слухання, пов’язані із запровадженням в Україні медичної реформи.

Серед кола професіоналів, запрошених до розмови, і директор департаменту охорони здоров’я Херсонської обласної державної адміністрації, заслужений лікар України, депутат обласної ради Віктор Короленко.

Чого чекати від реформи? Якою вона буде? Чи не погіршиться ситуація? Всі ці питання хвилюють херсонців. Що думає з цього приводу «головний лікар» області?

Короленко

Вікторе Миколайовичу, що таке медична реформа, які її основні напрямки, що вона нам принесе?

Слід наголосити на тому, що реформа охорони здоров'я буде торкатися всієї медичної галузі, сюди слід віднести як сам процес надання допомоги у лікувальних закладах, так і процес підготовки фахівців. Торкнеться реформа і ще однієї складової, яка є частиною успіху процесу лікування – фармацевтичний ринок.

Ініційовані процеси повинні призвести до того, що ми повністю відмовимося від «старої філософії» стосунків: «лікар» – «пацієнт».

Я переконаний, що нова модель дуже «боляче» вдарить по тих, хто заробляє гроші на тіньових потоках у фармації.

Крім того, слід очкувати новий підхід до організації лікарняного процесу, коли більшість головних лікарів ведуть боротьбу за бюджетні кошти, з яких відбувається оплата кожного «койко-місця».

Відомо, що наразі на розгляді у ВРУ знаходиться кілька проектів, які будуть обговорюватися за Вашої участі. Це дуже престижно - представляти нашу област і бути серед тих, хто впливатиме на тих, хто прийматиме рішення – депутатів. Це свідчить про те, що Вас вважають визнаним фахівцем галузі. Тому ще більш важлива Ваша експертна думка: хто виграє, а хто програє від того, що відбувається зараз? Чи є побоювання, що будуть серйозні опори змінам?

Звичайно ж. Опір не просто «слід чекати», ми вже бачимо його зараз. Всі зміни лякають, а тим більше ті, як несуть суттєві зміни тих схем, до яких люди звикли і у яких працюють десятиліттями. Ми цього очікували, і тут немає нічого «нового» та «надзвичайного».

Чого слід чекати, якщо реформи будуть провалені, або заблоковані тими, хто проти?

Короленко 2

У першу чергу це може позначитися на якості наданих послуг. Крім того це й далі матиме негативний вплив на те, що кількість українців буде скорочуватися. Прикро про це говорити, але на ці невтішні результати впливає і неефективна, застаріла система охорони здоров'я.

Чи можемо ми сьогодні говорити про якусь конкретику, яку дасть реформа?

Звичайно. Вже зараз можна говорити про те, що зміна системи «оплати» (не хворими, а державою), яка буде запроваджена і яка відбуватиметься за кожну надану медичну послугу або за кожного хворого, якого пролікують у лікарняному закладі, повинна знищити систему хабарів та «подяки» у конвертах, яка існує. Зараз хворий фактично вдруге оплачує роботу всього ланцюга від санітарки і аж до головного лікаря. Система буде оплачувати роботу медперсоналу, що виключить сам можливий факт «монетизації» стосунків: «система» – «лікар» – «хворий». Це, у свою чергу, зробить атавізмом саме питання: «Чи є у вас гроші?», адже держава буде оплачувати не утримання лікувального закладу взагалі, а оплату конкретно наданої допомоги.

А хворому так як і раніше будуть виписувати силу-силенну дорогих ліків, аби заробити на ньому «відсотки» у «договірній» аптеці?

І про це забудемо. Ми плануємо, що перехід на європейські протоколи лікування хворого зруйнує суть системи, коли хворому виписують насправді велику кількість препаратів, часто дуже дорогих, у той момент, коли їх можна замінити більш дешевими аналогами без шкоди для пацієнта. Поки ми не можемо слідкувати за кожним окремим лікарем. І якщо у великих містах хворий має певний вибір аптек, де можна знайти більш дешеві препарати, то у маленьких містечках, районних центрах, а тим більше у селах, де одна – дві аптеки на весь населений пункт і обидві належать одному господарю, альтернативи знайти дешеві препарати не існує.

За рахунок чого це можливо? Що може вплинути на ціни?

Запровадження референтних цін. Це той самий спосіб, який дасть можливість прибрати головну складову «накрутку». Коли на кожному етапі «посередники» додають свої відсотки і таким чином ціна препарату від виробника, навіть українського, у продажу з’являється з «накруткою»  у 100, а то й 200% від реальної вартості. Те ж стосується і ліків іноземного виробництва.

Як від цього можна вберегтися?

Дуже просто – запровадженням системи закупівлі ліків через міжнародні організації, яка буде працювати прозоро, під контролем лікарняних організацій та відповідно до лікувальних протоколів. Це знищить навіть натяк на корупцію, яка є під час проведення тендерів.

Зараз мова йде про те, що зміни будуть торкатися інфраструктури галузі, яку пов’язують з тим, що частина лікарень буде «посилена», частина буде «перепрофільована». Чи так це? Чи не йде мова про скорочення?

Ні про які скорочення чи закриття лікарняних закладів мова не йде. Треба розуміти: відбувається реорганізація, яка покликана дати лад певним напрямкам, в окремих випадках оптимізувати систему. Треба розуміти, що гроші треба використовувати з розумом, економно. Чи слід утримувати амбулаторію, якщо у селі живе 20 – 30 осіб, а поруч у 2 – 3 кілометрах - великий населений пункт, який має якісний ФАП? І все ж, якщо місцеве самоврядування буде вважати, що цей населений повинен мати амбулаторію, то він може це зробити. Для цього достатньо прийняти рішення депутатів місцевої ради і вони будуть мати все, що забажають, але за рахунок власного місцевого бюджету.

Я вже говорив, що за певними сферами стоять фінансові потоки.

Реформа має противників. В першу чергу це ті, хто мають хабарі зараз у поліклініках і лікарнях. Це ті, хто живуть на «накрутках» у фармацевтичній сфері. Сюди ж слід віднести й тих, хто «живе» за рахунок студенів у профільних навчальних закладах. Не будуть раді їй й ті, хто сидить на фінансових потоках і є недобросовісними дистриб'юторами. Будуть противники і серед медичних функціонерів, які звикли під дахом лікарні «утримувати» ліжка.

Є противники і серед депутатів різних рівнів, які говорять про те, що проекти недосконалі, розрахунки нереальні, а зміни рівнозначні «смерті».

Короленко 1

А чи є ті, хто все ж виграє від реформи?

Без сумніву. В першу чергу це наші пацієнти – вони першими відчують покращення послуг і зменшення матеріального навантаження.

Відчують зміни і наші лікарі, які сумлінно виконують свою роботу. Їхня зарплата буде залежати від того, наскільки якісно вони працюють, як виконують свої повноваження. Чим більше пацієнтів – тим більше грошей у кишені. Скажіть, маючи вибір до якого лікаря піти (на власний розсуд, а не до того, хто на прийомі за розкладом), чи підете ви до того, який не приділив вам уваги, який не оглянув вас, який вимагав додаткової оплати? Ні! Який сенс йти до лікаря, який бере гроші і не дає здоров’я? Ви знайдете лікаря який вас лікуватиме, а держава оплатить його роботу.

А що буде з тим лікарем який немає пацієнтів?

Ми попрощаємося з ним. Оцінку його роботі дає хворий – він не йде до нього. Навіщо його тримати? Навіщо виплачувати зарплату, якщо він веде прийом, але не лікує? Нехай пошукає собі інше заняття за межами лікарні.

Ви хочете сказати, що я можу лікуватися у приватного лікаря, а держава буде за це платити?

Так. Так і буде. Дипломований та сертифікований лікар може вести прийом у приватному порядку, підписавши Угоду з державою. У разі виконання певних умов він буде отримувати оплату за проведений прийом хворого. Це звичайна практика наших європейських колег, я упевнений, ми до цього прийдемо.

Коли слід чекати «революційних» дій від ВРУ?

Я сподіваюся, що вже під час цієї сесії.

Нагадаю, що 2 травня Президент Порошенко підписав Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства з питань діяльності закладів охорони здоров'я», який передбачає, що заклади охорони здоров'я набувають автономії. Про що йде мова?

Так, Президент підписав Закон, за який проголосувала ВРУ 6 квітня цього року. В першу чергу Закон передбачає створення мережі державних і комунальних медичних установ, які матимуть достатній рівень самостійності, що дозволить збільшити рівень ефективності та своєчасності забезпечення громадян медичною допомогою.

Відповідно до Закону, заклади отримали можливість бути більш автономними як з економічної, так і управлінської точки зору для забезпечення себе фінансами та матеріально-технічними ресурсами.

Чи не говорить це про те, що все ж відбудеться згортання системи і переведення її на самофінансування, що збільшить витрати громадян на лікування?

Ні, і ще раз ні. Ніхто 49 статтю Конституції України не відміняв. Вся мережа державних і комунальних закладів охорони здоров'я, яка на сьогоднішній день як була, так і залишається, ні про яке скорочення мова не йде. Те, що було власністю громад – залишається їх власністю. Чим володіла держава – тим буде володіти й далі. Заклади не тільки не скорочуються, але й не підлягають приватизації.

Закон спрямований на те, аби спростити систему реорганізації у казенні підприємства та комунальні некомерційні підприємства.

Там є цікавий пункт щодо того, що кошти, які отримав заклад у поточному році і не використав (крім державних і комунальних установ) залишаються у його розпорядженні, не будуть вилучатися, а можуть бути використані у наступному фінансовому році, на потреби закладу, у т.ч. й на придбання матеріально-технічних засобів (медичного профілю).

Так само Закон регулює деякі питання, які пов'язані з виконанням договорів щодо медичного обслуговування населення.

І питання, яке цікавить лікарів. А чи відбудеться після запровадження реформи зростання їх зарплатні?

За підрахунками, які були проведені ще минулого року, зростання зарплати лікарів, які працюватимуть на первинному рівні, буде майже у 6 разів.

Якщо поточне мінімальне фінансування первинної допомоги на одного хворого у 210 грн залишиться таким, як було у розрахунку (а мова йде про його збільшення), то лікар і медична сестра при розрахунковому навантаженні 2000 пацієнтів, буде мати середній дохід до 35 000 грн на місяць.

Лікар фізична особа-підприємець – отримуватиме кошти на рахунок. Якщо лікар працює у Центрі первинної медико-санітарної допомоги, то гроші отримуватиме центр, а лікар отримуватиме гроші за кожного пацієнта, з яким він укладе угоду.

Що ж, сподіваюся, що зміни насправді будуть на краще. Дякую за відповіді. І чекатимемо Вашої розповіді «з перших рук» щодо того, як пройдуть слухання.

0 комментариев
25 апреля 2024, 12:22
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Путін може завершити війну після того, як захопить найважливіший обласний центр України, - ЗМІ
Путін може завершити війну після того, як захопить найважливіший обласний центр України, - ЗМІ
Російські "політичні еліти" не чекають на "непередбачувані, глобальні та кардинальні" зміни в країні під час нового президентського терміну Володимира Путіна.Як пише незалежне російське видання "Медуз...
27 марта 04:15
1763
«Бʼють та ґвалтують без упину»: жінка-трансгендер з Олешок розповіла про життя в російській окупації
«Бʼють та ґвалтують без упину»: жінка-трансгендер з Олешок розповіла про життя в російській окупації
Українці, які виїжджають із окупації, розповідають про відчуття постійної небезпеки, коли живеш під контролем військових РФ«Бʼють, ґвалтують без упину, знущаються, якщо ти не такий, за їхніми мірками»...
10 апреля 12:33
1584
Українські чоловіки тисячами переходять кордон, щоб залишити країну, - NYT
Українські чоловіки тисячами переходять кордон, щоб залишити країну, - NYT
Українські чоловіки ризикують життям, перепливаючи річку Тису, щоб не ризикувати життям на сході у війні проти Росії. Про це пише американське видання New York Times.Як пише газета, влада Румунії проі...
16 апреля 02:48
1566
Зниклі безвісти, купа знищеної техніки в Кринках: ситуація на лівобережжі Херсонщини
Зниклі безвісти, купа знищеної техніки в Кринках: ситуація на лівобережжі Херсонщини
На лівобережжі Херсонщини в Кринках цивільних людей немає, останній житель виїхав два місяці назад. У селі багато знищеної техніки та військових армії РФ.Про це повідомив очільник Херсонської ОВА Олек...
27 марта 17:32
1251
Как правильно подобрать размер тактических кроссовок для ЗСУ: практическое руководство
Военная служба предъявляет особые требования к экипировке и, в частности, к обуви. Тактические кроссовки для военнослужащих Збройних Сил Украины (ЗСУ) должны сочетать в себе не только защитные функции...
22 апреля 17:56
203
1
Наслідки обстрілу росіянами Херсонського державного університету (Фоторепортаж)
Наслідки обстрілу росіянами Херсонського державного університету (Фоторепортаж)
Сьогодні росіяни сплутали головний корпус Херсонського державного університету з базою НАТО і вдарили по ньому з лівого берега Дніпра. Пошкоджено три поверхи навчального закладу. Зруйновано кілька учб...
28 марта 17:01
811
1
В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків: “Наслідки будуть критичними“
В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків: “Наслідки будуть критичними“
В Україні виник гострий дефіцит молодих чоловіків. Йдеться про громадян 18-30 років. Демографічна криза пов'язана з різними причинами. З'явився несприятливий прогноз щодо ситуації, що склалася у нашій...
18 апреля 04:16
539
1
Бійці ЦСО «А» СБУ гарно працюють по ворожій логістиці на лівому березі Херсонщини
Бійці ЦСО «А» СБУ гарно працюють по ворожій логістиці на лівому березі Херсонщини
 Бійці ЦСО «А» СБУ гарно працюють по ворожій логістиці на лівому березі Херсонщини.Про це повідомляється у телеграм на каналі Сил оборони півдня України. 
21 апреля 22:29
163
1