Все новости Херсона

Лента новостей
Аналитика
Чи очікує Херсонщину опустелювання?
22 июня 08:53
89
Чи очікує Херсонщину опустелювання?

Чи очікує Херсонщину опустелювання?

Зміни клімату на планеті в бік потепління дають основу вважати, що така тенденція позначається не тільки на підвищенні температури повітря, але й на стані грунтів, рослинності і нарешті – на процесі опустелювання територій. Опустелювання – це процес необоротної зміни грунту і рослинності і зниження біологічної продуктивності, який в екстремальних випадках може привести до повного руйнування біосферного потенціалу і перетворення території в пустелю. Це відноситься і до грунтів сільськогосподарських угідь. Цією проблемою стурбовані і закордонні вчені, і наші фахівці Національного університету біоресурсів і природокористування України, ННІ рослинництва, екології і біотехнологій, НДІ рослинництва, ґрунтознавства та сталого природокористування, які виконали спеціальні дослідження щодо опустелювання та деградації земель України і в тому числі Херсонської області. Результатом цієї роботи відбувся розширений п’ятирічний звіт.

Збільшення чисельності населення придає проблемі «людина – грунт» все більше значення і потребує все більшого виробництва продуктів харчування, головним постачальником яких є орні землі, про це повідомляє прес-служба обласного управління водних ресурсів Херсонщини.

Для більшості регіонів України 2007 та 2010 рр. були найтеплішими за всю історію регулярних метеорологічних спостережень (80−150 років). Середні річні температури повітря перевищували кліматичну норму на 1,0−3,00. Річна ж кількість опадів була в основному близькою до норми. Тобто клімат становиться більш засушливим.
За п’ять останніх років площа сільськогосподарських угідь в Україні зменшилась на 92,4 тис. га, а забудованих земель збільшилась на 46,6 тис. га. Тобто площі продуктивних земель неухильно скорочуються, а це означає, що продукції з них треба одержувати більше.

В Херсонській області з 1969,5 тис.га сільськогосподарських угідь, їх розораність досягла 90,2%. На площі біля 300 тис.га вони зрошуються і зрошення в області з кожним роком поступово збільшуються, що дозволяє забезпечувати приріст сільгосппродукції. В цілому ж в Україні площі зрошуваних земель протягом останніх років скоротилися.
Але, стан родючості ґрунтів значною мірою залежить від діяльності людини. Особливо це торкається засушливої зони з нестійкими екосистемами, які легко розруйновуються при використанні нераціональних технологій і втрачають здатність до відновлення.
Родючість орних грунтів суттєво залежить від обсягів застосування органічних і мінеральних добрив. Згідно зі статистичними даними в Україні площа удобрених мінеральними добривами земель в 2011 р. складала 76% від загальної посівної площі, а органічними − лише 2,0 %. Внесення органічних добрив скоротилося з 11,91 млн. т у 2007 р. до 9,85 млн. т у 2011 р., тобто на 2 млн. т. В окремих областях України, в тому числі і в Херсонській, органічних добрив внесено лише 0,1 т на 1 га посівної площі. Це дуже ускладнює проблему підтримання гумусового режиму ґрунтів.

Хімізація сільськогосподарського виробництва в цілому сприяє росту його продуктивності, але в рядку випадків внесення на поля заради отримання високих урожаїв надмірної кількості мінеральних добрив погіршує якість грунтів. Особливо це торкається земель, де використовується краплинне зрошення, загальна площа якого на Херсонщіні становить вже більше 30 тис.га. Але «краплинка» потребує дуже ретельного підходу до агротехніки, бо поле може швидко перетворитися в «зебру» зі смугами засолених та безструктурних грунтів, а це теж «дзвіночок» опустелювання.
Природа не в змозі нескінченно прощати помилок людини. Необхідно зупинити процес зміни грунту в бік опустелювання. І це ще можливо, якщо сільгоспвиробники будуть думати не тільки про сьогоднішній прибуток, а й про завтрашній день. 

0 комментариев
17 января 2021, 19:50
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Новый поставщик газа для жителей Херсонщины: 12 основных вопросов и ответов
Новый поставщик газа для жителей Херсонщины: 12 основных вопросов и ответов
Хотя прошло больше половины декабря, но далеко не все жители Херсона знают, что с 1 декабря газ в их дома авансом предоставляет “Нафтогаз”, а не региональное предприятие “Херсонрегіо...
21 декабря 19:04
3281
35-летний херсонец ограбил офис по выдаче микрозаймов и “спустил” деньги на развлечения: полиция раскрыла разбойное нападение
35-летний херсонец ограбил офис по выдаче микрозаймов и “спустил” деньги на развлечения: полиция раскрыла разбойное нападение
Полиция раскрыла разбойное нападение на офис по выдаче микрозаймов на улице Лавренева в Херсоне (Шуменский), совершенное еще в начале марта. Тогда в помещение ворвался неизвестный в надвинутом на лицо...
18 декабря 19:48
2826
Качественные натуральные вина для гурманов
Качественные натуральные вина для гурманов
История сладких вин очень богата. Она имела взлеты и падения. Сладкие крепленые вина родом с юга. В 19 веке возросла культура потребления вина. Из высушенного винограда делают сахаристые хересы. Такие...
23 декабря 14:20
1862
Алкогольный ловелас: на Херсонщине мужчина обокрал одну женщину, чтобы выпить с другой
Алкогольный ловелас: на Херсонщине мужчина обокрал одну женщину, чтобы выпить с другой
В Скадовске 40-летний мужчина ограбил свою вдвое старшую знакомую — воспользовавшись ее доверием, злоумышленник вынес из дома банковскую карточку. Узнав PIN-код, мужчина снял деньги со счета 72-...
21 декабря 20:03
1694