Все новости Херсона

Лента новостей
Общество
Ремонт укриттів у Херсоні. Інтерв’ю з першою заступницею голови Херсонської МВА Наталією Чехутою
28 сентября 21:00
418
Ремонт укриттів у Херсоні. Інтерв’ю з першою заступницею голови Херсонської МВА Наталією Чехутою

Ремонт укриттів у Херсоні. Інтерв’ю з першою заступницею голови Херсонської МВА Наталією Чехутою

Наталія Чехута, перша заступниця голови Херсонської міської військової адміністрації . Фото: скріншот з відео, "IPC-Південь".

Херсон вже майже рік живе під щоденними обстрілами росіян. Від російських ракет і снарядів його жителів мають захищати бомбосховища і найпростіші укриття, проте придатних до цього захисних споруд у місті обмаль. Взимку 2023 року у звільненому Херсоні почали з’являтися бетонні модульні конструкції на зупинках, а влітку стартували ремонти у найпростіших укриттях, що знаходяться у підвалах будинків.


Про хід ремонтних робіт в укриттях Херсонської громади наші журналісти поспілкувались з першою заступницею голови Херсонської МВА Наталією Чехутою.

“IPC-Південь”: Розпочнемо із загальної характеристики, загальних цифр і ситуації в цілому. Скільки на сьогодні є укриттів у місті? Скільки з них наразі ремонтується? І яка кількість нових укриттів буде, можливо, встановлена у майбутньому?
Наталія Чехута: У Херсонській територіальній громаді, на сьогодні обліковуються 138 сховищ, 1 протирадіаційне укриття і 239 найпростіших укритів – це підвальні приміщення. На сьогодні разом з ДСНС, Поліцією, нашими працівниками Міської військової адміністрації, Міської ради проходить перевірка і обстеження цих підвальних приміщень – які з них готові, обмежено готові, рекомендовані, не рекомендовані. Ця цифра у нас щодня змінюється, тому що у нас щоденні обстріли, у нас є зруйновані, затоплені сховиша, тобто, ми їх ремонтуємо. І тому не можна сказати, що ця цифра на сьогодні стала. Коли ми проведемо обстеження, – тоді будемо достеменно знати, які конкретно у нас сховища і найпростіші укриття будуть рекомендовані для безпеки цивільних осіб. Наразі триває їх аналіз. Також у нас є ряд сховищ, які знаходяться у зоні постійних обстрілів, тож навіть комісіям туди важко потрапити, не кажучи вже про те, щоб укритись там самим людям. Ми також зараз це відстежуємо повністю.

“IPC-Південь”: Якщо ми говоримо про найпростіші укриття, як вони зазначені у закупівлях, то скільки їх вже відремонтовано і скільки ще зараз знаходиться у процесі ремонту?
Наталія Чехута: На сьогодні, не лише від керівництва Військової адміністрації, а також від обласної Ради оборони, і на державному рівні, – у нас є доручення приводити у належний стан (укриття – ред.). На сьогодні силами Міської військової адміністрації відремонтовано 1 сховище і 14 найпростіших укриттів – це підвальні приміщення. Тривають роботи на 31 об’єкті – це 2 сховища і 29 найпростіших укриттів. І надалі планується робота у цьому напрямку. Тобто, ми спочатку проводимо підготовку власними силами: це прибирання приміщень і забезпечення їх майном. Тобто, навіть якщо ремонтні роботи ще не проводились у цих сховищах і укриттях, то ми забезпечуємо мінімальний необхідний рівень умов – ліжка, розкладачки, матраци, питна вода, якийсь мінімальний запас продуктів харчування – це вже там знаходиться. І поступово ми приводимо ці приміщення у належний стан, спочатку шляхом прибирання власними силами, а потім ремонтними роботами.

“IPC-Південь”: Наприкінці минулого місяця відбулась велика хвиля закупівель, на 30 мільйонів гривень, – для 19 найпростіших укриттів. Підписання договорів закінчилось. Чи розпочались вже ремонтні роботи у цих укриттях, які нещодано були затверджені й на які нещодавно знайшлись підрядники? Чи тривають там ремонтні роботи зараз?
Наталія Чехута: Усіма тими, з ким заключені договори на виконання робіт, звичайно, там вже проводяться роботи. У нас такого немає, що договір підписано, а роботи не проводяться. Це визначається за рішенням Ради оборони. Встановлюються конкретні терміни як на саме документальне оформлення, яке також потребує певного часу, так і на виконання робіт. І зараз це все проводиться, роботи не затягуються, вони постійно на контролі.

“IPC-Південь”: Тобто усі ці 19 укритттів зараз у процесі?
Наталія Чехута: Так, звичайно. Тим більше, коли заключається договір на виконання робіт, ми визначились, що технагляд повинен бути і контролювати процес на кожній стадії цих робіт. У нас також заключені договори на технагляд і тому процес повністю контролюється ліцензованими працівниками.

“IPC-Південь”: Деякі підрядники отримали одразу підряди на 4-5 укриттів у Херсоні. Чи вони одночасно ремонтують укриття, або ж будуть ремонтувати їх по черзі? Чи роботи на об’єктах ведуться одночасно?
Наталія Чехута: Одночасно. У нас вимога, щоб роботи почались одночасно у всіх укриттях. Тобто, якщо підрядна організація має сили і засоби проводити ремонтні роботи одночасно у декількох (об’єктах – ред.), то чому б і ні.

“IPC-Південь”: Стосовно закупівель. Деякі фірми отримали підряди, і ці фірми ніколи раніше не брали участь у державних закупівлях. Деякі з них були утворені за кілька місяців або навіть за кілька днів до проведення цієї закупівлі. Як так сталось? І чи впевнені Ви, що ці фірми зможуть виконати ці підряди?
Наталія Чехута: У нас витрачання бюджетних коштів відбувається на стадії виконання робіт. У нас немає ніякої оплати наперед, тільки згідно з актом виконаних робіт. Після того, як вони проведуть певні види робіт, це зафіксує технагляд, погодить, підпише, що всі об’єми виконані згідно кошторисної документації, – тільки тоді йде перерахування бюджетних коштів на рахунки цих ФОПів, підприємств, які проводять роботи. Тобто ми не проводимо передоплату, щоб потім за ними не бігати і не шукати, якщо хтось виявиться недоброчесним виконавцем. Спочатку виконання робіт – потім оплата.

Стосвоно того, коли вони були зареєстровані. Якщо підрядна організація запевнила, що вони справляються з цим об’ємом робіт у встановлені терміни, то поки що у нас зауважень не було. Тобто вони справляються з цим. Я тут проблем не бачу. Тим більше, що до нас звертаються будь-які фірми, організації, ФОПи – і ми усім даємо цю можливість. Тому що це Херсон, це Херсонська територіальна громада, сюди ще не так просто приїхати і виконати роботи, не всі на це погоджуються. Наприклад, нещодавно керівник Херсонської МВА проводив нараду з херсонськими підприємцями щодо спрівпраці. На сьогодні поки що жодної пропозиції не надійшло. Тому ми нікому не відмовили, ми надаємо можливість. Якщо на будь-якій стадії роботи не будуть виконані або виконані неякісно, ми розриваємо угоду і не оплачуємо такі роботи.

“IPC-Південь”: Тобто є певний дефіцит у підрядниках, не всі підрядники хочуть працювати у Херсоні? Можна про це детальніше?
Наталія Чехута: Так, дійсно, існує дефіцит. Тобто, щоб затягнути сюди людей працювати, а вони також усі працюють під обстрілами, усі працюють у тих умовах, в яких ми всі з вами зараз знаходимось, то це і людських ресурс, і матеральний ресурс, і якась техніка – не всі погоджуються приїхати і проводити тут ремонтні роботи. Тому тим, хто звернувся, – ми нікому не відмовили. Тому що нам необхідно виконати перед нашмим громадянами ті обов’язки, які покладає на нас держава – привести укриття до ладу. Ми приводимо найпростіші укриття до ладу: це і фарбування стін, вентиляція, електроенергія, водопостачання, водовідведення – тобто, мінімальні умови для того, щоб там могли комфортно перебувати люди у разі повітряної тривоги або артобстрілу.

“IPC-Південь”: Чи були такі випадки, коли приходив підрядник, Ви з ним підписували договір, але були незадоволеними виконаними роботами, і цей договір не оплачувався або передавався іншому підряднику?
Наталія Чехута: Ні, таких випадків не було.

“IPC-Південь”: Тобто 100% усі домовленості виконувались?
Наталія Чехута: Так, усі виконуються. Принаймні, я таких випадків не знаю. Усі, хто взяв на себе зобов’язання, їх виконали. Роботи закриті, технагляд перевірив.

“IPC-Південь”: Чому виникло таке питання – ФОП Юрченко Наталія Павлівна отримала 3 підряди на майже 6 мільйонів гривень, вона ніколи цим раніше не займалась, її ФОП ніколи раніше не брав участі у державних закупівлях і був зареєстрований за два тижні до заключення з нею договору. До того ж ми знайшли на ресурсі Work.ua резюме від цієї людини, тобто, вона зараз безробітна і шукає роботу. І вона має виконати 3 підряди в Херсоні, причому ця фірма з Київської області. І у нас виникають питання, чи встигне вона виконати роботи до кінцевого терміну, до жовтня?
Наталія Чехута: Якщо вона, наприклад, з якихось причин не виконає свої зобов’язання, які прописані в договорі, то ми просто не оплатимо ці роботи. Тобто ризиків для бюджету в даному випадку немає. Коли людина підписує договір, вона вже несе зобов’язання, це суто її відповідальність. А ми несемо відповідальність за те, що у нас є строки, нам треба зробити укриття. Тож якщо роботи не виконані – вони не будуть оплачені.

“IPC-Південь”: Ще питання: згадана ФОП Юрченко – з Луганської області. Ми помітили, що багато підрядів у минулому отримували виконавці саме з Луганської області. Ми знаємо, що Ви також звідти родом, що Ви починали там свою кар’єру. Ходять чутки, що Ви і пан Мрочко, який також там працював, лобіюєте і якось залучаєте “своїх людей” до виконання цих підрядів. Прокоментуйте це, будь-ласка. І чи Ви знайомі з Наталією Павлівною? (ФОП Юрченко – ред.)
Наталія Чехута: Взагалі не знайома. Я, як заступник Романа Миколайовича (Мрочка – ред.), у мої обов’язки навіть не входить слідкувати за ФОПами. Тобто у нас є Відділ цивільного захисту, який укладає ці договори. Я бачу лише узагальнену картину, яка у нас зараз відбувається. Прізвища, яке Ви називаєте, я не знаю, з ними особисто не знайома. Але загальну тенденцію я, мабуть, зможу Вам пояснити. Якщо люди працювали у Луганській області, то їм зараз ніде там працювати, і проводити свою підприємницьку діяльність у них немає можливості. А у них зареєстрована підприємницька діяльність на всій території України. То чому вони не можуть проводити її саме тут, у Херсоні? Якщо б вони до нас звернулись і ми їм відмовили, це була б дискримінація, напевне, лише через те, що (вони – ред.) родом з Луганської області. Я вважаю, що у даному випадку ми не повинні їх дискримінувати, а навпаки, підтримати, зважаючи, у яких обставинах вони зараз знаходяться – і підприємці, і жителі Луганської області, – то навпаки, можливо, їх треба було б підтримати. Але особисто я навіть не знала, що вони з Луганської області.

“IPC-Південь”: І в минулих хвилях підрядників були також ваші земляки, Ви і з ними не знайомі?
Наталія Чехута: Не знайома, абсолютно.

“IPC-Південь”: І вони усі свої зобов’язання виконують?
Наталія Чехута: Так, виконують. На сьогодні не було прецеденту, що хтось щось не виконав. Принаймні, я цього не знаю.

“IPC-Південь”: Роман Мрочко навесні зазначив, що на укриття планується витратити близько 100 мільйонів гривень бюджетних коштів. Скажіть, будь ласка, чи ми на сьогодні ще знаходимось у рамках цієї суми, чи все ж таки довелося витратити більше? Тому що остання хвиля підрядів – 30 мільйонів гривень – це вже третина від тієї суми. Скільки на сьогодні витрачено грошей загалом і на зупинки, і на тимчасові укриття, і на підземні укриття?
Наталія Чехута: Загалом витрачено близько 160 мільйонів гривень. Це і залізобетонні конструкції, модульні швидкоспоруджувані конструкції, це і габіони, і найпростіші укриття, також сюди входить система оповіщення населення, автоматичне відчинення дверей у підвальні приміщення, в укриття. Наприклад, ми стикнулись із такою проблемою, що усі сховища і укриття знаходяться на чиємусь балансі, і балансоутримувачі – відповідальні особи – не завжди вчасно відмикають ці укриття і сховища. Проконтролювати цю ситуацію, на жаль, ми особисто не можемо, але зобов’язані: тому що до усіх сховищ і укриттів повинен бути цілодобовий доступ. Тому ми працюємо над тим, щоб відбувалось ватоматичне відчинення дверей до таких укриттів і сховищ. І це загалом вся сума, яка направлена на цивільний захист населення Херсонської територіальної громади.

“IPC-Південь”: Люди користуються укриттями?
Наталія Чехута: Так, користуються. У деяких укриттях навіть “вирує життя”. Тому що коли відбуваються нічні обстріли, люди туди спускаються, і вони там вже облаштували собі місце, вони там і ночують, і харчуються. У тих укриттях, де немає ремонту, це одна історія, бо люди зайшли туди, побули там – і вийшли. А там, де був ремонт, то люди для себе вже облаштовують місце, бо розуміють, що зможуть там перебувати деякий час у нормальних, комфортних умовах.

“IPC-Південь”: Ще не достатньо укриттів? Зараз 19 укриттів у процесі ремонтів, Ви зазначаєте, що будуть ще нові. Чи не достатньо укриттів, адже населення Херсона скоротилось втричі?
Наталія Чехута: Так, населення втричі скоротилось, але кожен будинок, кожен мікрорайон хоче, щоб у них також було укриття, щоб не бігти хтозна куди, а щоб можна було вийти з будинку і спуститись або, принаймні, перейти через дорогу, щоб встигнути це зробити. Коли повітряна тривога, у нас є деякий час для того, щоб дійти до укриття. А коли у нас відбуваються масовані обстріли з лівого берега, і вони непередбачувані, то ми розуміємо, що добігти (до укриття – ред.) – дуже важко. Люди мають право на власну безпеку, тому вони і просять, щоб укриття були поряд. Так само, як і мобільні укриття, які ми встановили майже на кожній зупинці, у місцях скупчення людей, тому що для людей важливо швидко дістатись туди.

IPC-Південь
0 комментариев
07 декабря 2023, 11:18
Ваш комментарий будет опубликован после модерации.
Читают / Обсуждают
Меняют с 1 января: что изменится для украинцев с нового года
Меняют с 1 января: что изменится для украинцев с нового года
Для украинцев объявили об изменениях, которые вводят с 1 января 2024 года. Информацией о нововведениях раскрыло Министерство социальной политики.Украинское правительство ввело реформы для упрощения на...
03 декабря 04:02
2854
В Україні посилили мобілізацію: Зеленський доручив МВС примусово доставляти чоловіків до ТЦК
В Україні посилили мобілізацію: Зеленський доручив МВС примусово доставляти чоловіків до ТЦК
В Україні вирішили посилити мобілізацію. Це пов'язано з невиконанням плану, загрозою втрати боєздатності ЗСУ через недоукомплектованість, а також необхідністю підготовки резервів.За наказом президента...
22 ноября 14:30
1897
ЗСУ звільнили село на лівому березі Дніпра на Херсонщині
ЗСУ звільнили село на лівому березі Дніпра на Херсонщині
На Херсонському напрямку минулої доби бійці Збройних сил України знищили п’ятьох російських окупантів, чотири гармати, два автомобілі і моторний човен.Повідомивши про це у своєму Телеграм-каналі, прес...
12 ноября 12:55
1813
Вийшли усі три частини документального проєкту Дмитра Комарова “Рік. Херсон”
Вийшли усі три частини документального проєкту Дмитра Комарова “Рік. Херсон”
Трисерійний документальний проєкт Дмитра Комарова “Рік. Херсон” присвячений річниці деокупації Правобережної Херсонщини та міста Херсон.Рік тому Херсон став вільним, але, на жаль, не став безпечним. З...
11 ноября 16:40
1522
«Хочу вбивати». Як живе знаменитий Гліб та інші діти Херсона через рік після звільнення
«Хочу вбивати». Як живе знаменитий Гліб та інші діти Херсона через рік після звільнення
Окрім травматичного досвіду, найбільша проблема дітей та підлітків – брак комунікації. Свої страхи вони переживають здебільшого на самоті.У Херсоні й вдень, і вночі лунають вибухи: після деокупації ро...
16 ноября 13:52
1155
2
Мобілізація в Україні посилиться: влада усуне головну проблему у роботі військкоматів
Мобілізація в Україні посилиться: влада усуне головну проблему у роботі військкоматів
В Україні готується масштабна демобілізація строковиків, за якими від служби можуть звільнити й інші категорії військових. У такому разі доведеться посилити мобілізацію, яка проходить не так активно,...
05 декабря 03:15
706
1
Військовий експерт пояснив, чому росіянам важливо атакувати саме Київ
Військовий експерт пояснив, чому росіянам важливо атакувати саме Київ
Військовий експерт Петро Черник пояснив, чому російським окупантам важливо атакувати саме Київ.Про це він  сказав  в ефірі телемарафону, відповідаючи на запитання щодо причин активних спроб ворога бит...
27 ноября 12:49
312
1
Мобілізація за письмовою згодою: у Верховній Раді вирішили змінити підхід до заклику до ЗСУ
Мобілізація за письмовою згодою: у Верховній Раді вирішили змінити підхід до заклику до ЗСУ
В Україні можуть змінити підхід до заклику до ЗСУ. У Верховній Раді запропонували мобілізувати військовозобов'язаних за письмовою згодою.У парламенті зареєстрували новий законопроект №10209, автором я...
15 ноября 14:00
727
1