Програма "Здоров'я жінок України" дає свої плоди
10 червня в залі Департаменту охорони здоров`я обласної державної адміністрації відбулось засідання за «круглим столом» для підведення підсумків роботи програми USAID «Здоров`я жінок України» і тижня планування сім`ї та збереження репродуктивного здоров`я. До участі були запрошені: головний позаштатний акушер-гінеколог Департаменту охорони здоров`я облдержадміністрації Юрій Герман, голова ХОЦ «Успішна жінка» Олена Микитась, голова Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Велід» Олексій Ліпков, голова правління благодійного фонду «Свята Ольга» Світлана Михолат, лікарі-гінекологи районних лікарень.
Програма «Здоров`я жінок України» функціонує на Херсонщині протягом 3-х років, поєднуючи діяльність лікарів, представників влади та громадських організацій. «Спільними зусиллями зроблено велику роботу, досягнуто значних результатів. Декілька років тому кількість абортів та пологів в області була майже однаковою, зараз кількість абортів щороку зменшується на 500 випадків. За 2015 рік відбулося 11 тис. пологів і 4 тис. абортів, показник захворюваності на рак шийки матки вперше в області нижчий ніж середній показник по Україні. Та найголовніше – в області підготовлена велика кількість тренерів по плануванню сім`ї та вибору методів контрацепції, що теж дасть свої плоди в майбутньому», – зазначив Юрій Герман.
Про результати роботи програми та проекту «Включайся – подбай про майбутє!» розповіла Олена Микитась. За її словами, активна інформаційно-просвітницька робота щодо збереження репродуктивного здоров`я велася в селах Нова Збур`ївка та Олексіївка Голопристанського району, містах Таврійсь, Скадовськ, Нова Каховка, в селі Григорівка Чаплинського району та інших населених пунктах області.
До роботи з військовослужбовцями залучалися військові волонтери, які постачали до пунктів базування інформаційно-просвітницькі матеріали та засоби контрацепції. Інформування молоді здійснювалося під час проведення тренінгів, вуличних акцій, молодіжних квестів та конкурсів, створено відповідні групи в соціальних мережах і навіть соціальний театр з непрофесійних акторів, відібраних на тренінгах.
Але фахівці відмічають, що в маленьких селах рівень знань молоді стосовно збереження репродуктивного здоров`я та планування сім`ї залишається низьким. Пропаганда полігамних відносин в рекламі та засобах масової інформації, відсутність цензури на телебаченні сприяють ранньому початку статевого життя підлітків, що має негативний вплив на репродуктивне здоров`я молоді.
Також на засіданні було обговорено питання доступу до медичних закладів та якісних послуг з репродуктивного здоров`я людей з інвалідністю та маломобільних громадян. Рекомендації як зробити медичні заклади доступними для усіх надали Олексій Ліпков та Яна Лебедєва – члени громадської організації «Велід». Серед них: кабінети на перших поверхах для прийому пацієнтів з обмеженими можливостями, в`їзд без сходів зі зручними поручнями, придбання або оренда гусеничних сходових підйомників, встановлення кнопок виклику медичного персоналу при в`їзді до закладу, розміщення інформації про наявність пандусів на сайтах медичних закладів.