Лента новостей
Общество
Доньку години дві допитували, а чоловіка – 10: як ми “евакуювалися” з Херсона через Крим
Доньку години дві допитували, а чоловіка – 10: як ми “евакуювалися” з Херсона через Крим
У жовтні 2022 року Ольга з чоловіком і донькою-студенткою виїхали з тимчасово окупованого Херсона. Скористатися “евакуаційними” засобами родина боялась – щоб кудись не завезли. Тож їхали за власний кошт.На кордоні з Кримом доньку дві години тримали – митникам не сподобалось, що вона відмовилась отримати російський паспорт. У чоловіка ж вимагали зізнатися хоч у чомусь. А не отримавши після 10-годинного допиту зізнання, взяли з нього підписку про не розголошення.
Далі наводимо історію, яку представникам ZMINA розповіла Ольга (імена в тексті змінено з міркувань безпеки).
Виходиш з хати – не говори українською
Ми – я, чоловік Олексій та донька Настя – виїхали з Херсона 14 жовтня 2022 року. На той час перебувати в місті було морально дуже важко.Ми всього боялися: боялися виходити з телефоном, боялися розмовляти українською.
Коли я збиралася кудись, чоловік мені казав: “Виходиш з хати – не говори українською. Ну ми ніде так дуже й не ходили, тільки до церкви та й з церкви, і то намагалися на машині, як була можливість.
Восени ж почалися розмови про продовження навчання в Насті. Вона вчиться на лікаря в Запорізькому медичному університеті на шостому курсі. Їй треба інтернатуру проходити. Тобто наш український диплом вона б не змогла отримати.
До того ж вони референдум провели й наполягали на отриманні їхнього паспорта. А ми не хотіли. Тож вирішили їхати, бо боялися, що змусять бути в Росії.
На кордоні з Кримом
Ми вирішили їхати до матері в Молдову через Крим. Через Василівку та Запоріжжя їхати я побоялася, бо чула, що там колони розстрілювали. В мене були знайомі, які стояли там по декілька діб і які потрапляли під бомби. Але грошей у нас не було. Тож чоловік за два чи за три дні за копійки продав нашу машину – бусик.“Евакуаційним” транспортом, який запропонувала окупаційна влада, – човном – доїхали через Дніпро до Голої Пристані. А звідти вже комерційним автобусом – маленька така маршрутка – на контрольно-пропускний пункт в Армянську.
Загалом ми дуже боялися їхати тією “евакуацією”.
Я знаю людей, які поїхали так, і в них забрали документи на житло і дали їм папірець такий, ніби сертифікат на житло. Та вивезли до Алушти й поселили в якийсь табір.
Ми саме цього боялися, тому поїхали за гроші. Мали заплатити по 500 доларів з людини, щоб дістатися Молдови.
Так от, на цьому пункті в Армянську нас перевіряли, допитували. Мене питали про родичів на Західній Україні. Я вже переживати почала, бо думала, що вони зараз сумку перевірятимуть. А в мене там футболки, жилетки патріотичні. Думала, приїду до Грузії й одразу на себе це вдіну, щоб усі бачили, що я з України. Але валізу не перевіряли. Мене взагалі пропустили дуже швидко. А доньку й чоловіка затримали. Настю десь години дві тримали, а чоловіка ще довше.
У доньки запитали, чого вона паспорт не отримала російський. Та в ступорі стоїть дивиться на ту жінку, яка питала. Вона ж боїться сказати, чого вона не взяла, – бо не хотіла, та й не взяла.
Ще питали, чи має серед друзів чи знайомих військових. І вона сказала, що її однокласник служить. І добре, що сказала, бо вони, виявляється, все це знали. І якби збрехала, могли затримати. Ще питали, чому в неї українською мовою чати в соцмережах, а вона ж навчається українською мовою.
Настю відпустили десь години через дві, а чоловіка ще тримали.
Ми вашого чоловіка чекати не будемо
Ми три валізи із собою взяли, і сумка з продуктами та водою якраз у нього була.І ми сидимо з дочкою в автобусі і голодні, і води немає. Молилися всім, кому тільки можна було.
У цьому автобусі людей було багато. Нас на КПП дві маршрутки таких невеличких приїхали. А потім нам один великий автобус дали, і ми там чекали на чоловіка дуже довго. Перевізник, який нас віз, розповідав жахи, що можуть тримати там людей і не відпускати. Потім прийшов мій чоловік ще з кимось, це, певно, ФСБ була. Забрали наші з дочкою телефони, потім прийшов другий – забрав уже наші паспорти. Потім їх віддали, але чоловік ще не повернувся.
Коли стемніло, перевізник каже: “Вже всіх відпустили, ми вашого чоловіка не будемо чекати“. Витягнув наші речі з автобуса й поїхав, а ми залишилися. Однак потім за нами приїхав інший водій, вже на автомобілі. Як я зрозуміла, це той, перший, до нас скерував.
І цей новий водій порадив піти до військових. Каже: “Ідіть до тих солдатів, які там стоять, і просіть, щоб дізналися, що з вашим чоловіком. Відпустять, не відпустять“. Я підійшла до них попросила, а вони мені кажуть: “Ви б знали, скільки таких, як ви, тут ходить, і ми не будемо телефонувати щодо кожного”.
А вже ніч, уже нікого немає. Ми з донькою на вулиці без їжі, без води. І холодно. Я пішла, поплакала. Думаю, раптом і цей перевізник поїде і залишить нас. Пішла знову до тих митників. Вони таки зателефонували, але нічого зрозумілого не сказали.
Повернулась я до того перевізника і погодилась, щоб він нас у якийсь готель завіз. Пішла до митників, хотіла їм записку лишити, де ми будемо, щоб чоловіку передали. Аж бачу – він іде.
Прийшов, сів – це була найбільша радість за весь цей час. А потім уже було легко, тому що ми уже були разом, уже не було страшно.
Погані люди в телефоні
Як розповів Олексій, спочатку в нього забрали паспорт і телефон. Питали, чому мало фото. Потім сказали чекати. Через кілька годин уже інший військовий почав допитувати: “Куди їдеш? Навіщо їдеш? Де народився?” Потім знову: “Зачекайте, подумайте”.Коли знову викликали, хотіли отримати свідчення про людей з телефонної книги. Кажуть: “У вас тут погані люди в телефоні”. Запитали про якогось Артура, показали в телефоні без прізвища, без нічого. Що це за людина, Олексій так і не згадав. А вони до нього: “Ось ви краще зізнайтеся, скажіть правду, тоді ми вас відпустимо”. Через це вони до нас по документи й ходили.
Взяли з нього підписку, що він такий-то зобов’язується не розголошувати нічого з того, що в нього тут питали органи державної безпеки Росії. Інакше нібито його переслідуватимуть російські правоохоронці. І нарешті відпустили. Годин 10 тримали.
Через Крим до Молдови
Поїхали ми… я не знаю, на Сімферополь, напевно. Я не знаю, куди нас завіз цей перевізник, якому ми вже мали платити доларами. До Сімферополя, мабуть. Там ми пересіли в інший автобус і поїхали вже на Грузію. До Грузії через Росію.Через оцей міст проїхали, який підірвали, – Керченський – пораділи.
Пізно вночі приїхали до Грузії, у Тбілісі, переночували там у готелі. І зранку вже сіли на автобус і поїхали до Туреччини. Звідти до Румунії, і отак протягом п’яти з половиною діб добиралися до Молдови.

Зараз ми мешкаємо в Канаді. Донька навчається в Запорізькому медуніверситеті дистанційно. Загалом чекаємо на перемогу України, бо дуже хочемо повернутися до рідного Херсона.
Записала журналістка Олеся Ланцман
Популярные статьи сейчас
Смотреть все
На межі Миколаївщини та Херсонщини росіяни кидають техніку
У Херсоні чутно вибухи – ЗМІ
ШАНОВНІ ЖИТЕЛІ ХЕРСОНЩИНИ!
Арестович заявив, що на Херсонщині вночі було знищено значну кількість техніки противника
В Станіславі поховали українських воїнів, котрі загинули в боях за Херсонщину
267 автівкам вдалось виїхати з Херсона й інших сіл у бік Миколаєва
Читайте также:
Читают
/
Обсуждают
Мужчинам, выехавшим за границу приготовиться: для них озвучили важную информацию
В первый день войны очень много мужчин уехало заграницу. Тогда еще не был введен запрет на пересечение границы военнообязанными. Уже в последующие дни и сегодня мужчинам в возрасте от 18 до 60 лет вые...
В Украине пропал урожай абрикосов: названа причина
В этом году в Украине абрикосы не уродят. Да и вообще урожай косточковых и семечковых культур – под большим вопросом. Пару морозных ночей в мае уничтожили надежду садоводов на обильный урожай. Такое н...
Пора бежать в обменник: эксперт дал прогноз по курсу доллара
Пока что доллар приятно удивляет. От ожидаемых 40 гривен за единицу, что прогнозировали почти все эксперты, американская валюта подешевела уже до 37,55 гривны. Соответственно, многие украинцы сдержива...
В украинских обменниках отказываются принимать валюту: что происходит
Украинские обменники отказывают принимать не только поврежденные банкноты, но и устаревшие. Для обмена таких денег понадобится обращаться в банк. Тот в свою очередь отправит деньги банку-корреспондент...
Мужчинам, выехавшим за границу приготовиться: для них озвучили важную информацию
В первый день войны очень много мужчин уехало заграницу. Тогда еще не был введен запрет на пересечение границы военнообязанными. Уже в последующие дни и сегодня мужчинам в возрасте от 18 до 60 лет вые...
Субсидії на літо: кому з українців потрібно повторно подавати заявку до ПФУ
Житлові субсидії на літо призначаються в Україні з 1 травня до 30 вересня. Більшості громадян виплати автоматично продовжуються із опалювального періоду на неопалювальний. Проте, деяким громадянам пот...
У Херсоні відремонтували водогін, пошкоджений під час ворожого обстрілу
У Херсоні відремонтували водогін, пошкоджений під час ворожого обстрілу.Про це начальник Херсонської міської військової адміністрації Роман Мрочко повідомив у Телеграмі, передає Укрінформ.«Завдані уна...
Кому придется вернуть государству 6500 грн "єПідтримки"
На прошлой неделе поползли упрямые слухи, что полученную год назад помощь 6500 грн по программе "єПідтримка" таки придется возвращать. Поводом к ним послужили сообщения о том, что на почту получателям...