Документальний фільм “Нескорений Херсон” збирає глядачів по всій Україні
У кіноклубах Мережі DOCU/CLUB відбулося вже 60 показів фільму “Нескорений Херсон” від команди “Вгору”. Стрічку побачили 876 людей. Про це редакції повідомила координаторка партнерств Мережі DOCU/CLUB Катерина Сінгурова.
“Нескорений Херсон” розповідає історію боротьби містян із загарбниками очима журналістів медіаплатформи “Вгору”. Вони залишалися в місті та з першого дня повномасштабного вторгнення фіксували на камеру спротив херсонців окупантам, протести у місті, життя під окупацією і, зрештою, звільнення Херсона. Ця стрічка стала колективним портретом херсонців, які героїчно чинили опір ворогу. Вона задокументувала злочини росіян від 24 лютого 2022 року і до підриву Каховської ГЕС.
“Нескорений Херсон” увійшов до колекції Мережі DOCU/CLUB наприкінці 2023 року. Відтоді цей фільм безплатно можуть дивитися глядачі й глядачки по всій Україні, адже Мережа обʼєднує понад 500 кіноклубів у великих і маленьких містах та селах.
У 2024 році “Нескорений Херсон” став одним із лідерів кіноклубних показів. Це не дивно – у такі непрості часи задокументована історія героїчної боротьби додає глядачам сили чинити опір агресору і нагадує, що перемога над сильним ворогом можлива, якщо ми об'єднуємося і підтримуємо одне одного.
“Які мужні люди херсонці! Я плакав, коли підіймали наш прапор. Вірю, що колись росіян судитимуть за всі порушення законів”, – сказав після показу глядач кіноклубу Docudays UA при Ковельському районному відділі Центру пробації.
Після показу у кіноклубі Docudays UA при Центральній міській бібліотеці м. Нововолинська глядачка Людмила Турик зазначила: “Це дуже цікавий та змістовний фільм, надзвичайно актуальний на сьогодні. Він розвіює міф про те, що на Півдні України люди “чекали” приходу «руського міра».
Стрічка й справді допомагає мешканцям відносно спокійних регіонів України більше дізнатися з вуст очевидців про перші дні й тижні великої війни, сприяє руйнуванню стереотипів про різницю між “сходом” і “заходом”, які так активно впроваджували упродовж десятиліть російські політтехнологи.
“В наші дні пишеться нова історія. Я пишаюся тими людьми, які навіть під окупацією виходили на мітинги та показували своїми діями, що тих “освободітєлєй” ніхто не чекав. У фільмі є моменти, які у новинах ніколи не покажуть. Херсонці показали людям з усього світу, як треба боротися за свою землю і за свою волю”, – такий відгук залишила після перегляду фільму учениця 11 класу Острожецького ліцею на Рівненщині Дарина К.
“Нескорений Херсон” змушує глядачів дискутувати про донесення правди про нашу війну до закордонної аудиторії, інформування міжнародної спільноти через документальне кіно про злочини росіян. Цим аспектам, зокрема, було присвячене обговорення фільму у кіноклубі Docudays UA при Українському ПЕН. Учасники обговорення дійшли висновку, що в рамках обмеженого хронометражу неможливо охопити всі аспекти та гострі теми окупації Херсона, проте надзвичайно цінними є особисті історії – портрети людей, які пережили окупацію.
За цей рік “Нескорений Херсон” подивилися у 13 областях України й у Німеччині. Традиційно на покази фільму приходять люди, які вимушено переселилися з Херсона через воєнні дії. Для них ця стрічка є дуже особистою, адже вони були свідками тих подій, які зображені у фільмі.
Присутні на таких показах херсонці діляться спогадами про «…нічні візити, під час яких вилітали двері, забирали людей, яких більше вже ніхто не бачив…», про людей, які «були без страху, попри те, що ворожа розвідка супроводжувала їх додому». Як зазначила модераторка кіноклубу “Промінь” при міській центральній бібліотеці міста Шостка на Сумщині Анжеліка Пенкина, “обговорення фільму було схоже скоріше на спогади та особисті сповіді. Вийшов такий собі майданчик психологічного розвантаження для переселенців і місцевих мешканців – і це добре. Людям стало легше, вони мали можливість висловитися і бути почутими”.
“Нескорений Херсон” дуже потрібний глядачам в різних куточках України, – сказав учасник київського кіноклубу Docudays UA при Центральній районній бібліотеці “Свічадо” Андрій. – Хочу подякувати журналістам медіаплатформи “Вгору” за їх сміливість фільмувати ці жахливі злочини і, попри загрозу для життя, зробити все для того, щоб світ побачив, через яке пекло проходять українці”.
Покази та обговорення “Нескореного Херсона” продовжують збирати вдячних глядачів у кіноклубах Мережі DOCU/CLUB в Україні й за кордоном.
Вгору